Таких древніх храмів в Західній Україні — на пальцях перелічіть можна. Майже сім століть історії — і це не жарти. Тім більшою цінною видається ця архаїчна церквиця на Янова пагорбі в селі Чесники Рогатинський район Івано-Франківщини. Туристські групи сюди НЕ возячи. А от поодиночні туристи в село за кілька кілометрів від Рогатина по бережанській трасі навідуються. Довго їдуть Чесники, шукаючи пам'ятку, а потім прогнозовано ахають-охають, вражені автентикою й гармонією Михайлівської церкви (селяни Чомусь ее вперто називають Вознесенською).




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html


















І так. Чесники. Івано-Франківська обл., Рогатинський р-н.

Інформація за Логвіним.

Миколаївська церква (XIV століття) В плані тричасткова, з прямокутним нефом (5 х 6 м) і бабинцем (3,3 х 5,5 м), з гранованим п'ятистінним коротким вівтарем (3,6 х 5,4 м), орієнтованим довгою стороною перпендикулярно поздовжньої осі будівлі.












Перекрито храм трьома напівсферичними куполами без барабанів, але зі світловими ліхтариками (висота до них 10 метрів). Бічні приміщення накриті скатним гонтовим покриттям, а середнє має квадратний в основі шатровий верх з двома заломами. У XIX ст. на північному і південному фасадах звели величезні контрфорси, що спотворило образ цієї споруди.













Через те, що церква позбавлена яких би то ні було архітектурних деталей — на гладі стін її південного і західного фасадів виділяються тільки плями низеньких (1,5 м) вхідних отворів з вікнами над ними, — вона сприймається надзвичайно монументально. Це враження посилюється разюче простою композицією мас, особливим ладом їх пропорцій і вельми виразним і величним абрисом покрівлі та двозаломного пірамідального декоративного верху.

Усередині храм виробляє затишне, але піднесене враження.











алтарна частина


Висотна розкритий простір скромних куполів підкреслюють вузенькі, низько розташовані хори біля західної стіни. Урочистий вигляд інтер'єру надає чотириярусний різьблений позолочений іконостас з яскравим, декоративним живописом ікон (XVIII століття). Церква належить до унікальних творів української архітектури XIV століття.


хори







поруччя хорів


ось така вона, реставрація, замість освяченної води — цегла, молоток і рукавиці ...



Інформація від «Пам'ятників містобудування та архітектури УРСР». 1985.
Миколаївська церква, XIV століття.
Кам'яна, побудована з вапняку, тричастна, з прямокутним нефом і бабинцем і гранованим п'ятистінним східним об'ємом. Перекрита трьома куполами без барабанів. Гонтова покрівля над нефом має вигляд квадратного верху з двома заломами, бічні приміщення накриті пластичним скатним гонтовим покриттям. Попри невеликі розміри, пам'ятник надзвичайно монументальний.









Гладкі площині стін позбавлені декору та ожвавлені лише низенькими вхідними прорізами на західному і південному фасадах з невеликими вікнами над ними. У XIX столітті північний і південний фасади укріплені потужними контрфорсами.
Пам'ятка належить до унікальних творів української архітектури XIV століття.


піднімимось на хори








Зовні церква виглядає чарівно, правда покриття даху за витрачені більше ніж 300 тисяч гривень на реставраційні роботи, мало б бути зроблено з ґонти, а не з руберойду (цей матеріал зветься «Джерард», кажуть буде стояти 50 років, ну-ну...). А у нутрі храму ЖАХ та СТРАХІТТЯ! Розграбований вівтар (зі слів жителів села Чесники, найбільш цінні ікони та навіть старовинний замок з дверей вкрали реставратори). Декілька ікон селяни перенесли у нову церкву. 


фото 2015 року








Символічно, але риштовання для реставраційних робіт було встановлено у 1991 році, яке й досі стоїть як символ бездуховності «нашої» вже багато літній владі. Були тут і бувши Президенти України та великі вчені, і чималі  можновладці (кажуть селяни:"Гірко плакали та обурювалися"), та віз і нині там.


так храм віглядав на початку минулого століття




80-ті роки/80-е годы


1982








Секретар сільради Ірина Лялька:

"Наприкінці 2007-го робили реставрацію, зірвали ґонтове покриття, бо геть прогнило. І то половину встигли перекрити, а половину накрили клейонкою. Люди вже й не вірили, що з того щось буде. Але потім доробили".

Вчитель історії тутешньої школи Богдан Романів:

"Можливо трохи відійшли від первісного вигляду, але так хоч трохи збережуть середину. Адже раніше там усе замокало, а тепер, надіємося, що храм простоїть довше та збережеться. Бо невідомо, коли держава візьметься за її капітальну реставрацію, чого б дуже хотілося".

Реставрацію робило управління містобудування та архітектури ОДА. Кошти виділили з держбюджету – 300 тисяч гривень.


1990















За словами начальника обласного управління культури Володимира Федорака (на 2012 рік), у грудні 2011 року управління вже зверталося до Мінкультури щодо завершення робіт за держпрограмою "Паспортизація, інвентаризація та реставрація пам'яток архітектури". Адже таких розпочатих і незакінчених об'єктів на Прикарпатті – дев'ять, чотири з них – на Рогатинщині. Як буде фінансування, то всі роботи продовжать, зокрема і в Чесниках. Йде 2018 рік, а фінансування так і нема…


Погляд на останок



 


Джерела:

pslava.info

castles.com.ua

firtka.if.ua

zamki-kreposti.com.ua

 

 

Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини та нашого проєкту "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина". 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то, так =))


P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar! 


P R E S S ===>>> and support us!