За часів Київської Русі тут було місто Тимошня (залишились рештки стародавнього городища та валу, яким воно було обнесене). З 1514 року місто відоме як Тетіїв (можливо, назва походить від імені половецького хана Тетія, якого згадують літописи під 1185 роком). 1606 року місто отримало магдебурзьке право, під час Хмельниччини було сотенним містечком. З 22 листопада 1800 року — волосне містечко Таращанського повіту Київської губернії. 18 березня 1968 року Тетіїв віднесено до категорії міст, є районним центром.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html







У другій половині XVIII століття після ліквідації гайдамаччини, воєводство Чернігівське постійно навідувалось до Тетієва, яке і фундувало тут католицький костел дерев'яний. Очевидно, що це було зроблено за безпосередньою участю Людвіки Денгоф, доньки серадзького каштеляна та власниці маєтків Клімонт, Оссолін та  Тетієва, що відійшли  в посаг після укладення шлюбу в 1745 році з графом Франци́ском-Анто́нієм Ледухо́вським, Чернігівським воєводою. 
Тетіїв Людвика отримала у володіння від дружини князя Януша Сангушко, — княгині Констанції, яка була у неї вихователем і опікуном. Саме Людовіка Лєдуховська, як зазначає Едвард Руліковський у Географічному словнику королівства польського,  фундувала у Тетієві католицький костел дерев'яний. (фундувати —  основувати що-небудь, жертвувати на що-небудь;  робити в щось внесок (білор., польськ.)




Остання постійно дбала про костьол та надавала йому допомогу, про що свідчить такий запис. «У 1790 році чернігівське воєводство Лєдуховського надало щорічну допомогу для ксьондза та слуг костьольних, костьолу Тетіївського». Деякі дописувачі, без посилання на джерела стверджують,  що на початку XIX століття (наводяться дати від 1802 року до 20-х років) у Тетієві на місці старого дерев'яного храму було споруджено мурований костел св. Яна Непомуцена, частиною якого була каплиця, збудована у формах античної святині. Каплиця згодом служила родовою усипальницею для родини Свейковських. 




Однак, на ст. 324 Географічного словника королівства польського йде мова про те, що у 1804 році граф Томаш Адам Островський, вступивши у володіння Тетівщиною, яка перейшла до нього в посаг від дружини Аполонії – єдиної доньки Людовики (Денгоф) та Франци́ска-Анто́нія Ледухо́вських, … «на місці древнього костьолу католицького побудував нову святиню з муру». Знову ж таки  це будівництво відбувалося не без прямої участі його дружини, яка дотримувалася сімейної традиції своєї матері, а також громади вірян католиків та декількох інших осіб, відомих своїми побудованими святинями та великими фундаторами костьолів, як Дебовський і Куницький. Каплицю було збудовано 1805 року у формах античної святині.




У 192?-2006 роках у закритому костелі був клуб, потім — будинок піонерів, а пізніше — цех заводу «Електронмаш», а каплиця служила складом для заводу. Костьол святого Яна Непомуцена змурований у 20-х роках XIX століття на місці давнього дерев'яного. Оздобленням костьолу була гранітна скульптура самого св. Яна Непомуцена, а на головних дверях викарбувані літери N. P. M. Згідно зі Словником Географічним королівства польського зазначено, що …«Латины имеют в Тетиеве свой костел приходской каменный им. св. Яна Непомуцена, построенный в текущем столетии (XIX)". Попри цей факт добре збереглися архітектурні елементи костьолу, що дає можливість відреставрувати його і місто може отримати архітектурну пам'ятку з двохсотрічною історією.




11.03.2006 року каплицю повернули вірним.
Тетіїв обслуговують дієцезіальні священники з парафії св. Йоана Хрестителя у Білій Церкві.
Каплиця збудована у формах античного храму простильного типу. В плані близька до квадрата. Дах — двосхилий. Перед входом — чотириколонний іонічний портик з написом "Tym ktorzy zmartwychwstaną" («Тим, хто воскресне") та трикутним фронтоном із хрестом. Над кованими дверима — зображення гербів (Тшаска та Єліта) та польськомовний напис "Гроби родини Свейковських".


нам на територію заводу потрапити не вдалося, але є декілька знимків від rkc.in.ua






 


пізніше можливо ще будуть додані фото інтер'єру каплиці

 


Джерела:

rkc.in.ua

https://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=akzkv&p=kvteteud_&l=u&n=2

wikipedia.org

tetiivmiskrada.gov.ua

ok.ru

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина". 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!