Церква дуже постраждала від пожежі, що сталася 3 вересня 1870 року. Вже наступного року обидві каплиці вкрили ґонтом і звели над ними невеликі куполи з оглядовими віконцями. Можливо, тоді й підвісили відлитий 1865 року в Тисмениці новий дзвін вагою 200 кг. Проте цілковита відбудова вимагала значних коштів. Для їх збору та організації всіх необхідних робіт був створений спеціальний комітет, а касиром став Клеменс Терґондій. Крім цього, управління консерватора зверталося з проханням до місцевого ксьондза Кнуркевича визначити обсяг необхідних робіт і скласти приблизний кошторис. Під час ремонтних і реставраційних робіт храму фахівці звернули увагу на пластику. З цього приводу скульптор Маєрський з Перемишля підготував науковий реферат, який виголосив 25 січня 1878 року. У травні 1883 року виявили давні мальовання, забілені вапном. Як експерта, запросили місцевого художника П. Боґданського. Після ретельного огляду той констатував, що відкритий живопис мистецької вартості не має. Під час ремонтно-реставраційних робіт у 1884 році дах церкви вкрили бляхою, збудували купол-вежу з вісьмома оглядовими віконцями. 




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html




 





Найважливішим результатом стала повна перебудова фасаду. З'явився новий цегляний накритий мур з кованими воротами та хвірткою від фасаду і такою ж з протилежного боку, яка вела до плебанії. Наповнився новою пластикою інтер'єр. Краківський скульптор Віслоцький створив і подарував велику фігуру Розп'яття для вівтарної частини, а художник М. Сколовський – образ Богородиці з Дитятком. Тоді ж у храмі встановили орган роботи перемишльського майстра М. Сойковського. Він має шість ручних (54 клавіші) і два ножні (18 клавіш) регістри. Праворуч від його основної шафи збереглася горизонтальна скриня для міхів, де в другій половині ХХ століття розмістили сучасну повітряну помпу.
На початку ХХ століття дерев'яну дзвіницю знесли і замість неї в 1910 році звели муровану вежу. У плані вона квадратова, з вікнами на кожній стіні та восьмигранним верхом з куполом і хрестом. Стіни завершує великий карниз. Ліворуч у мурі з'явилася цегляна капличка Яна Непомука з ажурним ліхтарем. Саму ж дерев'яну фігуру святого вирізьблено у другій половині ХVІІІ століття.










В інтер'єрі храму збереглися геральдичні знаки Гербуртів та Красінських, також розмальоване генеалогічне дерево останніх. У другій половині 1940-х років було там також генеалогічне дерево Гербуртів. Дехто із старожилів та священник Лоранц твердили, що в котрусь із стін вмуровано записки (архіви) Добромильського храму. Значних зусиль для реставрації храму доклав довголітній бурмістр Добромиля Юзеф Ґєбултовіч. 
Церкву було добудовано та відремонтовано у 1910, 1921, 1934-1935, 1988, 1996-1998 роках. 
На початку Першої світової війни дах церкви та частково дзвіниця були пошкоджені. Після відходу російських окупантів австрійська адміністрація провела облік вчиненого руйнування. У серпні 1916 року уряд пообіцяв відремонтувати Добромильський храм за державні кошти. Та монархія Габсбургів уже сходила з арени як об'єкт політичних відносин, активізувалися національні рухи поневолених нею народів і наприкінці 1918 року вона розпалася.












У Добромилі почала господарювати польська влада. За її підтримки та під керівництвом кустоша Національного музею Перемишльської землі Маріяна Осінського вже в 1921 році було відремонтовано купол-вежу. У 1934 році польська влада взяла під державну охорону будівлі (основний храм і дзвіницю) та мур, який їх оточував. За таких умов вирішили провести ґрунтовні ремонтно-консерваційні роботи. Детальний план храму склав інженер Юзеф Вілєнко. Був також створений спеціальний комітет у такому складі: староста Й. Лібуха (голова), магістр Г. Копя (заступник голови), В. Рахвал (секретар), Я. Вишневський (скарбник), інженер Полуднєвський (технічний радник), ксьондз С. Ґавел, В. Щасний, В. Пельц (члени).  З протоколу засідання комітету від 14 липня 1935 року відомо, що на цей час вже було вивчено стан фундаменту, залито цементом тріщини у стінах і розпочато теслярські та бляхарські роботи. Вони стосувалися заміни дерев'яних конструкцій даху, покриття новою бляхою. Майстрами були тесляр… (з технічних причин прізвище відчитати не вдалося. – М.К.), бляхар М. Ціфер, слюсар М. Дзюґевич. Станом на 1935 рік ремонт дзвіниці закінчили й підвісили новий дзвін вагою 500 кг. Напис свідчить, що його виготовила фірма Фельчинських у Перемишлі в 1933 році. В інтер'єрі повністю замінили попередню малярську декорацію: стару зняли або частково відновили, решту забілили.












360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.
2017




Добромильська римо-католицька церква виявилася однією із небагатьох храмів, які діяли в часи радянського тоталітарного режиму. Це дало змогу зберегти цю архітектурну пам'ятку, хоча час і природа її повільно руйнували. 1988 року святиню, яка працювала і в радянські часи, знову відремонтували. Тепер храм перебуває у розпорядженні місцевої римо-католицької парафії. Пожежа, що сталася 1994 року за нез'ясованих причин, пошкодила вівтар з лівого боку.
У 1996-1998 роках завдяки фінансовій допомозі Сенату Польської Республіки К. Кудельським було відновлено фрагменти розпису інтер'єру XVIII століття та консерваційні роботи у внутрішньому приміщенні. На його освяченні були: архієпископ Львівської архидієцезії Мар'ян Яворський, ігумен о. Никодим Гуралюк та монахи Добромильського монастиря оо. Василіян, священник місцевої парафії УГКЦ о. Володимир Юрга.








 


360º панорама. Для перегляду у весь екран, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities для перегляду панорами в повноекранному режимі.




Останнім настоятелем, з 2015 року був отец Герард Лірик, з яким ми були знайомі ще з 2013 року, коли він був першим післявоєнним настоятелем храму в Рудках (1989-2015). На жаль, він не дочекався цієї статті, яка повинна була вийти ще після наших відвідань храму у 2017 році. Отець Герард відійшов у вічність 24 листопада 2019 року, через півтора місяця з нашої останньої зустрічі… Цю статтю проект посвячує йому та його світлої  пам'яті…


Отець Герард Лірик — настоятель церкви у 2015-2019 роках...


план храму


Портрет І. Гербурта, який зберігався в храмі. Втрачений.


Один з поданих рахунків Л. Тайтельбаума на реставраційні роботи


фото та поштівки з них...
1915



1918



1918-34


 


погляд на останок від василиянського монастира на Добромиль та церкву Преображення Господнього

 


Джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Преображення_Господнього_(Добромиль)

http://dobromyl.org/2015/03/kostel-sv-preobrazhennya-gospodnogo-s/

http://rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=alvlvss&p=lvssdmpg&l=u

https://polona.pl/search/?query=Dobromil&filters=public:1

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!