ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ НАПИСАНІ ВОГНЕМ І КРОВ'Ю

Навесні 2020 року Верховна Рада переважною більшістю голосів ухвалила Закон України «Про повну загальну середню освіту», який починається з визначення безпечного освітнього середовища. Ст. 1, ч. 1

«1) безпечне освітнє середовище — сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил ... „ 

На нього чекали від 2017 року — з моменту ухвали рамкового ЗУ «Про освіту», оскільки не вистачало деталізації з окремих питань, зокрема щодо розподілу повноважень між гілками освітянської влади та інших важливих норм. 

Раніше, у 2018 році, в МОН спільно з іншими міністерствами розробили сучасні державні будівельні норми, що враховують і санітарні, і пожежні, і цивільні особливості закладів освіти, включно з надважливими для виховання відповідальних представників суспільства нормами доступності. А завершив процес формування сучасних вимог до функціонування закладів загальної середньої освіти новий санітарний регламент, що набрав чинності 1 січня 2021 року. Тримісячний термін від його ухвали надавався закладам і місцевим органам самоврядування на вивчення, підготовку і закладання необхідних сум для створення належних умов. Чи усі місцеві органи управління освітою скористалися цим терміном, що вдало збігся з формуванням бюджетів, невідомо. Але те, що не використали цю можливість у департаменті освіти і науки Криворізької міської ради, ми знаємо тепер з участі в інспекції закладів освіти, а також з планів закупівель та відповідей на запити. 

Узяти хоча б пожежну безпеку. Проблема не нова і навіть ризикує називатися вічною, оскільки різні програми та обіцянки переукладаються і переносяться від терміну до терміну з добрий десяток років. Між справами ж горять проводки, а подекуди — цілі будівлі закладів освіти. 

Вперше на програму розвитку освіти Кривого Рогу представники ГО «Основи свідомості» звернули увагу у 2017 році. Тоді країною прокотилася низка пожеж, зокрема спалахи траплялися й у криворізьких закладах освіти. Тож ми почали вивчати питання і з розумінням загроз безпеки дітей до нас прийшло бажання діяти у будь-який законний спосіб. 

Перше й найпростіше з того, що ми могли зробити і чим можна було швидко привернути увагу громади до проблеми, стала петиція голови ГО Віталія Фурманюка до міської ради. Серед підстав для звернення було не лише бажання домогтися безпечних умов для закладів освіти, а також примусити керівницю тоді ще Управління освіти і науки виконкому Криворізької міської ради Тетяну Кріпак виконувати нею самою виданий наказ від 16.05.2017 № 209 «Про затвердження заходів щодо вирішення питань у сфері освіти в частині забезпечення оновлення матеріально-технічної бази закладів освіти». Він відповідав нормам наказу МОН від 15.08.2016 за № 974Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, містив заходи і прізвища відповідальних осіб. Цей наказ також вкладався в рамки комплексної програми розвитку освіти міста на 2016-2018 роки. Згідно з ним відділи освіти розробляли плани облаштування засобами пожежної та цивільної безпеки відповідно до програми, а заклади освіти після низки актів та приписів від ДСНС почали включати до проєктів індивідуальних кошторисів ці потреби. Здавалося, що до 2020 року, як було обумовлено заходами, усі заклади освіти стануть територіями безпеки і здоров'язбереження. 

ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, ЛИШЕ ЗДАВАЛОСЯ 

Нашу петицію тоді не підтримали депутати з дивною аргументацією про нестачу коштів і таке інше. Але це був кінець листопада — початок грудня, час бюджетного процесу, коли кошти мали закладатися на програму розвитку освіти Кривого Рогу. Тобто виходить, що не підтримали заходи, за які вони проголосували раніше в рамках програми розвитку освіти і на виконання яких мали закласти кошти. Парадокс? Ні, безвідповідальність. Адже програму, цілком імовірно, ніхто не збирався виконувати.

ГО «Основи свідомості» вирішили йти у наступ і почали з'ясовувати через запити системність порушень. Ми запитали акти і приписи за останні 3 роки і зустріли неймовірний спротив: представники ДСНС відправляли нас до органів управління освітою міста, а органи управління освітою — назад до ДСНС. У цій неспортивній естафеті ми таки перемогли: отримали потрібні дані за допомогою одного з депутатів, що дещо пожвавило активність у виконкомі міста. Змінами до бюджету заклали перші реальні суми на пожежну безпеку — понад 6 мільйонів гривень це таки щось. Звісно, частина розлетілася на не обов'язкову за постановою КМУ від 7 червня 2017 р. № 406 проєктно-кошторисну документацію, але крига скресла. 

Проте невдовзі стало зрозуміло, що ця чиновницька активність удавана, адже заходи однаково не виконувалися, а заплановані в бюджеті суми не давали можливість відділам освіти дотримуватися графіків і проводити закупівлі товарів та послуг у повному обсязі. Тож ми почали формувати з отриманих матеріалів доказову базу для позовної заяви проти влади міста про визнання незаконної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Про позов повідомили, звісно, й до органів управління освітою. 

Це була справа, що примусила керманичів Кривого Рогу активізуватися знову і тепер вже суттєво збільшити суми на закупівлі засобів пожежної безпеки. На жаль, кількаразове повернення позовної заяви на доопрацювання витягло з рахунків організації усі фінанси. Але головне, що фінансування безпекових заходів у закладах освіти з бюджету міста, чого ми й прагнули, стало помітним. Ми призупинили судову тягянину наприкінці 2018 року, пересвідчившись, що кошти на реалізацію заходів з пожежної безпеки відповідно до наказу № 209 заклали. Незважаючи на шалені суми, що міська влада уперто витрачала на проєктно-кошторисну документацію, сподівання на облаштування закладів освіти пожежними сигналізаціями та іншим безпековим обладнанням тішили нас. 

І ніби щось робилося на благо, ніби встановлювалося, розчищалося, фарбувалося, проте темпи здавалися підозрілими з огляду на кількість запланованих робіт. Та з настанням виборчого 2020 року почали відбуватися цікаві речі. Обсяг робіт на виконання протипожежних заходів знову зменшився і стало зрозуміло, що програма до кінця року не виконається. У річному плані закупівель знову почали переважати ремонти асфальто-бетонного покриття закладів освіти, видатки на непотрібні кошториси поточних робіт, значно збільшилася сума коштів на висвітлення діяльності відділів, управлінь та департаментів. Натомість заходи з пожежної безпеки відійшли на другий план, а заклади знову почали отримувати приписи від ДСНС. 

Так протягом 2020 року під час перевірок інспектори ДСНС призначили низку штрафів та порушили кілька адміністративних справ проти керівників. Проте ці факти не пришвидшили створення безпечних умов у закладах освіти Кривого Рогу. У свіжих відповідях на наші запити кількість облаштованих сигналізаціями закладів освіти залишається критично малою. Ба більше, керівники частини відділів освіти йдуть на хитрощі й зазначають як неубезпечені лише ті заклади, де сигналізація не встановлена на усіх поверхах. Натомість лукаво приховують номери шкіл з показово встановленими на 1 поверсі системами, що не завжди регулярно обслуговуються. 

Дивні речі відбувалися також із планами заходів. Їх раптом не стало, а на наш запит до департаменту освіти і науки міста про перелік заходів з безпеки життєдіяльності, цивільного та пожежного захисту надійшла приголомшлива відповідь: департаментом освіти і науки запитуваний перелік заходів не створювався. Проте, якщо ми зазирнемо до Положення про департамент освіти і науки, прочитаємо у ч. ІІ. Основні завдання та функції Департаменту, п. 2.3. Розробка та організація виконання міських програм розвитку освіти. Сам же термін «програма»(розвитку — сайт ВРУ) має чітке визначення як комплекс взаємопов'язаних завдань та заходів довготривалого характеру, спрямованих на досягнення цілей. 

Отже, департамент освіти і науки має надати основні напрямки, комплекс взаємопов'язаних заходів для виконання програми розвитку освіти, а вже відділи освіти деталізують ці заходи в межах бюджетних прогнозів і вибудовують їх структуру порічно/помісячно. Та директорка департаменту перенаправляє запит на відділи освіти в райони міста, але звідти теж надходять відповіді, що не пов'язані ні з минулою, ні з поточною програмами, а цитують заплановане річним планом закупівель. Також активно приховують штрафи, які давно оприлюднені й легко за ЄДРПОУ (номер юридичної особи) закладу освіти знаходяться на інспекційному порталі

НЕБЕЗПЕЧНА ГРА У СХОВАНКИ: ЧИ СТАНЕ ШКОЛА ТЕРИТОРІЄЮ БЕЗПЕКИ? 

В бажанні перевірити стан закладів освіти міста на власні очі, представниці ГО «Основи свідомості» відвідали кілька шкіл Довгинцівського району. Варто сказати, що біг навздогін комісії з перевірки готовності закладів освіти до нового навчального року був ще той. Навіть плануючи відвідування школи на кілька кроків уперед, на час прибуття до закладу залишалося цілувати сліди представників комісії. Цей процес нагадував гру у схованки.

Тож натрапити на комісію наступного дня ми вирішили, обравши для себе перевірку в передостанній школі з переліку. Вікторія, представниця ГО, завбачливо запросила знімальну групу Суспільне Дніпро. Понад дві години, з 10:00 до 12:20 ми чекали на комісію, що встигла за цей час проінспектувати 7 шкіл. В нашій присутності їм довелося протягом таких самих двох годин перевіряти один заклад, але вже ретельно. Після завершення перевірки НВК № 81 знімальна група поїхала, що геть змінило ставлення комісії до нас і на вході до 128 школи перед нами з гучно зачинили двері.

За два тижні потому ми брали участь у перевірці шкіл Саксаганського району міста, куди вже отримали офіційне запрошення і включення до комісії з дорадчим голосом, на відміну від попереднього файлу з графіком і перегонами від Довгинцівськоого відділу освіти. Забезпечення закладів виявилося значно ліпшим, але норми пожежної безпеки також виконані лише частково.

Хочеться зазначити, що директори закладів освіти активно вносять протипожежні засоби і заходи до проєктів індивідуальних кошторисів, але чомусь знов і знов отримують замість бюджетного фінансування приписи і штрафи від ДСНС. Часткове обладнання сигналізацією і система звукового оповіщення, що встановлюють у переважній більшості закладів освіти, не вирішить проблеми в корені, адже правила пожежної безпеки написані вогнем і кров'ю. Небезпека від їх недотримання нам відома по Одесі. То на що чекаємо?