5d5a67a07a3a2.jpg

Сергій Деркач,
експерт,
Антикорупційна ініціатива ЄС


Допит – один з основних методів отримання інформації від свідків, потерпілих та підозрюваних у злочині.

Чи можуть зовнішні фактори впливати на достовірність отриманої під час допиту інформації? Або призвести до того, що слідчі отримують неповну чи недостовірну інформацію, чи навіть таку, що вводить в оману та може спричинити помилки правосуддя?

Так.

У 2007 році в США було проведено дослідження. 631 слідчому поліції запропонували оцінити ефективність різних умов і тактик допиту за шкалою від 1 до 5. Проведення допиту в спеціалізованій кімнаті отримало 41% п'ятірок та посіло 2 місце за ефективністю з 16 запропонованих.

Відповідно до КПК України, допит проводиться за місцем проведення досудового розслідування або в іншому місці за погодженням з особою, яку мають намір допитати.

Хоча КПК припускає проведення допиту у власному помешканні або на робочому місці допитуваного, таких варіантів слідчим краще уникати. Адже обстановка такого приміщення для слідчого невідома, до того ж допит можуть перервати у будь-який момент.


Три головні умови ефективного допиту

1. Конфіденційність

Ми інтуїтивно дотримуємося конфіденційності в приватному житті. Скажімо, якщо ми запитуємо свого товариша про секретну інформацію, то робимо це не в публічному місці, не в присутності сторонніх осіб, а наодинці. Однак слідчі, виконуючи службові обов'язки, часто нехтують власним досвідом.

Очевидно, що допитуваному буде простіше налаштуватися на відвертішу бесіду саме наодинці, а не у відкритому кабінеті слідчого, в якому перебувають інші колеги.

5d5a69464e1a5.jpg


2. Комфорт

У стінах правоохоронного органу людина рідко відчуває себе комфортно. А похмурі кімнати для допиту лише «підживлюють» страх, сприяючи тому, що людина перейде у фазу повного заперечення. До того ж через атмосферу страху особи зазвичай «ламаються» психологічно та дають неправдиві самовикривальні показання

І навпаки, кімната, що виглядає безпечною і приємною, сприяє відвертому спілкуванню, зокрема невербальному, та помітно спрощує отримання достовірної інформації для інтерв'юера.

Але має бути зручно не лише людині, що дає показання, але і слідчому. Оскільки допит – це процес не тільки інформаційної, а й психологічної взаємодії, важливо, щоб слідчий міг спостерігати за особою, яку допитує, оцінювати мову її тіла, особливо у найвідповідальніші моменти інтерв'ю, наприклад, коли допитуваний надає детальну інформацію або відповідає на незручні запитання.

Тому важливо створити відповідні умови для слідчого, наприклад, мінімізувати наявність меблів. Експерти рекомендують відмовитися від стола, адже коли допитувана особа сидить за столом навпроти слідчого, можливість спостерігати за рухами тіла допитуваного зменшується на 50%. Це стосується і фізичного аспекту, і психологічного, бо за столом допитуваний може відчувати себе «схованим» чи закритим.

5d5a698e23ab6.jpg


3. Технічні засоби фіксації

У 21 столітті правоохоронні органи мають не лише ефективно зменшувати рівень злочинності, але й примножувати рівень довіри громадян, яким вони служать.

Електронний запис допиту сприяє обом цілям. Фіксує процес надання показів і зберігає інформацію про те, що саме відбувалося під час допиту. Ця практика запобігає фальшивим звинуваченням та підвищує загальну довіру громадськості до системи правопорядку.

З іншого боку, відеофіксація допиту запобігає зміні свідчень особи і зменшує можливість того, що докази або свідчення будуть втрачені або перекручені пізніше під час слухання в суді.

5d5a69aba9ad9.jpg


Отже, кімната для проведення допиту повинна відповідати таким вимогам:

Стаття публікується за сприяння ініціативи «Процесуальне інтерв'ю в Україні'