Чи вірите ви у чесні демократичні вибори? Маю на увазі тут — в Україні. Чесні демократичні вибори в Україні. Я чув різні думки з цього приводу.
Хтось стверджує, що кандидати мають довірених осіб та членів виборчих комісій. Що за виборами спостерігають журналісти та іноземні делегації. Що є соцопитування та екзитполи. І що все це перешкоджає фальсифікації результатів виборів.
Хтось навпаки — твердо впевнений, що туди (на вибори) навіть ходити не варто, бо «все без нас вирішено і підраховано».
Хтось зупиняється десь між цими двома крайнощами і вірить у те, що ходити на вибори потрібно... але нікому вірити не можна, і що вибори фальсифікують, наскільки можуть...
А чи можна взнати, чи дійсно фальсифікують, хто саме і наскільки саме? Ясна річ, якщо ви родич Ківалова, то ви це можете взнати просто подзвонивши йому. Ну або ви можете спитати про це у Сліпачук, якщо близькі настільки, що курите в одному з нею ліжку.
А якщо ви проста людина з комп'ютером та інтернетом? Чи можливо це в такому випадку? Якщо коротко, то так — можливо.
Цим питанням давно займаються в наукових колах. В Росії, наприклад, зацікавленість в аналізі результатів виборів на предмет фальсифікацій виникла ще у 90-ті роки. Хоча з приходом Путіна інтерес до таких аналізів пішов на спад. Математика вперто показує, що вибори в Росії є в значній мірі фальсифікованими, а росіяни вперто роблять вигляд, що все так і задумано. Після чергових виборів деякі ентузіасти озвучують розмір чергового вкиду бюлетенів, а електорат в черговий раз радіє перемозі над здоровим глуздом.
На Заході цим питанням займаються більш серйозно та фундаментально. Є декілька груп вчених, що досліджують виборчі процеси різних країн та розробляють методики, які дозволяють оцінювати наявність і масштаб фальсифікацій.
На жаль, в Україні такі дослідження не ведуться. Принаймні я зміг знайти лише окремі невеликі епізодичні спроби локальних аналізів, але нічого більш менш масштабного на цю тему немає. Тож з вашого дозволу, спробую хоч трохи цей недолік виправити.
Яким чином? Якщо вас цікавлять деталі методик, то я відсилаю вас до оригінальних праць.
-
"Comparative Election Fraud" Detection Walter R. Mebane, Kirill Kalinin.
-
"The Essays on Election Fraud in Authoritarian Regimes" by Kirill O. Kalinin.
-
"Statistical detection of systematic election irregularities" by Peter Klimek, Yuri Yegorov, Rudolf Hanel, and Stefan Thurner.
-
"Using Election Forensics to Detect Election Fraud in the Philippine Elections" by Kirill Kalinin, Allen Hicken.
-
"Forensic analysis of Turkish elections in 2017–2018" by Peter Klimek, Raúl Jiménez, Manuel Hidalgo, Abraham Hinteregger, Stefan Thurner.
-
"Developments in Positive Empirical Models of Election Frauds: Varying Dimensions" by Diogo Ferrari, Kevin McAlister, Walter R. Mebane, Jr.
-
"Election Forensics: Frauds Tests and Observation-level Frauds Probabilities" by Walter R. Mebane, Jr.
-
"What the Numbers Say: A Digit-Based Test for Election Fraud Using New Data from Nigeria" by Bernd Beber, Alexandra Scacco.
Якщо ви не маєте змоги ознайомитись з деталями (або просто не хочете цього робити :) ), то в наступному дописі я спробую коротко і у спрощеному вигляді описати, на чому заснований аналіз результатів виборів.
P.S. В подальшому дані, які стосуються явки на виборчих дільницях, кількості голосів за кандидатів, кількості бюлетенів, визнаних недійсними, — взяті з офіційних джерел та є об'єктивною реальністю.
Результати аналізів цих первинних даних та їх інтерпретація є моєю суб'єктивною думкою. Я в жодному разі не примушую вас зі мною погоджуватись. Ви спокійно можете вигадати власне трактування наведеним фактам.
P.P.S. Вибори в Україні набагато більш складний процес, ніж в Росії. Тому й аналіз проводити складніше, й проміжних результатів більше. Настільки більше, що їх об'єм виходить за рамки допису в блозі. Через це я буду висвітлювати лише якісь найцікавіші й найхарактерніші деталі та власне результат аналізу.