Письмові згадки про Межирів зустрічаються з XVI століття. Під час володіння Барським староством королевою Боною Сфорца в Межиреві був споруджений замок. В кінці XVI століття Межирів був багатолюдним поселенням, якому за клопотанням Барського старости Станіслава Гольського було присвоєно статус містечка і даровано 1591 році магдебурзьке право.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html





Друге травня — а скрізь зеленку вже нічого не видно. 
За цими хащами ховається те, що залишилось від однієї з трьох синагог Межирева


ось і вона



У 1612 році Межирів був розорений татарами, але потім відновлений київським воєводою Жолкевським, причому всі привілеї міста були не тільки збережені, а й отримані нові. З 1640 року Межиревом володіють то козаки, то поляки, то росіяни, то турки.



спробуємо обійти будівлю


У 1659 році Межирів разом з Барським староством був подарований козацькому гетьману Івану Виговському, але його син Остап в 1698 році продав все господарство князю Любомирському. У Любомирських маєток викупив в 1784 році Андрій Орловський.




Межирів як місто поховала сусідка — Жмеринка, що з'явилася в 1903 році. Через неї пройшла залізниця, і Межирів залишився ні при чому, в сторінці. Згодом багато жителів переїхали в Жмеринку, Межирів потихеньку спорожнів і перетворився в невелике село ...


зробимо спробу заглянути в середину




У 1847 в Межиреві проживало 986 євреїв, що становило в 1897 — 1345 близько 60% всього населення містечка. Основним заняттям єврейського населення Межирева в 18-20 століттях були торгівля і ремесла.




Межирів був найважливішим центром єврейського друкарства — одним з 7 на Поділлі. Причому саме тут була відкрита найперша друкарня — в 1787 році її заснували Міхель Дувідовіч і Хаскель Шейваховіч. У друкарні були надруковані Сидур кримчаків «Мінхат Кафа» ( «Звичай Феодосії», 1793), «Гаган ве-Дерех Мойше» ( «Сад і шлях Моше», 1802) Іцхока бен Еліезера.


продовжимо оминати синагогу зовні



У 1795 році з від'їздом друкаря Мойше Мадпіса видавничий процес в Межиреві перервався, але був відновлений в 1802 році.
У 1889 році тут діяли 2 синагоги.
У жовтні 1905 року в Межиреві стався погром.





У 1914 році в містечку були вже 3 синагоги. Євреям належали аптека і 20 крамниць (в т.ч. 11 бакалійних, 5 мануфактурних). У 1925 році вихідці з Межирева заснували в Херсонському окрузі єврейську хліборобську колонію «Червоний орач» (20 сімей, 107 чол.).


погляд з небес...





У липні 1941 Межирів зайняли фашисти. Частина єврейського населення була вивезена в містечко Браїлів і там розстріляна. 8 квітня 1942 року в самому Межиреві було розстріляно 279 євреїв.
На 2012 рік євреї в Межиреві не проживають ... зате останки однієї з синагог в містечку таки присутні.






Її історію в інтернеті знайти не вдалося, але те що вона була ґрунтовно побудована з каменю і була не маленького розміру свідчать про не малу кількість її відвідувачів та її популярність. Швидше за все її занепад і руйнування припали на Другу Світову війну, після чого єврейство в Межиреві більше не відновилося ...


а ось так вона виглядає коли зеленки немає...





1941-43 (скоріше за все 41-42) злівого боку фото синагога, ше не поруйнована


кроп

 


Джерело:

http://myshtetl.org/vinnitskaja/mezhirov.html

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!