Відомо, що тема татуювання викликає безліч суперечок. Спробуємо поглянути крізь історію і вияснити, що змушувало людей розмальовувати себе впродовж тисячоліть.

Перші тату людства

Його назвали сніговою людиною Отці. Він — найстаріша мумія знайдена на теренах Європи. Решткам більше 5200 років. На тілі дослідники виявили  61 татуювання, найбільше на ділянці нижньої частини хребта та суглобах нижніх кінцівок . В якості чорнил використовувався попіл.

Це татуювання, схоже на браслет, прикрашає зап'ястя Льодової людини Отці. (Фото © Південно-Тірольський музей археології/EURAC/Samadelli/Staschitz)

Вчені визначили зв'язок між розташуванням деяких тату у формі крапок та хрестиків із місцями дегенерації кісток та суглобів. Можливо, частина з них були нанесенні з лікувальною метою задля зменшення болю.

Стародавні часи

Довгий час історики вважали, що татуювання в Єгипті були виключно жіночою практикою. Археологи гіпотетично визначали всіх мумій-жінок з татуюваннями як наложниць або повій .

Така думка панувала до знахідок в  Луксорі, де виявили залишки жінки, що була високопоставленою особою, жрицею на ім'я Амунет, про це йшлося в її похоронних написах.

Хоча міркування, що тату були ознакою повій, або наносились з метою захисту від венеричних захворювань була досить стійкою, дослідниця Кейт Лайнберрі висловила нову теорію. Вона вважає, що тату слугували захисним амулетом під час вагітності і пологів. Це підтверджується закономірністю розташування візерунків переважно навколо живота, верхньої частини стегон і грудей, а також поширенністю зображень богині Баст — захисниці жінок при пологах.

Деталь татуювання на мумії жінки
Фото: Енн Остін

До речі, Геродот писав, що у скіфів «татуювання» були ознакою благородства, а їх відсутність свідчила про низьке походження.

Античні часи

Татуюваннями або «стигматами» античний люд маркував людей, які належали до релігійних культів, рабів або злочинців.

Наприклад, Птолемей I Сотер мав на тілі зображення листка плюща, оскільки був відданим богу виноробства — Діонісу.

Проте, вже в IV ст. візантійський імператор Костянтин забороняє татуювання, бо вони «спотворюють те, що створено за образом Божим».

Океанія

Тим часом в Новій Зеландії тубільцям український додаток «Дія» був непотрібен. Паспорт був у них на облиичі. У культурі маорі голова вважалася найважливішою частиною тіла, а обличчя прикрашали неймовірно складними татуюваннями або «моко», які вважалися ознакою високого статусу.

Кожне татуювання було унікальним, оскільки передавало інформацію про статус особи, звання, походження та здібності. Дослідники точно описали його як форму посвідчення особи чи паспорта, свого роду естетичний штрих-код для обличчя.

Воїни робили татуювання впродовж різних етапів життя, як своєрідний літопис. Жінки маорі наносили татуювання на обличчя: візерунки, як правило, були зосереджені навколо носа та губ. Хоча християнські місіонери намагалися заборонити процедуру, жінки стверджували, що татуювання навколо їхніх ротів і підборіддя перешкоджають появі зморшок на шкірі та зберігають молодість. ця практика у Новій Зеландії зберіглась до 70-х років XX ст.

Країни далекого сходу

Практика  татуювань в цих широтах була виявлена під час знахідок  в китайській пустелі Такламакан бл. 1200 р. до н. е., археологи дійшли до думки, що в ту добу татуювання робили лише злочинці.

Подальші китайські тексти, свідчили, що татуювання мали важливе значення при визначенні соціального статусу людини.

Японія теж не славилася прихильністю до перманентних тату. У 1868 р. уряд повністю заборонив мистецтво татуювання, вважаючи його варварським і нереспектабельним. Внаслідок цього, людина з зображеннями на тілі не могла повністю інтегруватись в суспільство, що змушувало багатьох займатися злочинністю. Такі упередження дали коріння сучасної Японської мафії Якудза.

Якудза з татуюванням дракона біжить на допомогу своєму товаришу, який бореться з поліцією.

Тому в «країні, де сходить Сонце» людині з татуюваннями навіть дотепер заборонено відвідувати певні місця:

  1. Діснейленд
  2. Гарячі джерела
  3. Басейни
  4. Більшість спортивних клубів

Також людям з тату часто відмовляють в роботі.

в Європі і цілому світі тату вважались не досить прийнятними до середини 20 століття. Повністю татуйовані люди, як правило, ставали розвагою для публіки і саме так заробляли на життя.

Одним із найвідоміших татуйованих людей 19 ст.  був Джон О'Рейлі. Витончений та суцільний боді-арт зробив його популярним персонажем у цирку, де татуювання приваблювали та вражали публіку.

Джон О'Рейлі

Емма де Бург була відомою татуйованою жінкою в індустрії розваг наприкінці 19 ст.  Вона працювала разом зі своїм чоловіком. Їх тату були нанесені тим же майстром, що й Джона О'Рейлі. Де Бург та її чоловік також стали дуже популярними, виступаючи в шоу по всій  Європі.

 

Медичний погляд на тату

Є рідкісні випадки, коли тату може принести користь і виправити естетичний дефект, чи виступати в ролі постійного маркування важливого показника здоров'я пацієнта (наявність алергічної реакції чи хронічних захворювань), спеціальний браслет може зірватись чи загубитись, а тату — ні. Так людина з більшою вірогідністю отримає необхідну медичну допомгу в екстрених ситуаціях. Перед нанесенням тату обов'язковою є консультація лікаря.

Цікавим прикладом тату є напис "DNR", що розшифровується як " DO NOT RESUSCITATE" — (“НЕ РЕАНІМУВАТИ"). В Америці закони щодо правомірності такого тату різняться в залежності від штату. Зафіксовані випадки, коли людям з подібною вказівкою на грудях все одно проводили реанімацію, а потім виявлялось, що пацієнт набив тату в нетверозому стані ще й наспір з думкою, що ніхто не буде серйозно до цього ставитись. Проте, можливі й нещасні випадки непорозуміння.

Втім, у більшості випадків татуювання несе в собі велику кількість ризиків для здоров'я людини:

Якщо ж ви, враховуючи всі ризики, все одно твердо вирішили робити татуювання то ключ до безпеки —  це консультація з лікарем про відсутність протипоказань, що можуть викликати ускладнення і впевненість, що мікротравми від голки загоюються належним чином і дотримано всі правила догляду за місцем набиття тату.

Також ретельно підбирайте безпечного та авторитетного  майстра, що працює в придатному для процедури приміщенні і використовує стерильні інструменти та одноразові голки, а також рукавички й маску.  Для кожного нового клієнта майстер повинен використовувати нові контейнери з чорнилом, а після завершення процедури — утилізувати. Робоче місце татуювальника має підтримуватися в чистоті, поряд не має бути предметів, що можуть стати джерелом зараження — мобільного телефона, гаманця, ключів і т.д.

Висновки

Кожен сам приймає рішення, щодо власного тіла. Нанесення татуювань — це історично і культурно обумовлена риса поведінки людини. Наведу декілька суб'єктивних  критеріїв для прийняття такого рішення.

Зважте, що сучасний ринок праці та особливості зайнятості змусять вас за життя змінювати професії та сферу діяльності. Тату може бути доречним для художників, рекламщиків, музикантів, спортсменів, представників шоу-бізнесу (для акторів навряд). Категорично недоречним тату стане для фінансистів/банкірів/юристів (у питаннях, що стосуються грошей, а тим більше великих грошей  – тату це ознака потенційного ризику), державної служби тощо. Звичайно, якщо ви не приховаєте зображення під відповідним одягом. Взагалі, правило таке – чим вище соціальна драбина, тим менше там зустрічається татуйованих персон.

До речі, існує дорога та тривала процедура виведення татуювань спеціальним лазером, яка може розтягнутися на декілька років, в залежності від виду тату та барвника. Використовують неодимовий та александритовий лазери, у виборі відштовхуються від кольору зображення. Повністю майже неможливо вивести такі пігменти — помаранчевий, жовтий, білий.

На завершення додам загадку: що спільного між татуюванням та казино? — Вміння вчасно зупинитись.

Автор: Лариса Шпак, студентка 4 курсу Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця