Україна змінюється шаленими темпами: бізнес активно переходить на дистанційну роботу, ми залюбки використовуємо інтернет-послуги ( під час низки локдаунів шопінг в інтернеті із забавки став традицією), а кур'єрні послуги – звичкою.
Нинішня криза під час пандемії довела, що не лише бізнес залежить від переходу на цифрові технології, а й наше життя.
Діджиталізація змінила не тільки бізнес, але й наш побут, нашу свідомість. Довгі черги, совковий рудимент- зник навіть в поліклініках і в поштових відділеннях.
Відкриття ЦНАПів остаточно вирішило проблеми надання адміністративних послуг населенню – тепер за лічені хвилини можна отримати різноманітні довідки, паспорти, прописку, зареєструвати або закрити фірму, навіть одружитися і зареєструвати новонароджену дитину.
Здавалось би, ЦНАП охопив всі юридичні сфери людини від народження до смерті.
Проте, є делікатні моменти, які потребують приватності і конфіденційності: зареєструвати договір на куплю або продаж майна, написати і завірити заповіт. Зазвичай це оформлюють в нотаріальних конторах: в приватних та державних.
Чим відрізняється приватний нотаріус від державного?
Відповідно Закону України " Про нотаріат", Державні та приватні нотаріуси відрізняються лише двома аспектами: фінансуванням та відповідальністю. Державні нотаріуси перебувають на бюджетному фінансуванні і відповідальність за їхні дії фактично несе держава, а нотаріус, який займається приватною практикою, здійснює свою діяльність на принципі самофінансування і відповідає за свої дії всім належним йому майном, тобто несе повну матеріальну відповідальність за законність здійснюваних ним нотаріальних дій.
Щодо довіри до нотаріуса – шалені 90-ті роки вже в минулому. Зараз звання нотаріус – це особистий бренд, який має свою ділову історію, позитивний імідж. Роботу нотаріуса регламентує Закон України "Про нотаріат", де прописано, що нотаріус та помічник нотаріуса зобов'язані зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо їх діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась.
Обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється також на осіб, яким про вчинені нотаріальні дії стало відомо у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для вчинення нотаріальних дій у якості свідків, та на інших осіб, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці. Особи, винні в порушенні нотаріальної таємниці, несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.
Та й ніхто не відміняв сарафанне радіо – перед тим як йти до нотаріуса, можна подивитися його свідоцтво. За законом, нотаріус повинен мати вищу юридичну освіту, володіти державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", мати стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори – не менш як три роки, і скласти кваліфікаційний іспит для отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду. Для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату, а дії нотаріуса регламентовані відповідним законом, порушення яких карається на законодавчому рівні.
Нотаріус також не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності .
Тож, коли звертаєтесь до приватного нотаріуса, перевірте його прізвище в інтернеті – зараз майже вся інформація знаходиться у відкритому доступі.
Україна взяла курс на європейські цінності, де приватна практика домінує над державною – відповідальність у приватного нотаріуса значно більша. До того ж, від діяльності приватного нотаріуса виграє все суспільство: держава, не витрачаючи на нотаріат жодних коштів, отримує бюджетні вливання, а деякі нотаріусів взагалі безкоштовно надають консультації та роз'яснення.
Ринок породжує нові послуги та пропозиції. Вибір – за вами.
Наталка Іванченко