В публічному полі досить великого розголосу набула історія з намаганням рейдерського захоплення лабораторної мережі «Ескулаб». Отож, вирішила розібратися як наслідки цієї внутрішньо-корпоративної дестабілізації, які уже вийшли в публічне поле, з боку деструктивної частини власників, повпливають на соціально-економічну складову регіонів де працює зауважена мережа.
Нагадаю, що мережа «Ескулаб» є третьою за розміром лабораторною мережею, яка законтрактована Національною службою здоров'я України (НСЗУ). До складу мережі входять п'ять лабораторних центрів та 180 пунктів забору аналізів у західних регіонах України та Києві.
От мені стало цікаво, наскільки діджиталізовані та прості у цієї мережі електронні сервіси і була позитивно здивована. Зайшла на сайт https://esculab.com і одразу захотілося здати якийсь аналіз і пройти якесь дослідження!))
І це не реклама, зараз ви зрозумієте чому. Адже, людина може сама для себе обирати де їй швидше та якісніше здавати аналізи чи проходити дослідження. Але прочитавши про внутрішньо корпоративні конфлікти в мережі «Ескулаб», пов'язані зі спробою рейдерського захоплення компанії, та їх негативні наслідки для людей, оскільки, від неї, об'єктивно, може відвернутися частина постійних клієнтів. Ці надзвичайні репутаційні втрати, які понесла компанія, зазначу, що не по своїй вині, можуть відобразитися не тільки на потенціалі розширення мережі, а, перш за все, на ризиках пов'язаних зі збереженням тієї, що є на даний час.
Зауважу, що у 2023 році «Ескулаб» заплатив 33,8 млн. грн. податків, у тому числі ЄСВ – 14,97 млн грн, військовий збір – 1,33 млн грн, ПДФО – 14,034 млн грн. і входить до десятки найбільших платників податків Львівської області.
Більше того, інформація на сайті красномовно свідчить, що пункти збору аналізів є навіть у невеличких містечках та сільських громадах, як я уже писала раніше, їх 180! А за кожним із цих пунктів стоять робочі місця та соціальні гарантії легального працевлаштування, здебільшого, в сільській місцевості де зараз знайти роботу надзвичайно важко! І це, майже, півтора мільйона, тільки військового збору за 2023 рік!
Люди, які намагалися зрейдерити «Ескулаб» — про це думали? Думали про ту соціальну функцію, яку виконує мережа приватних лабораторних центрів, як під час війни, так і на фоні вірусу омікрону, який повернувся в Україну та інших штамів?
Такі дії з боку тих людей, які стоять за дестабілізацією лабораторної мережі «Ескулаб», точно підлягають об'єктивній оцінці з боку правоохоронців. Оскільки, зазначу, прямі фінансові та репутаційні збитки нанесені не тільки компанії, а, потенційно, і здоров'ю людей, які могли постраждати в наслідок такої дестабілізації. Так, як зазначено у статті видання УНІАН під назвою: «Захоплення бізнесу ціною життя українців: рейдери продовжують нищити медичну мережу „Ескулаб“, — „Лабораторію та пункти забору «Ескулаб» у Києві відключено від програмного забезпечення, що призвело до блокування видачі всіх результатів аналізів та зупинки роботи лабораторії.“
Також, з інших публічних джерел та інформації з прес-конференції в ІНТЕРФАКС (https://ru.interfax.com.ua/news/pharmacy/1006671.html ), стало відомо, що конфлікт між співзасновниками мережі „Ескулаб“ виник у 2023 році, коли Станіслав Луговський та Денис Мельник зробили спробу переоформити на себе частку Сергія Дядюшка та вивести його зі складу учасників мережі. Спочатку Луговський та Мельник намагалися це зробити відносно правовим способом: отримавши більшість голосів на зборах учасників товариства. Коли ця спроба провалилася, вони вдалися до методів тиску які за багатьма ознаками можна класифікувати як класичне рейдерство.
Апогеєм конфлікту стало умисне відключення лабораторії та пунктів забору в Києві від програмного забезпечення. Через відключення перестало працювати медичне обладнання і, як наслідок, пацієнти не змогли отримати результати аналізів. Масштаб трагедії значно збільшується від того факту, що велика доля цих пацієнтів – онкохворі дорослі та діти, вагітні жінки, а також важкохворі, які готувалися до операцій або проводили діаліз.
„Йдеться не лише про корпоративний конфлікт. Йдеться про те, що в цей конфлікт були залучені пацієнти, а це ставить під загрозу їхнє життя та здоров'я. Пацієнти відкладають операції та візити до лікарів через штучно створену ситуацію, в цей час Луговський та Мельник виводять з «Ескулаб» у Львові мільйони гривень“, — наголосив директор „Ескулаб Центр“ Сергій Дядюшко.
Враховуючи вищевикладене, хотілося б закцентувати увагу на тому, що саме правоохоронці в межах чинного законодавства України мають дати свій остаточний та справедливий вердикт діям, які прямо загрожують життю та здоров'ю громадян та наносять непоправної шкоди успішному та легальному бізнесу. Чи вони здатні тільки кошмарити за старими корупційними практиками часів Януковича?
І навіть, повертаючись до економічної складової цього питання — успішний бізнес який змогли побудувати та масштабувати в мережі лабораторій „Ескулаб“, це чудовий приклад для інших.
Це, якщо хочете, корпоративна історія успіху команди однодумців, які нічого не просять у держави, і навіть входять з нею в успішну колаборацію на користь кожного із нас, і в самій найменшій громаді нашої країни. Що важливо, даючи можливість людині робити цілий ряд досліджень, передбачений НСЗУ, абсолютно БЕЗКОШТОВНО!
І на останок, враховуючи, що в цій статті я намагаюсь зробити акцент саме на соціально-економічний аспект цього кейсу, хоча і медичний обійти, звичайно, не можу... Хочу зазначити, що наразі держава через програму мікрогрантів витрачає на створення одного робочого місця від 50 до 150 тис. грн., а скільки таких офіційних робочих місць створила мережа лабораторій „Ескулаб“ без жодної копійки від держави? Враховуючи, якщо в її складі 5 повноцінних лабораторних центрів та 180 пунктів збору аналізів...
Та і політична складова цього кейсу може негативно відгукнутися для нашої держави на нашому євроінтеграційному шляху. Адже, успішний розвиток складової громадського здоров'я є надзвичайно важливим пріоритетом для наших партнерів, оскільки профілактика є значно дешевшою за лікування. І на подібні „рейдерські кейси“ та реакцію правоохоронців на них, будуть дивитися з особливим прищуром. Це гарантовано.
Так що ДУМАЙТЕ і захищайте власний успішний бізнес від тих хто хоче його „зрейдерити“ та знищити. Адже, разом з цим знищується і наша економіка під час війни, а це уже не жарти.