Нещодавно керівництво ДК «Укроборонпром» провело спільну з підконтрольними «експертами» прес-конференцію, де оголосили про чергові «досягнення» концерну в 2021 році. За словами керівника «Укроборонпрому» п-на Юрія Гусєва, обсяги виробництва збільшилися на 21% порівняно з 2020 роком; 2021 року учасники концерну, зароблять орієнтовно на 6,4 млрд грн більше, ніж минулого. А «експерти» фіксували своєчасне виконанням державного оборонного замовлення та збільшення кількості та вартості зовнішніх контрактів… Одним словом, керівництво «Укроборонпром» повністю «виправдало високу довіру».
Ця подія відбулася на тлі рішення Наглядової ради концерну про затвердження кількості і переліку підприємств, що ввійдуть до складу галузевих науково-виробничих об'єднань оновленої оборонної компанії, а також тих, що підпадатимуть під пряме управління. На першому етапі їх буде 52 і 11 відповідно.
Тепер очільники концерну розробляють новий бренд та думають про назву.
«Тривають дискусії. Переконані, що назва має бути потужною, відображаючи увесь потенціал, всю значущість нової компанії, яка створюється в Україні, для сектору національної безпеки та оборони і для держави загалом», — сказав Гусєв. — «Вивчаємо досвід інших країн, де назви оборонних компаній носять імена відомих митців — наприклад, „Леонардо“ (глобальна високотехнологічна компанія, один зі світових лідерів в аерокосмічному й оборонному секторах та в галузі безпеки — ред.), інших компаній, що мають назви, не пов'язані напряму з оборонно-промисловим комплексом», – додав керівник «Укроборонпрому».
Не виключено, що назвуть ім'ям видатного гуцульського народного різьбяра. Це поки державна таємниця, тому ім'я не розголошуємо... Жарт.
А не жарт – це те, що «Укроборонпром» проголосив про початок своєї ліквідації згідно рішення Кабміну. До складу ліквідаційної комісії (комісія з припинення) включено представників «Укроборонпром» – Юрія Гусєва та ще трьох дрібних клерків Мінекономіки, ФДМУ та Мінстратегпрому, від яких, очевидно, очікується, що вони не зможуть заперечити жодній «хотєлці» очільників «Укроборонпрому».
Наскільки відомо, в офісі концерну хотіли взагалі створити ліквідкомісію виключно зі складу свого керівництва та підконтрольних йому структур. Але під тиском громадськості та Офісу Президента, все ж таки, довелося формально зберегти паритетність і включити до складу комісії представників різних зацікавлених міністерств та відомств.
Символічно, що рішення Кабміну про припинення концерну з'явилося раптово, без попереднього обговорення з громадськістю, експертним співтовариством. Очевидно, воно готувалося кулуарно, підкилимно, і стало результатом певних домовленостей і «консенсусів».
До складу комісії з припинення концерну не були включені кандидатури відомих експертів, як то генеральний конструктор КБ «Луч» Герой України Олег Коростельов, якому ще рік тому сам Президент пропонував стати віце-прем'єр-міністром – міністром з питань стратегічних галузей промисловості, ні представники учасників соціального діалогу – профспілки, організації роботодавців, ні представники громадських організацій, професійних асоціацій, ні представник Міноборони, ні представники громадських організацій учасників АТО і територіальної оборони країни.
Така сама ситуація спостерігається і по всім підприємствам концерну – до складу ліквідкомісій не включаються повноважні представники трудових колективів, склад комісій формується не публічно і непрозоро.
Все це відбувається на фоні кричущого дороговартістного самопіару «Укроборонпрому» і його очільників, а також невщухаючих корупційних скандалів навколо концерну.
Майже кожен місяць в структурі «Укроборонпрому» правоохоронці гучно викривають чи шпигуна, чи корупціонера. Наприклад, 14 грудні працівники ДБР повідомили про підозру заступнику гендиректора державного зовнішньоторгівельного підприємства «Спецтехноекспорт», яке входить в «Укроборонпром», який просив у представника іноземної компанії понад 80 тисяч гривень за «послугу». Посадовець обіцяв за ці гроші посприяти іноземному товариству оборонної промисловості в отриманні позитивної відповіді для експортної операції. Зокрема, він гарантував вплив на Державну службу експортного контролю України щодо надання листа-роз'яснення про те, що нібито одна з деталей до кулемета не є товаром військового та подвійного призначення і не підлягає експортному контролю.
Цікаво, що на початку грудня цього року в перуанських ЗМІ почала активно тиражуватись інформаціяпро введення штрафних санкцій через зрив терміну постачання українського літака Ан-178 на замовлення Національної поліції Перу. Там також фігурував «Спецтехноекспорт».
13 жовтня СБУ викрила корупційний механізм розтрати бюджетних коштів керівництвом одного з державних підприємств, яке входить до структури Укроборонпрому. Дослівно: «Організатори оборудки замовляли неякісні гусеничні стрічки до бронетехніки, які не відповідають технічним та якісним характеристикам, а посадовці військового представництва Міноборони „закривали“ на це очі».
8 жовтня 2021 року представник ДП «Антонов» Віталій Купрій, екс-народний депутат Верховної Ради України заявив, що заступник гендиректора ДК «Укроборонпром» Роман Забарчук, в результаті несанкціонованих керівництвом УОП так званих «перевірок» ДП «Антонова» отримав доступ до документів з обмеженим доступом. Сам Забарчук є люстрованим прокурором, та має прямі родинні зв'язки з представниками російських спецслужб.
Натомість, ці факти, які вже стали системним явищем для «Укроборонпрому», не знаходять відображення у звіті глави концерну Юрія Гусєва. Як не може він пояснити доцільність підвищення собі особисто зарплатні до 467 тис грн., або купівлю яхти директором оборонного заводу 410 Олександром Пащенком за майже млн доларів тоді, коли робітники заводу не отримують зарплатні третій місяць.
Одна з цілей очільників «Укроборонпрому» під час корпоратизації – вивести зі складу власності так звані непрофільні активи, зокрема всю чи майже всю соціальну сферу підприємств. Річ у тому, що соціальна сфера – дитячі садочки, спецшколи, бази відпочинку, санаторії, профілакторії тощо створювалися в радянські часи зачасту не за рахунок держави, а за рахунок працівників – вони працювали по суботам і неділям (так звані суботники) абсолютно безкоштовно, щоб збудувати базу відпочинку чи садочок. А тепер Гусєв, який і дня не пропрацював безкоштовно, і якась його челядь будуть вирішувати, що робити з тією соціальною сферою.
Принагідно на багатьох підприємствах галузі запроваджено так званий проект «Укроборонпрома» під назвою «зарплатний геноцид», коли фахівцю не з команди концерну платять зарплату 15 тис грн, а своєму фахівцю 70-100 тис грн. До того ж цей свій «фахівець» таким зовсім не є. Він свій, але не фахівець. Цей проект «Укороборонпрому», який реалізується під наглядом псевдоекспертних і псевдоантикорупційних організацій покликаний демотивувати справжніх спеціалістів працювати на підприємствах оборонки.
Найкращих фахівців забирають до себе зарубіжні партнери, які під час агресії Росії активно говорять про своє занепокоєння і не більше, а інші змушені йти в інші сфери бізнесу. Чим менше справжніх спеціалістів буде, тим швидше як по маслу піде так звана реформа Укроборонпрому: роздерибанять все і буде нікому сказати слово «ні».
Подібні експерименти призводять до зниження ефективності «оборонки» в цілому. Для прикладу: Чи зможе реформований Укроборонпром створити вітчизняний ЗРК середньої та більшої дальності? На це питання вже відповів очільник ДККБ «Луч» Олег Коростельов. «Те, що створення вітчизняного ЗРК середньої та більшої дальності є актуальним, поступово розуміють усі, включно з Міноборони. Але вся справа – у фінансуванні, від цього залежить все», — повідомив він. Водночас одним з варіантів створення вітчизняного ЗРК, теоретично, могла б бути співпраця із західними компаніями. Цей варіант дійсно дозволяє значно пришвидшити розробку комплексу та набути нових компетенцій завдяки партнерству. Проте за весь цей час жодна західна компанія не запропонувала розпочати спільну роботу над ЗРК середньої та більшої дальності.
І так майже по кожному крупному напрямку, де потрібні фахівці та кошти. Ні першого, ні другого у держави вже не лишається. Є лише «брендинг» від Гусєва, слайдики «перемог» команди «Укроборонпрому» та лайки «мотивованих» кишенькових «експертів».
Наша думка така: реформування концерну відбувається й надалі непублічно, непрозоро, шляхом дерибану і призведе до повної втрати Україною своєї оборонно-промислової сфери. Це вже може відбутися за кілька місяців, якщо громадськість і чесні політки, якщо такі ще є, патріоти, не зупинять це нахабне цинічне розкрадання надбання нашого народу в умовах війни.
Іван ВІЛЬЦАНЮК, керівник проектів дослідницької групи «ВИЩА ПАРТІЙНА ШКОЛА».