Римо-католицька церква Відвідин Пресвятої Діви Марії — візитна картка Богородчан.
1691 — тодішня власниця містечка Констанція з Трусколаських Потоцька, вдова великого підскарбія коронного Домініка Потоцького, запросила до краю монахів Домініканського ордену. У цей час було збудовано попередній дерев'яний храм з кляштором.
Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою.
Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.
Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html
1741 — архієпископ львівський Игнатій Віжицький дозволив новому дідичу Богородчан Йосипові Потоцькому споруджувати на місці старого храму новий, мурований.
1742-1761 роках йшло будівництво мурованого храму у романському стилі, почали будувати палати з келіями для духівництва (зараз тут музична школа), низьку споруд господарського призначення. Також була викопана криниця.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities
1762 року закінчено добудову 13 монастирських келій. Вони мали форму замкненого чотирикутника з внутрішнім двориком та господарськими спорудами. На подвір'ї був посаджений сад та оранжерея. По периметру, монастирські будівлі були обнесені високою цегляною стіною.
У Богородчанському храмі зберігалась чудотворна ікона Богоматері (на лівій руці вона тримає дитину, у правій — скіпетр), яка охороняла богородчанців від лиха та нещастя, додавала сили та наснаги. Розміри ікони — 110 на 76 см, вона написана на полотні. Прочани йшли і йшли в сподіваннях на диво, дерев'яного костелу було для всіх замало.
Богородчанська ікона що зберігається в Корбелові
паркет скоріше за все — радянський, коли тут була концертна зала...
1751-1761 — Катерина Коссаковська з Потоцьких — дружина Станіслава, більш відома як "пані каштелянова" обдарувала монахів значними земельними наділами (58 моргів — 34 га) у сусідніх селах, підданими людьми ти коштами.
1775 — освячення храму львівським архієпископом на свято Благовіщення.
1783 — храм закрили на деякий час із секуляризаційними реформами австрійського цісаря Йосипа II. Згодом відновили за сприянням архієпископа.
В середині ХІХ століття Богородчани та околиця перейшли у власність графа Рудольфа Стадіона. В ті часи поселення, де проживало понад 4 600 осіб (з них 43 % — євреї), було садибою староства.
Друга половина ХІХ століття — у монастирі було 2 отці та 1 монах, діяла тривіальна школа.
1904-1905 — церкву ґрунтовно перебудовано і реставровано.
1916-1918 — будівля зазнала значних руйнувань в часи Першої світової війни, зокрема високі вежі храму. Австрійці та росіяни конфіскували 3 дзвони.
А ще тут є підземельне приміщення, вхід до якого колись був не тільки з вулиці з боку храму, а і з середини храму. Зараз, з середини, він закритий скоріше за все радянським паркетом (з часів коли тут була концертна та виставкова зала).
Ймовірно тут були крипти з похованнями, але зараз, таке відчуття, що насипано не менш ніж метр землі, яка частково залита водою до 10-15 сантиметрів. Поки що критичних наслідків від її перебування не багато, но час йде і він не сприяє збереженню пам'ятки.
1928-1933 — за сприянням громади містечка та римо-католицької єпархії святиню було відновлено. Після реставрації в архітектурному плані храм зазнав деяких змін та набув сучасного вигляду з ранньобароковими та ренесансними рисами.
вода, вода, вода — тут її дуже забагато...
1918-1939 — частину кляштора орендувала поліція, комунальна ощадна каса та каса Стефчика.
1941 — мала відбутись папська коронація образу Матері Божої яка знаходилась в храмі.
1947 — о. Каєтан Косятий, у зв'язку з утвердженням радянської влади в Галичині, вивіз до Польщі чудотворну ікону Богоматері та деяке інше майно. 30 років образ переховували в кляшторі в польському (а колись — українському) місті Ярослав. Згодом, у 1974 році святиню помістили в головному вівтарі дерев'яного Домініканського костелу в Корбелові біля Жівця що в Польщі, де вона зберігається і зараз.
360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на назву панорами англійською мовою в лівому верхньому куті та переходимо на сайт 360cities
1947 — палати використовувались як місце зберігання зерна. Згодом передані музичній школі.
1948-1980-і — в храмі знаходився магазин зерна, згодом концертний та виставковий зали.
1991-2020 — в будівлі церкви діяв православний храм Петра і Павла, який у 2019 році перейшов до ПЦУ. 12 липня 2020 року, храм Відвідин Пресвятої Діви Марії був переданий у користування римо-католицькій громаді селища. Освячення храму проводив митрополит Львівський Мечислав Мокшицький.
трошки архівного...
1906
1907
1916
1919
1923
У вересні 2016 року, в Корбелові виготовили копію "чудотворного" образу і відправили на Прикарпаття — на замовлення греко-католиків з Богородчан і вона була встановлена в церкві св. Івана Богослова.
З інформації від нашого читача С. Каліберда:
Інвентарний опис 1773 року свідчить, що в "костьолі були дві незакінчені вежі: в одній були два дзвони, а в другій – міхи до органа. На хорах був справний орган". В кінці ХІХ століття у храмі був орган фабрики Яна Слівінського. У 1932 році за 2000 злотих був закуплений орган з храму Марії Магдалини у Львові.
1938
1985
2017
Джерела:
https://castles.com.ua/bohor.html
https://uk.wikipedia.org/wiki/Церква_святих_апостолів_Петра_і_Павла_(Богородчани)
https://kresy.pl/kresopedia/bohorodczany/
https://korbielow.dominikanie.pl/klasztor/matka-boza/
https://archiwum.allegro.pl/oferta/drzeworyt-1898-bohorodczany-p-stanislawow-ukraina-i8097936587.html
https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/20538/a06f40979459b620c8a2a359b13a943e/
https://www.pslava.info/BogorodchanySmt_CloisterDominikanciv,198342.html
Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції та існування блогу та файлосховища.
ну як то, так =))
P. S. A cup of hot, strong coffee won"t hurt with our project! Come on! It"s only a dollar!
P R E S S ===>>>
P.S. ПРОЕКТ НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗБОРОМ КОШТІВ І ПОЖЕРТВ НА РЕМОНТИ, РЕСТАВРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ОБ'ЄКТІВ АРХІТЕКТУРНОЇ СПАДЩИНИ, ПРО ЯКІ МИ РОЗПОВІДАЛИ ТА РОЗПОВІДАЄМО У СВОЇХ СТАТТЯХ. Це є прорегатіва місцевих органів, громад, громадських об'єднань чи благодійних фондів.