Минулого тижня у понад ста містах Польщі відбулись мітинги під гаслом «Я залишаюся в ЄС». Найбільши з який пройшов у Варшаві, за словами опозиції, він зібрав майже 100 тис. осіб. Головною причиною протестів стало рішення Конституційного суду Польщі, що положення договору про Європейський Союз несумісні з польською конституцією. Відповідно цього разу опозиція захищала вже не конституцію Польщі, що робила тривалий час, а договори з ЄС, саме так інтерпретували дії опозиції проурядові ЗМІ написавши, що «Польська конституція проти німецької гегемонії», «Туск атакує польський суверенітет».
В опозиції переконують, що нинішня влада (партія Права і Справедливість) хоче розпочати вихід Польщі зі складу ЄС. Хоча подібні ідеї підтримують лише 7% поляків, проти цього виступає – 81%. Єдина партія, яка публічно заявляє про можливість виходу з ЄС – це ультроправо Конфедерація.
Нова хвиля протестів була спричинена після рішення прем'єра Матеуш Моравецький звернутися до Конституційного суду з проханням пояснити чи деякі статті договорів Європейського Союзу відповідають нормам польської конституції.
«Ми маємо такі ж права, що й інші країни. Ми хочемо, щоб ці права поважали. Ми не непроханий гість у Європейському Союзі. І саме тому ми не згодні, щоб до нас ставилися як до країни другого сорту», – прокоментував конфлікт Моравецький, після початку протестів.
На скільки поглибиться конфлікти між Варшавою та Брюсселем стане зрозуміло протягом наступних тижнів, після засідання Єврокомісії та Європарламенту.
Проте,ще літом відбулось заморожування фінансової допомоги для поляків, спрямованої на постковідне відновлення Польщі, на загальну суму 24 млрд євро (стільки має отримати Варшава, відповідно до планів ЄС).
Український експерт-міжнародник аналітичного центрау «Української призми» Сергій Герасимчук зазначає, що Єврокомісія без вагань скористається своїми повноваженнями відповідно до Договорів для забезпечення однакового застосування і цілісності законодавства ЄС. Однак, конкретні подальші кроки будуть зрозумілі після того, як ЄК детально проаналізує рішення Конституційного суду.
Варто зазначити, що Конституційні суди інших країн ЄС також приймали аналогічні рішення, щодо вищості власного законодавства над загальноєвропейським. Одночасно, правляча партія підкреслює, що в інтересах Польщі залишатися членство в ЄС і не плануються процес сецесії, а риторика опозиції є виключно політичною спекуляцією, щоб прискорити вибори до парламенту.