Село Зіньків знаходиться приблизно в 65 км від Кам'янця-Подільського на річці Ушиця.
Перша згадка в літописах про це поселення датується 1404 роком у зв'язку з передачею королем Ягайло села Зіньків Петру Шафранцеву. У 1431 році Зіньків знову був переданий іншому власнику. Ним став Петро Одровонж.





Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html








У XV та на початку XVI століття Зінков був головним містом Зінковецького округи, що тягнулася до Дністра на південному сході. Для захисту населення від татарських набігів Одровонжі в середині XV століття побудували на горі в Зінкові замок.














Після Одровонжей замок перейшов до Сенявських, які володіли ним аж до середини XVIII століття. У XV-XVI століттях цей форпост відігравав значну роль в боротьбі з татарами, так як лежав на Чорному татарському шляху. У 1524 році турки і татари спустошили Поділля, оточили замок, але захопити його так і не змогли.










Під час козацьких війн місто було спустошено. Більшість жителів покинули свої будинки і переселилися в більш безпечні райони. У 1661 році в Зінькові нараховувалося лише 20 православних і одна єврейська родина. Політичний агент Франції Вердум, проїжджаючи через Зіньків в 1671 році, записав у своїх мемуарах наступне:
"Від міста нічого не залишилося, подекуди стоять залишки стін, що оточували його, і руїни двох храмів. Замок, який стоїть перед містом на пагорбі, також в основному зруйнований, але добре побудований ". Під час турецького володіння краєм у 1672-1699 роках замок був відновлений. Наступні ремонтні роботи були проведені вже поляками, які повернулися сюди на початку XVIII століття.










У XVIII столітті Зіньків належав Сенявським і Чарторийським. На той момент замок все ще існував в більш-менш пристойному вигляді, оточений ровом, через який до двох в'їзних брам вели підйомні мости, а на склепіннях красувалися герби власників замку. Дочка Адама Чарторийського Марія-Анна в 1774 році вийшла заміж за князя Людвіга Віртембергской і отримала в придане Зіньків з околицями. Ці власники в кінці XVIII — початку XIX століття намагалися поліпшити становище містечка.














Замок був трехкутний в плані, одним боком виходив на Ушицю, іншими нависав над глибоким яром. Стіни фортеці були по 85 м в довжину кожна, по кутах стояли могутні 3-4-ві поверхові башти. Загальна площа фортеці була близько 0,5 га.








Внизу під захистом похмурих стін ще в 1450 році виростає костел, побудований Петром Одровонжем. Його неодноразово руйнували і знищували. Після турецької навали костел в 1708 році відновив Адам Сенявський.




Малюнок Н. Орди


замок на початку ХХст. (Фотограф М.Грейм)


У 1872 році замок був переданий "Сільському суспільству" і деякий час стояв непорушеним. У 80-х роках XIX століття на території фортеці розміщувалася канцелярія пристава. Потім у когось виникло припущення, що стіни замку загрожують костелу. Цього було достатньо, щоб місцеве начальство раcпоряділось знищити замкові стіни. Почали продавати дерево і каміння на будівлі, а що залишилося нерозпроданим — купив якийсь селянин з правом забрати із замку все, що йому тільки знадобиться.












На сьогоднішній день лише залишки однієї з веж ще підносяться над костелом, й часково збереглися підземні каземати замку, в які, при бажанні, можна залізти. Замок "дихає" ними, і це видно, якщо придивитися до знімків з висоти — бачите на схилах жовті плями, це підземелля замку, після зими і дощів, нагадують про себе виходом води з засипаних бійниць на стінах твердині ...








360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті


Прогуляємося ніжками по замку...
панорама від місця східної вежі


вид на південно-західну вежу


тут була південна стіна


Вся територія біля західної стіни в провалах та дірках, десь тут, кажуть, можна потрапити в підземелля фортеці. Хоча мене бере сумнів, всюди побутове сміття і його дуже-дуже багато, щоб минаючи його потрапити кудись далі ...


















найбільший провал над південно-західною баштою з різних сторін








якщо дивитися на замок від північної вежі, нічого вже не нагадує про те що тут було, хіба що ріденький парканчик, складений з каменів, які явно були колись стінами фортеці...


прощальний погляд знизу, від римського храму







Джерела/источники:
geocaching
myvimu.com
forum.zamki.pl
castles.com.ua
zinkivtown.at.ua



 


Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 

 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 


Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина". 



Підписуйтесь на сторінки проекту на: 

Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 

Технічні партнери проекту:


найпрофесійніший сервис з ремонту квадрокоптерів в Україні
 


 та

 


 


хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.




ну як то так =))