В Україну приходить справжня зима. Протягом 12, 13 та 14 січня нічна температура повітря опускатиметься до -10…-18 градусів. Відповідно, зросте споживання електроенергії та тепла по всій країні, попередньо у порівнянні з попереднім роком на 6%. Фахівці говорять, що запасів вугілля та газу може не вистачити, щоб наші ТЕЦи пройшли пікові морози, і так працюємо з коліна. Не встигаємо розвантажити американське вугілля, як його вже спалюємо. І в цей час керівництво Міненерго заспокоює людей байками про «величезні резерви», «збільшення видобутку» тощо. Міністр Галущенко продовжує говорити, що віялових відключень немає. Натомість, значна частина українців у власних оселях спостерігають ці «здобутки» у вигляді кількагодинних відключень електроенергії (їх видають за «аварійні ремонти») чи «ремонт тепломережі» в морози.
ІСТОРІЯ ГАЛУЩЕНКА ПРО РЕЗЕРВИ
Під час останнього брифінгу міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що «вже другий місяць поспіль ми бачимо постійне накопичення вугілля на складах. Якщо порівняти, наприклад, аналогічну дату грудня, то на складах було 518 тис. тонн, а станом зараз 714 тис. тонн». У 2021 році в Україні видобули понад 29,3 млн. тонн вугілля. Це на 7% більше у порівнянні з плановими показниками (27,5 млн. тонн). Тільки у грудні підприємства галузі видобули майже 2,8 млн. тонн.
Все це так, але не зовсім так. За даними Профспілки працівників вугільної промисловості, усі вугледобувні підприємства України видобули за 2021 рік 29 мільйона тонн вугілля. Це правда. Проте шахти державної форми власності за грудень 2021 року виконали план 80,9%, видобувши 5,45 мільйонів тонн, що менше запланованого обсягу на 1,29 млн.
Тому, коли Галущенко звітується президенту Зеленському про те, що він виконав/перевиконав план по вугіллю, то це не за рахунок підприємств, які знаходяться у нього в безпосередньому управлінні, а це показники ДТЕКу та інших приватників, які поставляють вугілля не на «Центренерго», а для власних потреб, для своїх промислових підприємств. Нагадаю, що простих споживачів забезпечує «Центренерго».
Як зазначають експерти, на початок опалювального сезону для безболісного його проходження на складах має бути трохи більше 2 млн. тонн вугілля, а за фактом цього року було 800-900 тис. тонн. Тобто схоже, що ні держава, ні приватні компанії не контролювали процес накопичення вугілля та мазуту для підготовки до зимового періоду. З іншого боку, вартість газу, похідним якого також є електрика і який міг би врятувати ситуацію, досягла свого максимуму, і ціна на цей ресурс навряд чи істотно знизиться. Все вказує на те, що на Україну чекає довга енергетична криза, яка розтягнеться на роки, якщо нічого не зробити.
Другою байкою від Галущенка є запевнення про резерви на ТЕЦах. При цьому будь-який фахівець скаже, що означені запаси нас не рятують, коли температура на дворі впаде менше -10 градусів.
Також міністр енергетики заявив, що резерв потужностей генерації електроенергії станом на 11 січня становить 3,6 тисяч МВт при споживанні 22,6 МВт. «Для прикладу, якщо вчора споживання становило близько 22 600 МВт, то за такого споживання ми маємо дуже суттєвий резерв потужностей. Атомна генерація має близько 1 тисячі МВт, теплова генерація — 600 МВт, а ГЕС — близько 2 тисячі МВт. Відповідно, резерв потужностей у системі є».
Так, але чому тоді 11 січня мали місце відключення світла в ряді населених пунктів Київської (вчора-сьогодні без світла залишаться мешканці Білої Церкви, Бучі, Ірпеня, Іванкова, Борисполя, Сквири та десятків населених пунктів), Вінницької, Житомирської, Луганської областей, в Запоріжжі, Дніпрі і навіть у Києві? При тому, що видимих аварійних робіт на лініях не спостерігалося.
Раніше повідомлялося, що у Києві можуть обмежити постачання електроенергії через збитковість газових ТЕЦ. Комунальники пояснили, що собівартість газової електроенергії сьогодні втричі перевищує собівартість вугільної енергії, проте через низькі запаси вугілля існує загроза масових відключень світла взимку.
Зараз електроенергії не вистачає пікових навантажень — у вечірній час, коли попит на неї у зв'язку з настанням темряви різко зростає. Ситуація посилюється зростанням попиту на електроенергію у найхолодніші місяці року. Взимку при -15 і -20 градусах енергетична система працює на межі своїх можливостей.
БЕЗ ТЕПЛА, ВОДИ ТА СВІТЛА
Попри те, що відповідно до ухваленої постанови Кабміну № 859 від 11.08.2021 р., тарифи на електроенергію у 2022 році залишаться незмінними щонайменше до 30 квітня 2022 року. Міністерство економіки прогнозує, що все ж українцям варто очікувати зростання тарифів на електроенергію — на 17,5%.
Наразі українські домогосподарства, що споживають на місяць до 250 кВт/год, сплачують за світло за тарифом 1,44 грн за 1 кВт/год. Ціна може вирости до 2 грн, і це не межа.
Вартість води може зрости на 11% (з похибкою в +- 3%. Але тут потрібно зауважити: кожен постачальник матиме право індивідуально змінювати ціни. В консенсус-прогнозі ж експерти підрахували, що ціна води може в 2022 році збільшитися на 16%.
В 2022 році блакитне паливо повинне подорожчати на 13% (з можливою похибкою в +- 3%). Це прогнози самого Кабінету міністрів. Тут стверджують, що підвищення пов'язане зі світовою тенденцією до росту. Можна лише з упевненістю заявити, що до травня 2022 року ціни залишаться на нинішньому рівні. А ось за консенсус-прогнозом вартість повинна зрости на 20%.
Так як ціни на опалення та газ є взаємопов'язаними, а собівартість останнього становить близько 80%, то і за тепло українці будуть платити на 6% більше, аніж сьогодні. Тут варто зазначити, що ціна може відрізнятися в залежності від постачальника чи регіону. Фахівці з консенсус-прогнозу вважали, що ціни на опалення зростуть на 16%.
З початку опалювального сезону в Україні почали зростати борги населення за житлово-комунальні послуги. Так, станом на кінець листопада 2021 року борги склали 72,6 млрд. гривень, збільшившись за місяць на 7,0 млрд. гривень. Станом на 30 листопада борги українців склали: за постачання та розподіл природного газу –29,2 млрд гривень; за постачання теплової енергії та гарячої води – 23,3 млрд гривень; за централізоване водопостачання та водовідведення – 6,4 млрд гривень;
за управління багатоквартирним будинком – 5,6 млрд гривень; за постачання та розподіл електричної енергії – 6,9 млрд гривень тощо.
Ціна на комунальні тарифи в 2021 році вже зросла в півтора рази. Нові данні Держкомстату свідчать про те, що минулого року в жовтні українцям за комунальні послуги було нараховано 9 млрд грн, а в жовтні цього року 12,5 млрд грн.
Люди перестають платити непідйомні тарифи. Крім цього, влада сама заганяє поставників комунальних послу в ситуацію відключення води, світла та тепла.
В грудні минулого року Міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго» надіслала листа прем'єр-міністру України Денису Шмигалю, де стверджує, що через брак фінансування та політику ГК Нафтогаз Трейдинг, «теплопостачальні підприємства, після використання договірних обсягів за фіксованою ціною, вимушені будуть перевести роботу обладнання котелень та мереж у режим „технологічної броні“, для забезпечення збереження внутрішньо-будинкових систем теплопостачання у робочому стані (захист від розмерзання), та відповідно повідомити про це споживачів».
Люди вже втомилися слухати байки Галущенка про резерви та стабільну ситуацію.
Запитання до Президента України Володимира Зеленського та до Офісу президента: що має відбутися, щоб ви навели лад в енергетиці країни? Скільки має бути «алчевськів», щоб ви втрутилися в роботу Міннергетики? Які вам ще свідчення про віялові відключення треба, щоб визнати їх та припинити цю практику? Скільки треба відключених від світла та тепла міст, будинків, дитячих садків і шкіл?
Іван ВІЛЬЦАНЮК, керівник проектів дослідницької групи «ВИЩА ПАРТІЙНА ШКОЛА»