Найграндіознішою спорудою Язловця, не рахуючи замок, була, безсумнівно, величезна церква Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, збудованая у 1589-1590 роках (1586-1589 за данними від Сергій Юрченко) з пісковику у ренесансно-готичному стилі. За буйною рослинністю, окружаючею храм з усіх боків його можна просто не побачити, хоча розташован він у низині, в центрі Язлівця, фактично по над дорогою до замку. Це однонавна споруда з п'ятигранним пресбітерієм та двома низькими напівкруглими каплицями, симетрично прибудованими до костелу у XVII столітті. На горовному фасаді — велика чотириярусна башта (останній ярус, такий затійливо-гарненький, добудований у ХІХ столітті, у епоху романтизму).
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
Храм відомий ще й тим, що тут поховано знаного композитора Миколу Гомулку, який помер у 1609 році. Коли храм без даху, коли всередині повно сміття і є риск бути заваленим — не дуже того Гомулку шанують. Хоча — якщо ще кілька років тому портали — так, знову гарні різбленні портали — блимали проваллями замість дверей, то у 2004 році устрічали новенькі дерев'яні двері. Від людей бережуть? Навряд чи: є ще з боку хід всередину, а поки трошки історії костела…
Кінець 16 століття. З волі Миколи Язловецького, який володів у той період містом, на невеликій височині в центрі Язловця починається будівництво церкви. Храм, ймовірно, спочатку був головною спорудою монастиря. Зводилася церква спеціально для ченців Домініканського ордену.
1589 — 1590 роки. Будівництво церкви завершено.
Величний храм, побудований в стилі пізньої готики і ренесансу, зводився з пісковика. церква була однонавового спорудження, витягнута по осі північний захід — південний схід. З південно-східного боку до нефу примикав п'ятигранний пресвитерий, укріплений зовні ступінчастими контрфорсами. Пресвітерій перекритий готичними склепіннями з нервюрами, п'яти яких декоровані різьбленням. З північно-західного боку (тобто з боку головного фасаду) до нефу примикає потужна квадратна в плані 4-ярусна вежа. Зовні межа між 1-им і 2-м ярусом вежі не виділена, кордони між 2-м і 3-м ярусом, а також між 3-м і 4-м ярусами відзначені карнизами.
У храм вели 2 входи. Один з них був влаштований в вежі, інший вхід прорізав бічну стіну нефа. Обидва входи отримали обрамлення у вигляді ренесансних порталів, прикрашених різьбою. Причому бічний портал був куди більш розкішним, ніж стриманий портал головного входу. Церква і монастирські споруди оточувала оборонна стіна з вежею (надбрамною?), зведеною з піщаника.
Оскільки в фундаціонном акті були знайдені деякі непорозуміння, доминиканцам довелося досить довго відстоювати своє право на володіння храмом. У підсумку після неодноразових переходів з рук в руки, черговий суд постановив (в 1639-му році?) остаточно закріпити костел за Домініканським орденом. Починаючи з 1639 і до 1788 року, храм знаходився у власності домініканців.
17 століття. По обидва боки нефа були симетрично прибудовані дві низькі напівкруглі каплиці.
1642 рік. Відомо, що в цьому році домініканці почали зводити новий 2-поверховий монастирський будинок (або будівлі?).
1772 рік. Після Першого поділу Речі Посполитої домініканці поступово залишають Язловець і перебираються в Чортків. Їх нерухомість в Язлівці розпродається. До 1788 року домініканців в місті вже не залишилося. Церква, а так само інші монастирські споруди австрійські власті використовують в якості військового складу.
1824 рік. Львівський архієпископ Анковіч домігся дозволу перевести церкву у власність парафії, але фактично храм повернули віруючим тільки в 1830 році.
19 століття. Було добудовано 4-й ярус церковної башти, зведений в стилі романтизму. На відміну від 3-х інших ярусів вежі (квадратних в плані), новий ярус мав форму кубічного обсягу, у якого на місці граней (стиків двох стін) перебували циліндричний виступи-башточки (по одній на кожен кут). Верхня частина 4-го ярусу була декорована безперервним поясом з глухою аркатурой. У верхній частині цього поясу був влаштований карниз. Вежу вінчал шатровий дах.
сходи на третій поверх брами якого нема/лестница на третій этаж башни которого нет
сходи на перший поверх
вхід до амвону
1930-і роки. Спорудження церкви консервується співробітниками Управління консервації Львівського, Тернопільського і Станіславівського воєводств. У 1931 році скульптури Язлівецької церкви були демонтовані і відіслані до Львова, де вони поповнили фонди Діецезального (?) музею.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті
підвал
Початок 1990-х років (?). В церкву влучила блискавка, храм горів, в результаті пожежі церква повністю позбувся перекриття нефа.
Наші дні. Успенська церква — єдина збережена споруда старого монастиря. Велика частина основних елементів храму збереглася, але зараз церква знаходиться в аварійному стані. Перекриттів над вежею і нефом немає, прекрасне готичне перекриття пресвітерія вже частково зруйновано.
Трошкі архивного:
1919 — 1939
1972
1986
1988
Джерела:
zamki-kreposti.com.ua
castles.com.ua
pslava.info
explorer.kiev.ua
nac.gov.pl
gazetalubuska.pl
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища.
ну як то так =))