Пістинь розташована недалеко від Косова на річці Пістинька. В селі дві схожі церкви, зведені у гуцульському стилі, і обидві датовані серединою ХІХ ст.: Успенська з 1858 р. та Благовіщенська з 1861 р. (майстер Симеон Гуцуляк).  Нас цікавить Успенська церква, тим більше, що на більшості турістичних сайтів її називають найстарішою дерев'яною на Прикарпатті, аж з 1600 року.


 

Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html

 












На церкві дійсно таблиця на якій написано 1600 рік, але виявляється там вказано період появи пам'ятки історії – Успенської церкви – такого собі сакрально-віртуального об'єкту, а не пам'ятки архітектури.














За переказами, перша передміська церква в Пістині була збудована під горою ще в 1600 році? на іншому березі річки, але якась містична сила три рази переносила зруб для будівництва на нинішнє місце. І вирішили, так тому і бути. Також Успенська церква згадана в катедратику Львівської єпархії 1680 року. Замість цієї церкви у 1750 році коштом громади зведена наступна дерев'яна церква, яку у 1868 році замінила нова, також церква з дерева.




















Церква була філіяльною парафіяльної міської церкви Благовіщення Пр. Богородиці. В 1930-х роках церква була покрита бляхою. В радянський період церкву перетворили на музей кераміки. Ремонтована на початку 1990-х років, а також після 2011 року. Пам'ятка архітектури національного значення в користуванні православної громади Пістиня.










360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities

 


Церкву можете знайти на південно західній околиці села, під лісистою горою, біля правого берега річки Пістинька, на цвинтарі. За формою і кількістю верхів церква подібна до Благовіщенської в цьому ж селі, тільки менша за розмірами. Всередині привертає увагу великий старовинний іконостас і найголовніша ікона Святої Варвари, заради якої сюди часто приїздять польські паломники.


а зараз роздивимось те, що ми пропустили поспішаючи до церкви...






прилад для транспортування трун до церкви та цвинтаря





Для збільшення площі церкви, при західній стіні бабинця прибудували великий зашклений ганок, а при південній стіні нави існує відкритий ганок. Після ремонту стіни над опасанням церкви замість бляхи оббили гонтами — не частий випадок. Біля церкви стоїть мурована стінного типу чотириаркова дзвіниця. На цвинтарі збереглися старі кам'яні хрести з XVIII ст.
















360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities

 


Річка відокремлює церкву від основної частини села, тому, щоб дібратись до неї, потрібно пройти над річкою по підвісному, вузенькому містку. А поряд із церквою цвинтар, домовину цим містком пронести дуже проблематично, тому, для таких сумних потреб, зробили спеціальну кліть на роликах, яка ковзає по натягнутому над рікою тросу. 


Декілька старих фото та поштівок
Міжвоєнні часи. Фото з сайту castles.com.ua


1930


листівки з polona.pl



фото з zablotow.blogspot.com


Пам'ятники містобудування і архітектури УРСР


2014. Фото Ігор Пунда

 


Джерела:
http://decerkva.org.ua/fra/pistyn_uspin.html
https://ukrainaincognita.com/ivano-frankivska-oblast/kosivskyi-raion/pistyn/pistyn-uspenska-tserkva
https://castles.com.ua/pistyn.html
http://zablotow.blogspot.com/2016/02/jak-bohaterzy-zniszczyli-parafie-pistyn.html
https://polona.pl/search/?query=pistyn&filters=public:1
https://discover.ua/locations/cerkva-uspinna-bogorodici-s-pistin
https://www.pslava.info/PistynS_CerkUspinnja_1985PamjatnykyGradostroytelstva,198949.html

 


 

 
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проекта. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проекту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проекту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проекту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проекту:


найпрофесійніший сервис з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))