У 12 кілометрах на схід від Мукачева, там, де гори усе ближче підходять до річці Латориця, розташоване селище Чинадієво. Його історія тісно пов'язана з історією Мукачева. У письмових джерелах село Чинадієво вперше згадується під 1214 р. як Сент-Міклош. Ця угорська назва фігурує в офіційних документах аж до 1944 р. И походить від побудованого тут і названого ім'ям святого Миколи феодального маєтку.




Підтримайте проект своїми лайками, поширенням та благодійною грошовою підтримкою. 


Дякуємо всім Вам за те що Ви з нами!
Нагадуємо, там де це можливо, по кліку дивимось великі картинки.


Фінансова допомога на підтримку нашого проекту: https://uaaheritage.blogspot.com/2022/07/blog-post_31.html












У 1264 році король Иштван V дарує село Чинадієво магістру Аладару, королівському уповноваженому у справах до галицкого князя. Наприкінці XIV ст., у 1387 р., Чинадіївська домінія переходить у володіння магната Перені. А в XV ст. у селі будується замок власника домінії, що зберігся до наших днів. Він створений на кшталт більш древніх романських феодальних твердинь. 






Зовні замок схожий на неприступну фортецю – це масивна сіра двоповерхова будівля з двома кутовими триярусними вежами, товщина стін якої перевищує 1 м. Замок має форму неправильного чотирикутника, витягнутого з півночі на південь. Зверху спорудження нагадує букву «П», широку, з короткими бічними сторонами. На першому поверсі палацу – шість кімнат і один зал, що називався колись палатою, із просторим вестибулем. 






Другий поверх по своєму плануванню до певної міри повторює перший – там теж шістьох кімнат, небагато менше розмірами, і великий зал. Приміщення замка перекриті сферичними зводами з розпалубками, у той час як на вежах хрестоподібний звід. З першого поверху на другий можна було потрапити дерев'яними сходами, що знаходилися всередині замка по центру будинку. Оскільки основою господарства феодала минулого були натуральні повинності селян, то в замку малися й великі підвали для збереження продуктів, зерна.




Майже все спорудження покрите двосхилим дахом, лише південно-східне і північно-західне крила – трискатним, а у веж – шатровий дах. Під дахом тягнеться ряд невеликих вікон-бійниць, що якби оперізують весь будинок.





Коли домінія переходила до нового власника, мінявся й власник замка. У 1574 р. Чинадіївську домінію купив Михайло Телегді за 22 тисячі форинтів. А в 1610 р. замок хотів купити Іштван Н'ярі. З відповідним клопотанням він звернувся до короля, заявивши, що готовий сплатити 7 тисяч форинтів. Але чекати рішення купівлі він змушений був цілих 15 років! А ще через 15 років на одній зі стін замка з'явився герб, зроблений уже на замовлення родини Лоньої. 





У 1657 р. замок був значно пошкоджений польськими військами князя Любомирського, що змусило його власників провести ґрунтовні відбудовні роботи. Але з часом замок поступово втрачає своє стратегічне значення. На початку XVIII в. спорудження перестало відповідати своєму первісному призначенню. Правда, під час антигабсбурзької війни 1703-1711 р. замок ще послужив повстанцям – сюди відступив вождь цього руху Ференц II Ракоці після поразки повсталих від австрійських військ під Мукачевом 27 червня 1703 р.





Після закінчення останньої антигабсбурзької війни, Мукачівсько-Чинадіївська домінія (в 1612 р. у результаті об'єднання Чинадіївської і Мукачівської доміній була утворена одна – Мукачівсько-Чинадіївська) переходить у володіння австрійського імператора. У 1726 р. імператор Карл VI дарує Мукачівсько-Чинадіївську домінію, а разом з нею і сіло Чинадієво архієпископу Шенборну, рід якого володів Чинадієвом майже два століття.







Громадське об'єднання «Калган-А», до складу якого входять художники і краєзнавці, взяло на себе зобов'язання зберегти цей важливий пам'ятник архітектури й історії XV століття. Він міг би стати культурно-художнім центром Мукачівського району, де знаходилися б історико-краєзнавчий музей, концертний і конференц-зали, картинна галерея.
Зараз тут тривають реставраційні роботи, які проводить орендар замка, художник Йосип Бартош.


Замок до ремонту
























часткові панорами з сайту karpaty3d.com



 





 


джерела:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%96%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BA

http://xn--3-7sbar0a5ags5f.com/uk/kultura/muzeji-arkhitekturni-pam-yatki/item/chunadievo.html

http://www.stmiklos.com/?page_id=879
https://karpaty3d.com/listing/chunadijovo-zamok-sent-miklosh/

 


 

 
Якщо Ви маєте бажання, і найголовніше маєте на це можливість, то можете приєднатися до фінансування проєкту. Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка. 
 
 


Княпаємо сюди ===> Посилання для надання фінансової допомоги на підтримку нашого проєкту: на експедиції і існування блогу та файлосховища. 

 
Дякуємо всім не байдужим до нашої Архітектурної Спадщини і нашого проєкту «Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина». 

 

 
Підписуйтесь на сторінки проєкту на: 
 
Patreon 
Twitter 
Telegram 
Instagram 
 
Технічні партнери проєкту:


найпрофесійніший сервіс з ремонту квадрокоптерів в Україні
 

 
 та
 
 


 

 
хмарне сховище для синхронізації файлів між комп'ютерами, мобільними пристроями та веб-аккаунтом, яке надає користувачам 1 ТБ для зберігання фото, музики, відео, різних файлів і документів.

 

 


ну як то так =))