Автор: Chris Owen Переклад: Mortis Aeterna

Оригінальний тред — за посиланням 

Старі пайки, несправні транспортні засоби, відсутність радіоприймачів, недостатня чисельність підрозділів: корупцію звинувачують у виснаженні російської армії та підриві її спроможностей у війні в Україні. Варто розглянути цю проблему і подивитися, як вона вплинула на російські збройні сили.

Росія є однією з найбільш корумпованих країн світу — Transparency International (TI) поставили її на 136-е місце серед 180 країн. Дуже поширеною є корупція серед держслужбовців. TI виявили, що в період з 2008 по 2020 рік нинішні та колишні російські чиновники були власниками 28 000 об'єктів власності у 85 країнах світу.

«Виходить в кеш» не лише правляча верхівка. Навіть якщо ви лише чиновник середньої ланки в росії, ваші життєві цілі, швидше за все, полягатимуть у тому, щоб забезпечити своїй родині комфортне життя у одній з країн Західної Європи та відправити своїх дітей до шикарної британської школи. Корупція – це інструмент втілення ваших цілей у життя.

Шахрайство та обман поширені на всіх щаблях російського суспільства. Якщо ви коли-небудь замислювалися, чому YouTube переповнений відео з російських відеореєстраторів — так це тому, що водії використовують відеореєстратори для захисту від шахрайства, наприклад від пішоходів, які кидаються на автомобілі, щоб отримати страхові виплати.

Корупція – це нитка, на якій тримається режим Путіна, а гроші (природно, у доларах чи євро, а не в малокоштовних рублях) – його джерело життя. І ніхто не має грошей більше, ніж сам Путін — його статки оцінюються приблизно у 200 мільярдів доларів, що зберігаються в таємних фондах по всьому світу.

Як і будь-яка державна установа в росії, збройні сили пронизані корупцією на всіх рівнях. У цьому немає нічого нового: у своїх «Севастопольських нарисах» 1854 року Толстой писав про російських офіцерів: «Поки вони перебувають на службі, їхня головна мета — здобуття грошей».

У 1998 році генпрокурор росії назвав зс рф «найбільш корумпованою державною структурою в росії». З того часу ситуація лише погіршилася. Як діє корупція в російській армії від низів до верхів?

Корупція починається ще до того, як хтось йде в армію. Як зазначив @kamilkazani, тільки бідні чи дурні дозволяють призвати себе в армію. Решта розв'язують це питання, підкупивши лікаря чи військового комісара. Повідомляється, що у 2007 році розмір хабара становив від 5000 до 10 000 доларів.

До 70% призваних на строкову службу відкуповуються, залишаючи в збройних силах найбідніших і найменш здорових. Це приносить
у російську армію хронічні проблеми фізичної підготовки та ефективності.

Генерал-полковник Володимир Михайлов заявив у 2007 році, що понад 30 відсотків з 11 000 чоловіків, які щорічно призивалися до російських військово-повітряних сил, були «психічно нестабільними», 10 відсотків страждали від зловживання алкоголем і наркотиками, а 15 відсотків були хворі або недоїдали.

Якщо вас призвуть на військову службу, до вас ставитимуться як до бруду і безжально експлуатуватимуть старші солдати, відомі як «діди» («дядьки"). Це ставлення включати примус до проституції, неоплачувану працю або навіть продаж власної крові, щоб заробити кілька рублів.

У 2007 році призовники в Санкт-Петербурзі розповідали російським ЗМІ, як старші солдати змушували їх надавати сексуальні послуги впливовим клієнтам середнього віку або зазнавали тортур у випадку відмови. Повідомляється, що молоді солдати були змушені їхати з клієнтами у їх автомобілях. "Діди" вели список "постачальників".

Інші солдати розповідали, що їх "відправляли в парк на заробітки". Повідомляється, що можна було підібрати солдата в центрі Москви або відвідати сусідню військову базу, де клієнти могли вибрати собі "солдата" за 100-500 доларів — гроші, які йшли "дідам", а не призовникам.

Якщо ви військовослужбовець-контрактник, тобто професійний військовий – ви на щабель вище, але все одно вас експлуатують. У вас низька заробітна плата (240 доларів на місяць — до війни в Україні). Можливо, вам доведеться купити власну форму, черевики та пальне.

Новіша уніформа та черевики потрібного розміру часто недоступні, оскільки їх вкрали та розпродали, тому вам доведеться купувати їх онлайн. За іронією долі, надлишкове взуття зі складів країн НАТО є фаворитом за його комфорт і довговічність.

Вам також може знадобитися оплачувати власне проживання. Хоча ви отримаєте ліжко в казармі безплатно, ви можете виявити, що приміщення, у якому воно знаходиться, не опалюється, тому що гроші за електроенергію вкрали або за неї не заплатили якимось іншим чином. Не дуже весела ситуація за умови холодного клімату росії.

Однак є компенсація за низьке звання солдата або молодшого офіцера — вас можуть відправити на військовий склад. А це вже створює безмежні можливості для крадіжок. Avito, російський еквівалент eBay, повниться рекламою ймовірно вкрадених предметів військового спорядження.

Зараз російські блогери збирають гроші на закупівлю спорядження для військ на фронті в Україні. За іронією долі, багато речей, які вони купують, імовірно, були вкрадені з російських військових складів. Зараз дуже хороші часи для корумпованих інтендантів.

Навіть танки не захищені від чуми мародерства. Коли в березні 2022 року резервні Т-72 відправляли зі складів зберігання до України, вони, як повідомляється, прибули без електроніки, оптики чи навіть двигунів – усі були розграбовані або розібрані. Лише 1 з 10, як повідомляється, був придатний до використання.

Ось примітний випадок —  на початку 2020 року з військової бази в Мяглово Ленінградської області вкрали 72-тонний збірний командний бункер "Панцир-2ПУ". Слідчим не вдалося з'ясувати, що з ним сталося, але, швидше за все, його порізали на брухт.

Під час аналогічного інциденту підводник Північного флоту викрав деталі приладів для керування реактором атомного підводного човна. Він вкрав і продав реостати з дуже дорогого паладієво-ванадієвого сплаву, але при цьому вивів реактор з ладу. Погана ідея!

Переходимо до офіцерів середньої ланки. На цьому рівні життя набагато комфортніше, оскільки ви можете підписувати контракти, командувати військами та наглядати за базами. Набагато більше можливостей для корупції якщо у вас звання від майора до полковника.

Ваші можливості можуть включати використання призовників для будівництва вашої дачі або "передачу їх у найми" іншим для роботи на будівельних майданчиках, у полях чи на заводах. Природно, призовники за цю роботу не отримують ніякої винагороди. Навіть елітні ракетні війська Росії не уникли такого роду знущань.

Ви також маєте можливість красти зарплату своїх солдатів, адже вона виплачується готівкою. Або маніпулювати бюджетними асигнуваннями, щоб вимагати гроші за відсутній зайвий персонал і класти різницю в кишеню. Неіснуючі війська відомі як "мертві душі" за класичною поемою Гоголя.

"Мертві душі" не є чимось новим. У 1854 році газета "Economist" відзначила, наскільки російські війська, що воювали у Кримській війні були слабкими. "Російські армії часто є арміями лише на папері... Полковники... і офіцери... прямо зацікавлені в тому, щоб мати якомога більшу кількість солдатів на обліку і якомога меншу кількість на полі бою, оскільки вони кладуть собі в кишеню різницю між цифрами платні та пайків".

Примітно, що російська армія не знає, скільки у неї солдатів. У 2001 році генерал Микола Кормільцев заявив, що чисельність армії становила лише 82 % від штатної, що вважалося великим досягненням. Відтоді ситуація навряд чи покращилася.

Цифри, які просочилися в газету "Новиє Ізвестія" у 2003 році, свідчать про те, що в збройних силах було щонайменше 30 000 "мертвих душ". Справа 2012 року полковника Сергія Устинова та майора Ховіка Бабаяна, двох офіцерів Східного військового округу, ілюструє, як працює ця афера.

Бабаян відповідав за харчування військ під командуванням Устинова. Він підробив документи за підписом Устинова, які свідчили про те, що годували на 29 тисяч солдатів більше, ніж їх було насправді. Ця парочка поклала до кишень 6 мільйонів рублів за годування надлишкових "мертвих душ".

За оцінками дослідників, кожен десятий російський офіцер корумпований. Військові закупівлі особливо просякнуті корупцією. Розглянемо спочатку справу полковника Сергія Серкіна, колишнього начальника забезпечення Північно-Кавказького військового округу.

Лише за два роки на посаді полковник Серкін придбав кілька квартир, будинок і автомобіль Audi загальною вартістю близько 200 тис. доларів. Однією з його схем було отримання хабара за закупівлю 3500 тонн неякісної тріски, яка зазвичай використовується як корм для худоби, на пайки для армії.

Інший офіцер, полковник Євген Пустовой, працював начальником відділу закупівель бронетехніки. У січні 2022 року його засудили за крадіжку понад 13 мільйонів доларів шляхом підробки контрактів на акумулятори в період з 2018 по 2020 рік.

Бази зберігання також дозріли до корупції.

Двоє офіцерів ВПС, підполковник Володимир Сторожук та старший прапорщик Іван Толкачов, вели в Кубинці прибуткову справу, торгуючи запчастинами до літаків та боєприпасами. Їх спіймали на спробі продати надсекретні компоненти Су-27 за 250 тисяч доларів.

Більша "офіцерська банда" діяла на військового аеродрому "Маліно" приблизно за 88 км на південний схід від Москви. Вони широко торгували авіаційними двигунами, обладнанням і ракетами "повітря-повітря", заробляючи мільйони доларів на рік до того, як їх арештували.

У Далекосхідному військовому окрузі полковник Олександр Бережной служив у продовольчому управлінні Міноборони Росії, перш ніж його заарештували за звинуваченням у хабарництві у 2017 році. Він заробив 368 мільйонів рублів на вигідних контрактах з місцевими підприємцями, які дали йому хабаря.

Ще одна афера – орвелівська "добровільно-примусова реквізиція". Через бюрократію та корупцію заявки на отримання обладнання та матеріалів часто задовільняються надзвичайно повільно. Тому, щоб компенсувати різницю, офіцери змушені оплачувати власне спорядження та службові відрядження.

За матеріалами одного кримінального провадження, командир і гвардії капітан (a commander and guard captain у оригіналі — прим. ред.) відібрали у своїх підлеглих понад 137 тис. рублів "на потреби дивізії", погрожуючи "написати рапорт про неналежне виконання службових обов'язків". Ймовірно, вони поклали гроші в кишені.

Слід зазначити, що наведені вище випадки, про які писали російські ЗМІ під жорсткою цензурою, є лише верхівкою айсберга. Набагато більше випадків ніколи не були розкриті — або якщо такі випадки і виявляють, то переслідування не відбуваються (або навіть просто такі випадку приховуються).

Триває адресний збір на допомогу бійцям 72 омбр

Список потреб (змінюється постоянно): кемелбеги, "котячі очі" на теплік та ПНБ, РПСок пару, перископи, гермомішки. І дохуя акумів для дронів.
Як допомогти:
Приват: 4731185621550612 Андрій Федоришин
PayPal: PayPal.Me/afeanor або feanor.berlin@gmail.com
Моно: https://send.monobank.ua/jar/ArjokyQck
 
РPS Буду вдячний за репости. Це не важко, але може допомогти хлопцям