Покровська церква (Дешковиця) — це дерев'яна триверха церква бойківського або лемківського типу, пам'ятка архітектури національного значення, розташована в с. Дешковиця, Закарпатської області. Церква була внесена до списку пам'яток архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави за № 1123.

Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки ...

Назва Deskófalva вперше згадується в 1581 році у грамоті, коли господар території між потоком Сіго і горою Стремтура Гаспар Магочі запросив Андраша Дешко заселити цю територію.
У 1672 році згадувався тодішній священик села Ласло Пап.

Теперішню дерев'яну церкву збудовано з дуба в селі Сільце в першій половині XVIII ст. Тоді вона була триверхою церквою бойківського або лемківського типу. З того часу збереглися зруби, два заломи колишнього шатрового верху над навою, шатрова стеля над вівтарем.

Дерев'яна церква стоїть на рівній ділянці в центральній частині села, навпроти нового мурованого храму. Частково оточена деревами. Невеличка тризрубна святиня на кам'яному фундаменті. Вівтарем орієнтована до північного сходу. Без ніяких прибудов. 

Так виглядає, що завершення вежі не оригінальне. Цікаво організований вхід до церкви. Гонтове покриття дахів церкви потребує ремонту. Храм перевезено в Дешковицю в 1839 році і перебудовано в стилі барокової базиліки. Про це зберігся напис на одвірку: «СЕЙ ДОМЪ БОЖІЙ КУПЛЕНЫЙ ОТ ВЕСИ СІЛЕЦКОЙ ДО ВІСИ ДЕШКОВИЦІ И СОЗДАНЪ POKY БОЖАГО AWЛΘ (1839) МЕСЯЦА ОКТОБРА».

До головного фасаду бабинця майстерно прибудовано двоярусну каркасну галерею. Над бабинцем височіє квадратна в плані вежа з глухим підсябиттям і двоярусним бароковим завершенням. Усередині бабинець має плоску стелю. Підлогу викладено плитами пісковика. На зрубі зберігався хрест з написом – АФНД (1554) Мешко Иван. Храм ремонтували в 1927 році.


360º панорама. Для перегляду в повноекранному режимі, з високою якістю, натискаємо на значок Toggle Fullscreen англійською мовою, перший в правому верхньому куті

Сусідка красуня, каркасна двоярусна дерев'яна дзвіниця Покровської церкви, збудована, очевидно, в 1839 pоці., належить до найцікавіших пам'яток цього жанру. Гонтові дахи дзвіниці також потрібно відновлювати.

Архівні фото.
1976. Макушенко П. І. Народна дерев'яна архітектура Закарпаття (18 – на початку 20 століття).

Галерея на західному фасаді

1980-ті. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття.

1985. Пам'ятники містобудування та архітектури

1984. Сирохман М. Церкви України: Закарпаття

2013. Фото з сайту decerkva.org.ua

 

Джерела:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Покровська_церква_(Дешковиця)
https://uk.wikipedia.org/wiki/Дешковиця
https://www.pslava.info/DeshkovycjaS_CerkPokrovy_2000CerkvyUkrajinyZakarpattja,116519.html
http://decerkva.org.ua/zak/deshkovytsia.html
http://www.derev.org.ua/zakarp/deshkovytsia.htm

 

Підписуйтесь на сторінки проекту на:

LiveJournal

Patreon
Twitter
Telegram
Instagram


ну як то так =))

 

 

Про проект «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина».