Чи пожежна й справді є безпекою?
Страшна трагедія в Одесі — і, на превеликий жаль, не перша — спонукала прем`єр-міністра Олексія Гончарука оголосити про гучні звільнення на рівні області. Так, посадові особи усіх рівнів несуть відповідальність за смерті людей. Та це проблема також керівників самих закладів, оскільки наразі у них не склалася добра звичка обов`язково подавати в індивідуальному кошторисі усі потреби, а також позиватися до органів владних повноважень через відсутність фінансування першочергових видатків. Цим звичайним речам варто вчити керівників і тут також є безпосередня відповідальність відповідних органів влади, оскільки їм має бути вигідно підписувати контракти з професіоналами і тими керівниками закладів освіти, за якими учасники освітнього процесу будуть, як за кам`яною стіною. Але це для відповідальних.
Не знаю, як щодо звільнення усіх на світі, але після трагедії в Одеському таборі криворізькі заклади освіти було перевірено ДСНС і усі отримали приписи з різною кількістю зауважень, але жодного закладу не закрили — дали час на усунення в процесі роботи.
Замість швидко усувати негаразди та встановлювати сигналізації, тоді ще управління освіти і науки закладає шалені кошти на розробку проектів для встановлення сигналізацій, хоча напередодні влітку 2017 року КМУ приймає Постанову № 406 Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, якою в п. 14 скасовує необхідність таких проектних робіт, в разі відсутності перепланування з втручанням в несучі конструкції.
За кілька місяців перевірили виконання вимог за приписами і результат той самий — заклади працювали й надалі, а керівники не отримали навіть доган. Щоправда, показово потріпала обласна ДСНС одну зі шкіл і по тому.
Не демонтовано жодної натяжної стелі, хоча лише в школі, де вчилася моя дитина з батьків збирали як на стелю в холі, так і в примусовому порядку на стелю в класі(мабуть залишок «пвх» треба було викупити). Припис не містив вимоги демонтажу цих стель і таке відчуття, що класи не перевіряли. Натомість мали демонтувати пластикове оздоблення в загальному приміщенні, але воно там і донині.
Позовні заяви ГО «Основи свідомості» до органів місцевого самоврядування суд «успішно» завертав, проте справа з протипожежним обладнанням закладів освіти таки зрушила з мертвої відмітки і ми маємо надію, що доведеться до кінця.
Та проблема з електрикою не вирішена — електрична проводка до сьогодні міняється невідомо ким і яким чином — нею просто не переймалися, доки не почали спалахувати то щитки, то розетки. І цьогоріч нарешті департамент освіти і науки заклав по 2000 грн на кожен заклад освіти для проведення електроаудиту і їх успішно виділили з бюджету Кривого Рогу. Та негаразди підкосили й тут — днями горів щит у 81 ліцеї Довгинцівського району і схоже, що горів вже після аудиту. Мабуть, як і усіма ремонтами в класах, електричними мережами закладів освіти досі переймаються батьки. А відтак — нікого не хвилюють доступи, ліцензії, гарантії тощо.
Можливо таки настане час, коли нас перестануть «годувати» імітацією діяльності? — Хочеться вірити. Проте сьогодні, на жаль, усе ще в тренді гучні заяви та «фарбування фасадів» замість кардинальних змін у безпекових, процедурних, кадрових та інших рішеннях.