Напередодні першої світової війни група крупних банкірів розробила план Олдріча (Рокфелера). План був написаний на острові в таємниці, так як громадськість ніколи б не схвалила законопроект банківської реформи, написаний банкірами. План Олдріча був представлений в Конгресі США, але викликавши багато суперечок так і не дійшов до голосування. Але основні ідеї плану Олдріча, в кінцевому рахунку, послужили моделлю, на основі якої була створена Федеральна резервна система, однак в нього були внесені значні зміни, що стосуються контролю з боку уряду США. Законопроект був прийнятий Конгресом в 1913 році.


Представник Моргана, містер Стронг, стає президентом банку Trust в 1914 році, а незабаром після цього, в тому ж році, уже призначений президентом Федерального резервного банку Нью-Йорка, цю посаду він займав аж до своєї смерті в 1928 році.

Протягом 14 років Стронг зіграв величезну роль в створенні міжнародної фінансової системи. Разом з президентом Банку Англії, Монтегю Норманом, створив тандем, який буквально потряс світову економіку. Його надзвичайно щедра і марнотратна кредитна політика для інших держав призвела до ще більшої залежності світової економіки від економіки США. Представники австрійської школи звинувачують його в сприянні поширенню Великої депресії на світову економіку. Федеральна резервна система (Federal Reserve System, ФРС, Федеральний резерв, FED) - спеціально створене 23 грудня 1913 року незалежне федеральне агентство для виконання функцій центрального банку і здійснення централізованого контролю над комерційною банківською системою Сполучених Штатів Америки.

У ФРС входять 12 федеральних резервних банків, розташованих в найбільших містах, близько трьох тисяч комерційних так званих банків-членів, який призначається президентом Рада керуючих, Федеральний комітет з операцій на відкритому ринку і консультаційні ради. Підставою для створення є Закон про Федеральному резерві. В управлінні ФРС визначальну роль відіграє держава, хоча форма власності капіталу є приватною - акціонерна з особливим статусом акцій.

З точки зору управління, ФРС є незалежним органом в уряді США. Як національний центральний банк, ФРС отримує повноваження від Конгресу США. Незалежність в роботі забезпечується тим, що прийняті рішення про кредитно-грошової політики не повинні бути схвалені президентом США або будь-ким іншим з виконавчої або законодавчої гілок влади. ФРС не отримує фінансування від Конгресу. Термін повноважень членів Ради керуючих Федеральної резервної системи охоплює кілька термінів президентських повноважень і членів Конгресу. У той же час ФРС підконтрольна Конгресу, який часто аналізує діяльність ФРС і може змінити обов'язки ФРС законодавчим чином. Будь-який комерційний банк, який відповідає вимогам ФРС, може стати власником (акціонером) місцевого регіонального відділення.

На 19 січня 2012 року:

Кількість національних банків становить 1933 банки, всі є членами ФРС.

Банки штатів - 5430 банків, з яких 829 банків є членами ФРС. Таким чином, з 7363 банків членами є 2762, що становить близько 38% від загальної кількості.

Функції банків-акціонерів ФРБ:

отримання фіксованого дивіденду по акціях ФРБ натомість на внесений депозит;

участь у виборах 6 з 9 керівників місцевого регіонального відділення (класів A і B).

Списки банків, що входять до складу ФРС, опубліковані на сайтах відповідних регіональних відділень.

Форма власності капіталу

Капітал федеральних резервних банків має акціонерну форму власності і сформований при продажу акцій цих банків. Основними покупцями є комерційні банки, які не отримують права голосу, але можуть обирати 6 з 9 керівників місцевого регіонального відділення, а також отримувати дивіденди. В цьому плані США відрізняються від країн, де капітал центрального банку повністю належить державі (Великобританія, Канада) або є акціонерним з часткою держави в ньому (Бельгія, Японія).

Акції федеральних резервних банків, що отримуються банками в обмін на резервний капітал, мають ряд обмежень: їх неможливо продати або обміняти, по них виплачується фіксований дивіденд - 6% річних, що не залежить від прибутку ФРС.

Операційний прибуток

Виплати Федеральної резервної системи казначейству США в 2002-2015 рр.

ФРС здійснює грошову емісію, яку в основному спрямовує на покупку зобов'язань (облігацій) казначейства США (лише в особливих випадках купуються інші активи). Таким чином, обмінні операції з доларами засновані лише на довірі до уряду США і фінансовій системі США в цілому.

Крім частини сеньйоражу у вигляді процентних виплат по облігаціях казначейства, дохід ФРС складають доходи від платіжних операцій, депозитів, операцій з цінними паперами.

Члени і правління ФРС не стають державними службовцями, але розмір їх винагороди встановлює Конгрес США. У 2008 році річна зарплата голови склала 191 300 доларів США, інших керівників Ради - 172 200 доларів США.

Після виплати зарплат керуючим і співробітникам ФРС і фіксованих дивідендів по акціях ФРС перераховує залишок прибутку на рахунки казначейства, які надходять до доходної частини бюджету.

Наприклад, у 2010 році ФРС отримала чистий дохід 81,689 млрд доларів США, з яких 1,583 млрд було виплачено, як дивіденди акціонерам, до доходної частини бюджету надійшло 884 млн, виплати казначейству США склали 79,268 млрд.

самостійність

Надання широкої автономності ФРС при прийнятті рішень поєднується з підзвітними і можливості перевірки діяльності, яка повинна проходити в законодавчо обумовлених рамках.

Відповідно до закону про Федеральному резерві, ФРС щорічно звітує перед палатою представників Конгресу США, двічі в рік - перед банківським комітетом Конгресу США.

Діяльність банків ФРС не менше разу на рік проходить аудит Рахункової палати США (англ. Government Accounting Office) або великих незалежних аудиторських фірм національного рівня . Прийнята в 1978 році поправка до закону про «Бухгалтерія і аудит», 1950 року регулює діяльність аудиторів . Так, аудити, що проводяться в ФРС, не включають розгляд дій і рішень, пов'язаних з монетарною політикою (в тому числі операцій з банківськими позиками) та будь-яких інших транзакцій, авторизованих FOMC. Аудитори також не перевіряють операції ФРС на відкритому ринку, транзакції з іноземними урядами, банками та іншими фінансовими організаціями. У 1993 році Рахункова палата США звернулася до Конгресу США з проханням зняти обмеження з своїх аудиторських повноважень, але Конгрес відповів відмовою. У 2009 році конгресмен Рон Пол ініціював законопроект HR 1207 ( «Закон про прозорість Федерального Резерву»), який ставив за мету проведення одноразового повномасштабного аудиту ФРС до кінця 2010 року. 25 липня 2012 року законопроект був схвалений з деякими поправками Палатою Представників з рахунком голосів 327 «за» і 98 «проти». Для остаточного прийняття закону він повинен отримати підтримку в Сенаті, при цьому обидві палати повинні прийти до консенсусу щодо змісту закону.


oleg.onats
Олег Онаць

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації