В моїй першій статті на site.ua, на конкретному прикладі медицини, я хочу показати як совок із його п'янким смаком дармовщини роз'їдає наше суспільство і не дає енергії рухатись вперед. Та головне, його можна подолати без зайвих втрат.

Вас колись мучив зубний біль? І ви ж не пішли в районну поліклініку? Виявляється, там є дантист. Але ви пішли в приватну клініку незважаючи на ціну. То чому ж ми так пручаємось відмові від «безкоштовної» медицини і державних лікарень?! Це ж і є рафінований совок, коли між дурним пацієнтом і дурним лікарем сидить розумний чиновник, а потім не може звести до купи свою е-декларацію. А дурні вони, бо без того чиновника не можуть, а часто і не хочуть.

Тож як відмовившись від совкової «безкоштовної» медицини, створити сучасну та ефективну і захистити тих, хто цього потребує насправді?

Для того, щоб відповісти на це питання, треба зрозуміти стан справ. А враховуючи мій багатий досвід спілкування із мед закладами можу сказати, що «безкоштовно» ви можете лише потрапити до терапевта і попісяти в баночку. Якщо вам потрібне складне лікування, операція то, навіть номінально отримати «безкоштовні» послуги буде вкрай важко. Також «безкоштовними» не будуть сучасні засоби діагностики, якісні вакцини, тощо. Коротше кажучи, це все #шулявський_міст який ще не впав.

Чому я беру в лапки слово «безкоштовно». Бо кожен працюючий українець в середньому сплатив за все це задоволення 4804грн в 2016році. При цьому витрати склали 1811грн на одну людину. Тому совок це лише ілюзія халяви, насправді ви платите за все і за всіх.

Що можна змінити?

Я прибічник загальнообов'язкової страхової медицини із встановленою франшизою. Тобто систему, за якою частина витрат сплачує страхувальник, решту покриває страхова.

Наприклад ви застраховані на 100 000 грн на рік, але першу тисячу сплачуєте самостійно. Це дасть можливість суттєво зменшити вартість страховки.

Другим пунктом державної політики має бути неоподаткування прибутку фізособи, що йде на оплату страхової компанії. В решті, це теж зробить страховку доступнішою.

Третє. Звісно, будуть і ті люди, які не в змозі сплатити ні страховку, ні послуги. Отже тут і має підключитися держава і надати державний страховий поліс. Але ця допомога має бути адресною, а не «для всіх». Бо зараз, коли ви йдете до приватного лікаря маєте розуміти, що за медичні послуги ви вже один раз заплатити податками і зараз будете платити вдруге.

Ну і нарешті, держава отримає вільний ресурс для фінансування досліджень, закупівлю сучасної мед апаратури, вакцинації, та на забезпечення можливості отримати мед допомогу кожному не залежно від того киянин ти, чи житель віддаленого села.

Те що я пропоную не робить медицину дешевою, але вона дійсно стає доступною не залежно від ваших статків. На відміну від «безкоштовної». Це мій суб'єктивний погляд пацієнта на те, як відмовившись від халяви можна збудувати дві галузі економіки, та зробити великий крок вперед.

Інформація по цифрам взята тут: http://cost.ua/budget/