Нади́би — село в Україні, у Старосамбірському районі Львівської області. Населення становить 1197 осіб.
Село Надиби засноване, ймовірно, близько 1125 року. Перша документальна згадка про нього датована 1446 роком. У шостому томі «Словника географічного Королівства Польського та інших країв слов'янських» (1885), у статті про Надиби зазначено: «У 1446 році єпископ перемишльський Петро надав канонікам перемишльської капітули десятини в Надибах». 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




 











До середини ХІХ століття. Надиби перебували у власності польських магнатів, спочатку Стадницьких, а потім Тхорницьких. В польському інеті зустрічаються згадки про те, що палац належав Шептицьким, но не відомо на яких джерелах це базується.
Згідно з матеріалами ревізії 1712 року в с. Надиби було 54 двори, серед яких 2 млини, корчма, ґуральня (спиртзавод) та церква. У XVIII ст. для селян була встановлена 2-денна панщина. Однак окрім неї мешканці села відбували: зажин-обжин, закос-обкос, заграб-обграб, молотили 60 снопів озимини, 70 снопів ярини, пряли по одній штуці, ходили з панськими листами тощо. До того ж у цей час спостерігалася заміна відробітків на грошову ренту, яку селяни не завжди могли сплачувати. 












Так відомо, що в селах Воютичі та Надиби заборгованості селян за несплачені в 1712–1713 роки чинші та данини складали 1402 зл. 1 ґр. Власне так мешканці села працювали у фільварку магнатів Стадницьких. Є відомості, що в цьому фільварку було 8 голів робочої худоби (4 воли і 4 коні). Займалося місцеве населення і рибальством. В Надибах у 1715 році зазначається 3 ставки й одна саджавка (водойма для розведення малька). Тоді одним із власників села був Леон Стадницький, який заснував тут хорошу хмелярню (броварню), на зразок чеських.
















У ХІХ столітті село належало магнатам Тхорницьким. Практично в самому центрі села, у 1891 році Тхорницькі збудували палац і заклали парк, в якому було чимало рідкісних у цій місцевості дерев, зокрема до сьогодні вцілілій частині парку, де росте плакучий клен та тюльпанове дерево. Була і своя капличка. На цей час вціліли деякі господарські будівлі, що належали до палацу. В одній зараз житловий будинок, інша руйнується. Руїни каплички серед хащів ми так і не знайшли. 


2010 (kresy.pl)







господарські будинки



польські джерела стверджують щ це і є та сама домашня каплиця Тхорницьких


трошки світлин з середини





Після Другої світової війни у палаці була початкова школа, потім — сільська контора, потім він стояв безхазяйний, перетворюючись на руїну. З 1998 року тут діяв Спасо-Преображенський жіночий монастир сестер Студиток. Зараз черниць тут уже нема, палац передано Самбірсько-Дрогобицькій єпархії УГКЦ. Окрім цього, до 2008 року у приміщенні палацу проводилися богослужіння для надибської громади УГКЦ.


1978 (castles.com.ua)


2011 (castles.com.ua)






декілька крупних кадрів від Львів-інфо




та від neo7777vitaha 2017 року








погляд на останок

 


Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Надиби

https://castles.com.ua/nadyby.html

https://galinfo.com.ua/news/zolota_galytska_provintsiya_palats_shcho_peretvoryvsya_u_monastyr_315239.html

https://neo7777vitaha.livejournal.com/100840.html

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!