Порушення у процесі націоналізації може зашкодити залученню міжнародних фінансів на відбудову України, пише «Група 41». Таку думку висловив
старший науковий співробітник Atlantic Council Стівен Бланк у колонці «Націоналізація воєнного часу».
«Будь-яка націоналізація має бути прозорою. Невиконання цих умов може дорого обійтися Україні, і не в останню чергу, коли йдеться про розподіл коштів на відновлення, які, ймовірно, будуть виділені лише за умови, що Київ виконає чіткі зобов'язання щодо верховенства права», — зауважив експерт.
На його думку, важливо, щоб «націоналізація воєнного часу застосовувалася лише як крайній захід, коли всі інші правові засоби виявляються неефективними».
Бланк висловив побоювання, що якщо держава не зможе ефективно та неупереджено керувати енергетичними та іншими підприємствами, «Україна ризикує повернутися до олігархічного панування».
На його переконання, «якщо Україна хоче зміцнити свою демократію та підготуватися до членства в ЄС, можливо, було б ліпше зрештою відмовитися від володіння енергетичними операторами та ключовими компаніями в оборонному, телекомунікаційному та медійному секторах».
«Оскільки гарантовані права власності є важливою опорою як демократії, так і справжньої ринкової економіки, Україна має приділити першочергову увагу захисту цих основних прав», — зауважив Бланк.
Petr Kiperman
sandbox
Непрозора націоналізація завадить відбудові України — експерт
14 січня 2023 16:57