🧟♂Підвищення цін на скраплений газ в Україні майже на 5% з початку листопада, скоріш за все, спровоковано зловживанням монопольним становищем групою «Нафтогаз».
📬До такого висновку можна прийти, виходячи з листів читачів «Групи 41».
📉"Укрнафта" скоротила пропозицію ресурсу на УЕБ, що сприяло зростанню цін в гурті на 27% і як наслідок — у роздробі.
⛽️Експерти не виключають, що "приховані" обсяги підприємство реалізувало через власну мережу.
📈За даними ресурсу minfin.com.ua, ціна скрапленого газу на АЗС "Укрнафта" 2 листопада зросла на 3 грн чи 11% — до 29,9 грн за л.
🤝У грі на підвищення брала участь й компанія "Укргазвидобування". 16 вересня 2023 року підприємство зупинило відразу два відділення перероблення газу: Яблунівське та Солохівське, що дають 40% виробництва цього продукту по компанії. За оцінками фахівців, лише у вересні ринок недоотримав 3200 т скрапленого газу.
🫢Не виключено, що схожі механізми використовували й в жовтні-листопаді.
🫂Реалізувати такі схеми компаніям групи "Нафтогаз" легко, з урахуванням особистих зв'язків.
🏋♀В "Укрнафті" скрапленим газом займається Сергій Федоренко.
🕺Він має тісні стосунки з Максимом Горбатюком — відповідальним за цю тему в "Укргазвидобуванні".
👫Сам Федоренко свого часу працював разом з Тетяною Сидоренко в "Укргазвидобуванні". Але вони разом вимушені були піти через кримінальні провадження, як стверджують люди з галузі. Тепер тандем працює в "Укрнафті".
🕵♀Звісно, ці факти потребують перевірки та аналізу як мінімум з боку АМКУ. Це зірковий час для Ніни Ільчук, директора департаменту досліджень і розслідувань ринків ПЕК та ЖКГ.
👨🏫Як пояснили "Група 41" експерти конкурентного законодавства, індикатором будь-якого процесу на ринку є ціна і обсяги реалізації. Маніпуляції з ними — це зловживання монопольним становищем за умови наявності ринкової влади. Якщо в АМКУ вважають, що "Укрнафта" та "Укргазвидобування" не пов'язані між собою, то такі їхні схеми підпадають під поняття "антиконкурентні узгодженні дії".
💪"Сильні кейси щодо скрапленого газу в АМКУ були. Там можна навіть не вигадувати велосипед, а підняти ті документи й зробити за прикладом", — пояснив експерт.
🍕До війни ринок зрідженого газу оцінювався у 2 млн тонн. З них 25% забезпечували вітчизняні виробники, а 75% припадало на імпорт. Начебто важко говорити про монополію. Проте треба аналізувати, хто імпортує зріджений газ та володіє газовими заправками.
⁉️Наприклад, чи випадково податкова на початку листопада зупинила роботу мережі АЗС "Авантаж-7" у Київській області. Адже компанія є великим гравцем на ринку зрідженого газу.
🦑А учасники ринку нафтопродуктів вже скаржилися на монополізацію імпорту з боку "Укрнафти".
🎬Сюжет цікавий — хоч знімай детектив. Чекаємо на хорошого сценариста з держорганів.