ТОВ «Сапсан КР», разом з паном Лиманським, який одночасно є ФОПом та директором і власником «Сапсан КР», виступає єдиним претендентом на виконання мало не усіх будівельних та ремонтних робіт у комунальному секторі Кривого Рогу.
Протирадіаційні укриття (ПРУ) на територіях закладів освіти будуються на виконання Концепції безпеки закладів освіти, аби створити безпечні умови для навчання дітей в очному форматі.
7 квітня 2023 року, на тлі триваючої російської військової агресії, Кабінет міністрів України ухвалив Концепцію безпеки закладів освіти. Для реалізації цієї потреби з державного бюджету громадам на умовах співфінансування виділяються чималі кошти.
Усе заплановане має реалізуватися до 2025 року. Проте – не у Кривому Розі, де влада завжди відрізнялася особливостями ведення справ. Тут є власне бачення терміновості безпечних умов, адже Перспективним планом розвитку освіти міста передбачили «Створення належних умов для проведення навчально-виховного процесу» (назва напряму діяльності за планом – авт.) до 2026 року. І «нехай увесь світ зачекає», як казали у відомій рекламі.
Але плани планами, та будівельно-ремонтні роботи таки тривають. Не без нюансів, щоправда. Згідно з інформацією електронної системи публічних закупівель Prozorro та аналітичного модулю BI Prozorro, впродовж двох останніх років капітальні, більшість поточних ремонтів та будівництва нових об'єктів на території Кривого Рогу виконує переважно одна компанія, яка періодично «розбавляє» свою присутність на будівельному ринку послугами ФОПа – свого директора і засновника.
Є також кілька учасників місцевих і ще «яскравий» представник з обласної орбіти. Проте криворізькі підприємці виконують настільки незначний шмат робіт та послуг у будівництві, що не варто й згадувати.
Після низки викривальних публікацій журналістів-розслідувачів, компанія унесла зміни до статуту та до даних в ЄДР, де основним видом діяльності визначила будівництво.
Раніше за статутом ці чудові люди були аграріями, які, однак, уміють усе, що здатний вмістити класифікатор. Головним видом економічної діяльності згідно з випискою з ЄДР були покрівельні роботи, решта довгого переліку КВЕДів – на різне на світі.
Нині реєстраційні невідповідності нарешті усунули, і можна сказати, що компанія веде діяльність за статутом.
Проте це не мало автоматично робити ТОВ «Сапсан КР», разом з паном Лиманським особисто, єдиним претендентом на виконання мало не усіх будівельних та ремонтних робіт у комунальному секторі Кривого Рогу.
Впродовж 2024 року ФОП Лиманський Богдан Федорович отримав перемогу у майже 87% торгів, у той час як ТОВ «Сапсан КР» забрало усі 100% з того, що обирало.
А це – станом на 23.08.2024 року, відповідно до інформації аналітичної платформи YouControl, лише у «Сапсан КР» (код 39543297), без урахування замовлень ФОП Лиманського (19.09.1983 р.н., код 3033410615, паспорт АК № 465260), 23 лоти загальною вартістю понад 248 мільйонів грн.
Згідно з інформацією модулю bi.prozorro, з цих 23 договорів компанія, найбільш частими замовниками якої є органи управління освітою Кривого Рогу, виконала лише один.
Аналіз документів
А що ж тендерна документація? Іноді вона містить такі вимоги до претендентів на участь у закупівлях, які, ймовірно, можуть впливати на жвавість подання пропозицій з боку підприємців. І навіть, з певною ймовірністю, можуть сприяти обмеженню конкуренції та надавати привілеї одним учасникам на противагу іншим.
То чи були нюанси у тендерній документації до об'єктів нового будівництва протирадіаційних укриттів, які зараз будує ТОВ «Сапсан КР»? Це – у компетенції фахівців відповідної кваліфікації. Можна лише вказати на ті моменти, до яких є питання без відповіді, оскільки не вдалося зв'язатися з паном Валерієм Катькіним, керівника УКБ виконкому Криворізької міської ради.
Наприклад, Додаток 1 до тендерної документації, яку оприлюднило Управління капітального будівництва (далі УКБ), у цікавій формі залучає до виконання абзацу 10, пункту 31 Постанови КМУ від 1 серпня 2005 р. № 668, що зобов'язує підрядника (далі – текст Постанови):
У жодному з пунктів документ не зобов'язує мати вимірювальну лабораторію для необхідних на об'єктах будівництва випробувань у власності чи в оренді. Натомість – дуже схоже, що, ймовірно, таке зобов'язання до учасників торгів висуває Управління капітального будівництва Виконавчого комітету Криворізької міської ради. На скопійованому фрагменті добре видно, що автор документу виділив слово «обов'язково„, проте складно зрозуміти, з якою метою.
Фрагмент Додатку до тендерної документації для 113 і 123 ліцеїв та 84 гімназії Кривого Рогу
За трьома об'єктами будівництва протирадіаційних укриттів, які отримало без конкуренції ТОВ «Сапсан КР», тендерна документація, а саме Додаток 1, містить цей пункт. Чи не може він впливати на кількість поданих пропозицій?
Такі підозри дещо підсилює відсутність подібних вимог на об'єктах нових будівництв протирадіаційних укриттів в інших містах України. Наприклад, Запорізький академічний ліцей № 46 та Лубенський ліцей «Європейський» не містять такої вимоги, що можна побачити на зображенні нижче.
Фрагменти Додатків до тендерної документації для Запорізького академічного ліцею № 46 та Лубенського ліцею «Європейського»
Вимогу Криворізького УКБ прокоментував для цієї статті сертифікований інженер-проєктувальник. Попри те, що живе і працює він в іншому регіоні України, Валентин (назвемо його так) висловив бажання не повідомляти на загал його ім'я.
З його слів, вимірювальна лабораторія – це стаціонарний об'єкт, де на сертифікованому обладнанні сертифіковані фахівці проводили дослідження та/чи випробування матеріалів, речовин, конструкцій тощо. Додав також, що таку лабораторію може собі дозволити не кожне підприємство.
Навів приклад, як прораб на об'єкті будівництва мав раніше з кожної нової партії бетону робити зразки в спеціальних формах і заносити інформацію про процедуру до спеціальних журналів. Ці зразки він віз на завод до вимірювальної лабораторії для експертизи, де різні параметри визначалися за допомоги різного обладнання, зокрема міцність перевірялася під велетенським пресом. Але це було раніше.
Нині Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» 1998 року, який дає визначення терміну «вимірювальна лабораторія» (на зображенні), втратив чинність, а новий ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» такого терміну не містить.
Фрагмент ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» 1998 року, що втратив чинність
Однак, термін «вимірювальна лабораторія» існує у законодавчому полі й донині, але лише в одній площині – для дослідження нафти та нафтопродуктів. Його чинне визначення можна знайти лише у наказі Міністерства палива і енергетики від 04.06.2007 за № 271/121 «Про затвердження Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України».
Фрагмент чинного наказу Міністерства палива і енергетики від 04.06.2007 за № 271/121 «Про затвердження Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України»
То що, яку «вимірювальну лабораторію» узяло в оренду ТОВ «Сапсан КР»?
Нічого такого, щоб не вмістилося, наприклад, у дорожній валізі. Це вимірювальні прилади, які не коштують аж таких великих грошей, і будівельні компанії або й окремі будівельники нерідко мають їх серед решти інструментів.
Та й договірна вартість переданих у користування приладів, здається, є завищеною у порівнянні з аналогічними новими у роздрібних мережах. Але то таке.
Фрагмент договору оренди вимірювальної лабораторії
Свідоцтво відповідності на вимірювальну лабораторію для ТОВ «Проектбудвишукування», яке вони надали ТОВ «Сапсан КР», – взагалі окрема історія. Воно містить інформацію, що його видало ДП «Кривбасстандартметрологія» 10 липня 2023 року, а згідно з інформацією аналітичної платформи YouControl, засновниками цього держпідприємства 7 липня 2023 року було оголошено про припинення:
Тобто свідоцтво держпідприємство, ймовірно, могло видати за 3 дні після оголошення про своє припинення.
Крім того, активне посилання внизу свідоцтва, яке має переспрямовувати до ресурсу перевірки чинності, приводить на неіснуючу сторінку сайту ДП «Харківстандартметрології». Тож з документацією – суцільні питання.
Свідоцтво на відповідність від 10 липня 2023 року
Свідоцтво посилається на неіснуючу сторінку: https://khsms.com/primaryactivity/metrology/a%D0%ACout/type/gos_isp/id/20/lang/ua
«Ліниві усі. Ніхто не бажає працювати»
Директор ТОВ «Сапсан КР» Богдан Лиманський погодився відповісти автору на два питання, але поза записом на диктофон.
Нагода поспілкуватися з Лиманським з'явилася після чергового засідання суду у кримінальній справі № 211/6074/23.
Це – судове слідство в кримінальному провадженні за № 12023041720001034 від 21.09.2023року відносно ФОП Богдана Лиманського як пособника у розтраті коштів відділу освіти виконкому Довгинцівської районної в місті Кривому Розі ради.
З матеріалів справи
«Кримінальне провадження за № 12023041720001034 від 21.09.2023 року відносно ОСОБА_6 (як пособника у розтраті коштів) виділено в окреме провадження та обвинувальний акт відносно останнього вже скеровано до Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області для розгляду по суті», – каже документ.
Наступне судове засідання а обвинуваченням ФОП Лиманского призначене на 01 жовтня 2024 року о 15 год. 30 хв. (дані порталу «Судова влада України»)
Тож після чергового судового засідання автор запитала у Богдана Лиманського:
– Пане Богдане, чому, на вашу думку, в торги, де ви берете участь, останнім часом ніхто не йде?
У відповідь:
– Бо ліниві усі, ніхто не бажає працювати. От ви, наприклад, чому не берете участь у тендерах?
– Чи працюють на об'єкті будівництва протирадіаційного укриття для 113 ліцею субпідрядні організації? Назвіть їх, якщо є такі.
– Ні, ми працюємо без субпідряду.
В УКБ на запит надати перелік організацій та/чи підприємців, залучених до виконання підрядних та/чи субпідрядних робіт на об'єктах нових будівництв протирадіаційних укриттів на територіях закладів освіти №№ 84, 113 та 123 м. Кривого Рогу, відповіли, що договір підряду управління підписало з ТОВ «Сапсан КР». Тобто фактично «відписалися».
А після прочитання відповіді щодо етапів виконання робіт на трьох будівельних майданчиках виникло бажання проїхати до будмайданчиків і перевірити відповідність.
На диво, на місцях з'явилися паспорти усіх трьох об'єктів, хоча раніше він фігурував лише на будівництві ПРУ гімназії № 84, де цього разу працювала й техніка.
Ні на 113, ні на 123 криворізьких ліцеях жодної машини не було. Лише працівники. Хоча, можливо, габаритної техніки не потребували виробничі процеси на цих етапах.
ПРУ Криворізької гімназії № 84
ПРУ Криворізького ліцею № 123
Якщо ж говорити про фінансову складову об'єкту будівництва, то завищені закупівельні ціни на окремі будівельні матеріали для укриття 113 ліцею Кривого Рогу раніше виявляли «Наші гроші„, а за розслідуванням «ДОЗОРРО» щодо ймовірної переплати на будматеріалах для ПРУ 123 ліцею правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження.
На додачу до більш раннього кримінального провадження щодо ремонту басейну комунального позашкільного закладу освіти ДЮСШ № 1 Кривого Рогу, розгляд якого з незрозумілих причин проходить у закритому режимі.
Виникали питання до закупівлі по ПРУ 113 ліцею також у Східного офісу Держаудитслужби, та, здається, минулося.
Протирадіаційне укриття для Криворізької гімназії № 113 стало одним з низки досить масштабних об'єктів, які отримало ТОВ «Сапсан КР». Як і решту інвестпроєктів, серед яких наразі компанія реалізує будівництво ще двох таких самих ПРУ, інформацію про його будівництво розмістили на платформі ДРІМ.
Світлина з об'єкта нового будівництва ПРУ Криворізького ліцею № 113
Паспорт об'єкта будівництва ПРУ ліцею 113
Цікаво, що розділ «Технічне рішення» на платформі ДРІМ починається зі слів:
«Оскільки на території навчального закладу ради не має споруд/будівель, які можливо використати як укриття після проведення поточного/капітального ремонту або реконструкції, прийнято рішення реалізувати проєкт з нового будівництва протирадіаційного укриття».
Але чи так це? Бо 20 липня 2023 року відділ освіти Саксаганського райвиконкому КМР оголосив першу закупівлю на суму 189 518 грн щодо поточного ремонту споруди цивільного захисту, потім замовили проєктно-кошторисну документацію на 197 000 грн для наступного ремонту, після чого найпростіше укриття ремонтували ще й на 88 983,00 грн.
Кілька питань до батьків учнів 113 ліцею допомогли з'ясувати, що найпростіше укриття є, «консультації», як назвали у криворізьких органах управління освітою офлайн заняття, які відбувалися двічі на тиждень, проводяться за схемою: 3 тижні по одному дню, а на четвертий – два дні на тиждень.
Тож більш логічним було би зазначити, що укриття ліцею замале, але воно є.
Отже, впродовж 2023 року з бюджету міста на ремонт та облаштування найпростішого укриття у 113 ліцеї було витрачено 475,5 тисяч грн. Однак в Управлінні капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради вирішили-таки, що саме цьому закладу необхідне також і протирадіаційне укриття.
Майже 62,8 мільйонів гривень – така визначена торгами вартість робіт з його будівництва.
ДОВІДКА
Варто нагадати, що відповідно до інформації з платформи ДРІМ (цитата)
__________
«Проєктом передбачається будівництво протирадіаційного укриття, окремо розташованого, заглибленого типу на 300 осіб (учні та персонал) переховуваних:
- учні до 11 років – 165 осіб;
- учні старшого віку – 100 осіб;
- персонал – 35 осіб.
Ступінь вогнестійкості – ІІ. Висота основних приміщень у чистоті – 2,55 м. Висота входів – 2,55 м; 2,20 м. Загальна площа приміщень ПРУ – 1 045,35 кв.м. Площа основних приміщень – 648,11 кв.м. Площа допоміжних приміщень – 356,25 кв.м. Будівельний об'єм – 3978,20 м3. Площа забудови – 1 133,94 кв.м.
Об'єкт відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС2. Проєктована споруда протирадіаційного укриття (ПРУ) має квадратну форму у плані, розмірами 30,0 х 30,0 м за координаційними осями». ________
Додатково було витрачено 399,3 тис. грн на проєктно-вишукувальні роботи, які виконало незмінне ТОВ «Проектбудвишукування», яке впродовж 2023-2024, за інформацією з аналітичної платформи YouControl, отримувало кошти лише від державних тендерів.
Цікаво, що закупівлю з нового будівництва оголосили ще за три місяці до замовлення проєктно-кошторисної документації під найпростіше укриття. Так, ніби відділ освіти не знає, що купує Управління капітального будівництва для того самого закладу.
Їм-же, ТОВ «Проектбудвишукування», зрозуміло, віддали й 174,4 тис. грн на авторський нагляд.
Понад 766 тис. грн для технічного нагляду отримала улюблениця виконкомів та органів управління освітою міста, а також судова експертка у сфері архітектури, будівництва тощо зі стажем понад 10 років, ФОП Бихно М.В. Цікаво, що у 2020 році пані Марина балотувалася від Блоку Вілкула «Українська перспектива» до Дніпропетровської облради під № 36, але не пройшла.
Чи роблять висновки у владних кабінетах та бізнес-структурах?
Останнім часом, здається, журналістські розслідування позитивно впливають і на бізнес, і на владу на місцях. Такі висновки можна робити на прикладі хоча б учасників нашого огляду.
Вже у червні поточного року, після оголошення тендеру «Нове будівництво протирадіаційного укриття на території Криворізького ліцею №113 Криворізької міської ради за адресою: вул. Віктора Оцерклевича, 39-А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.», ТОВ «Сапсан КР», незмінний виконавець будівельних та ремонтних робіт у закладах освіти Кривого Рогу, працевлаштувало щонайменше 9 нових працівників робітничих спеціальностей, яких дуже бракувало на об'єктах будівництва ПРУ для 84 гімназії та 123 ліцею.
Чи працює журналістське розслідування? Якщо працює, то як саме? Чи роблять висновки у владних кабінетах та бізнес-структурах, що «годуються» з владних рук, або ж навіть тісно пов'язані з владою та/чи її певними представниками?
На ці питання є дві відповіді: одна – «Так», інша – «Ні». Ймовірна також і третя, бо усього ніхто не може знати, але це вже з площини філософії.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.