Події, які відбуваються у Білорусі варто аналізувати з точки зору інтересів України. Якщо ще 9 серпня можна було сказати, що перемога Лукашенка на президентських виборах ніяк не суперечить українським інтересам, то після двох днів кривавих протистоянь у Мінську та інших містах країни ситуація змінилася. Лукашенко перестає бути вигідним для України президентом Білорусі.
У листопаді 2019 року соціологічні дослідження показали, що 66% українців позитивно ставляться до Олександра Лукашенка. Президент Білорусі займав перший рядок у рейтингу симпатій українців серед лідерів іноземних країн. Напередодні 9 серпня відповідні соціологічні показники навряд чи суттєво відрізнялися від минулорічних.
Великий відсоток симпатиків Лукашенка серед українців можна пояснити багатьма чинниками. Та ключий із них — зовнішня політика Бацьки щодо Росії. За останні роки Лукашенко суттєво віддалився від РФ. Особливо це було помітно у небажанні Лукашенка погоджуватися на інтеграційні процеси, які нав'язував Кремль. Водночас, зближення Білорусі з Заходом дозволило Лукашенку добитися скасування основних санкцій, впроваджених проти нього і його оточення за останні 20 років.
До виборів 9 серпня Лукашенко підійшов як не проєвропейський, але й як не проросійський кандидат у президенти. Суб'єктність Лукашенка була вигідна Україні. Його перемога на виборах і 6-й президентський термін ніяк не суперечили нашим інтересам. Саме тому чимало українців насторожено поставилися до можливої зміни влади у Білорусі. Ситуація трактувалася наступним чином: перемога Лукашенка – це збереження статусу-кво, перемога опозиції – це ризики приходу до влади проросійських сил.
Такою ситуація була ще зовсім нещодавно. Останні дні багато чого змінили. Лукашенку не вдалося продовжити своє президентство мирним шляхом. Протистояння між силовиками і протестуючими на вулицях білоруських міст набирає обертів. Ескалація конфлікту неминуча. Чим більше буде насильства, тим швидше влада Лукашенка втрачатиме легітимність в очах цивілізованого світу.
Лукашенко не збирається зупинятись і готовий подавити протест силою. Така поведінка Бацьки вже призвела до того, що ряд західних країн не визнають результати виборів у Білорусі, закликають владу звільнити затриманих і сісти за стіл переговорів з опозицією. З кожним днем вуличних протистоянь Лукашенко ставатиме ізгоєм для держав, у яких не прийнято триматися за владу силою.
Цілком ймовірно, що Лукашенку вистачить силового ресурсу, щоб втримати владу. Але ізгоєм для Заходу він вже не перестане бути. Щоб зберегти за собою президентський пост, у нього залишиться лише один вихід – стати васалом Москви. Про це, до речі, доволі прямо говорить Путін у привітанні Лукашенка з перемогою на виборах.
Треба розуміти, що сьогоднішній Лукашенко не рівний собі вчорашньому. Завтра Білорусь з Лукашенком – це маріонетка Кремля. Бацька вже ніколи не буде легітимним і суб'єктним. Такий Лукашенко і така Білорусь не вигідні Україні.
Немає ніяких гарантій, що Білорусь без Лукашенка – позитивний сценарій для України. Але є шанс, що без Лукашенка Білорусь все-таки зможе стати демократичною і незалежною від зовнішніх впливів. Така Білорусь вигідна Україні.