Нижче наводжу свій переклад статті Олександра Віндмана і Домініка Круза Бустійоса "America Must Do More to Help Ukraine Fight Russia. A Lend-Lease Plan for the Ukrainian Military", опублікованої в журналі "Foreign Affairs" 6 березня 2022 року https://www.foreignaffairs.com/articles/ukraine/2022-03-05/america-must-do-more-help-ukraine-fight-russia 

Київ досі стоїть. Президент України Володимир Зеленський продовжує керувати. Володимир Путін, російський диктатор, досі не поставив Україну на коліна.

Всупереч похмурим прогнозам багатьох аналітиків щодо долі України, російські війська виявились не настільки сильними, а українські сили неодноразово довели свою мужність. Українці завдали руйнівних втрат російським окупантам, домінують в інформаційній війні та надихнули на значні дії міжнародну спільноту, яка демонструвала відносну апатію до України протягом восьми років з моменту першого вторгнення Путіна в країну. Неможливо переоцінити значення, серед іншого, монументального сплеску трансатлантичної єдності, зміну досі пацифістської зовнішньої політики Німеччини, безлічі нових антикорупційних заходів, прийнятих західними демократіями, і відновлення інтересу з боку Фінляндії та Швеції до членства в НАТО.

Всі ці події, однак, викликані українською рішучістю перед лицем російської агресії. В останні роки світ опинився втягнутим у боротьбу між демократією та авторитаризмом, що відроджується. Перемога України над Росією може виявитися поворотним моментом у цій боротьбі.

Але Україна не може протриматися сама по собі. Кремль зазнав катастрофічних втрат з точки зору особового складу, техніки та обладнання, але російські військові мають значні резерви для поповнення своїх сил. Тим часом в Україні не вистачатиме палива, боєприпасів, протитанкової зброї, систем протиповітряної оборони, бойових безпілотних літальних апаратів (ББЛА) і літаків задовго до того, як її жива сила буде вичерпана або моральний дух похитнеться.

Західні демократії мають необхідні ресурси, щоб закрити цю прогалину і забезпечити перемогу України. Розмови про підтримку гіпотетичного українського повстання є передчасними та контрпродуктивними в той час, як українська армія і батальйони територіальної оборони далеко не переможені. Щоб дати цим силам шанс на бойові дії, Вашингтон і його союзники повинні створити програму ленд-лізу за зразком тієї, яка надавала зброю і допомогу союзникам США в Європі під час Другої світової війни. Ця програма дозволить Сполученим Штатам та іншим членам НАТО позичати або надавати допомогу Україні за невелику ціну або безплатно; така допомога може включати системи протиповітряної оборони середньої та великої дальності, протитанкову зброю (крім Javelin, які вже були надані), передові захисні системи розширеної дальності, системи берегової оборони, високомобільну артилерію та критично важливі ББЛА. Київ також може скористатися озброєнням, яке може бути орендоване у Сполучених Штатів та їхніх союзників, хоча і з розумінням того, що зброя та обладнання не обов'язково будуть повернуті після війни.

За іронією долі, головним бенефіціаром оригінальної програми ленд-лізу був уряд в Москві: в той час Радянський Союз був оплотом у боротьбі з фашизмом. Однак сьогодні Кремль став фашистською загрозою, і саме Україна очолює боротьбу за захист Європи – боротьбу, яку світ не може дозволити собі дати українцям програти.

КРЕДИТНІ РЕЙНДЖЕРИ

Нова програма ленд-лізу прискорить передачу вкрай необхідної летальної допомоги та обладнання українським захисникам. Створення безпольотної зони над Україною може бути занадто провокаційним, але якщо Захід не бажає втручатися таким чином, то він повинен надати Україні інструменти, необхідні для контролю над самим небом, включаючи ті, які дозволили б Україні завдати ударів по російських складах або місцях розміщення літаків, балістичних ракет і крилатих ракет за межами кордонів України. Це включатиме ББЛА з системами «повітря-земля» і «повітря-повітря», а також винищувачі, такі як МіГ-29 і Су-25, які Болгарія, Польща і Словаччина запропонували передати Україні, перш ніж відступити з причин, які залишаються неясними. (Непідтверджені повідомлення ЗМІ свідчать про те, що Вашингтон, можливо, тиснув на ці країни, щоб вони змінили курс.) Якщо члени НАТО висловлять стурбованість з приводу передачі винищувачів через потенційні прогалини у власній протиповітряній обороні, то Сполучені Штати й НАТО повинні втрутитися, щоб забезпечити донорів передовими можливостями протиповітряної оборони та більш сучасними винищувачами з відповідною підготовкою.

Довгостроковою метою угоди про ленд-ліз було б створення запасів військової допомоги вздовж кордонів України. В ідеалі, кожного разу, коли Україна подаватиме запит на підтримку, необхідна матеріально-технічна база має бути легко доступною для транспортування, а не проходити тривалий процес закупівель. Найскладнішою перешкодою для цієї пропозиції, ймовірно, будуть початкові етапи прийняття законодавства та координації планів з союзниками. Але бюрократія не повинна стояти на шляху ведення екзистенціальної боротьби за демократію. Так історично склалося, що надання допомоги Україні було сильною стороною двопартійного співробітництва, і більшість в обох партіях розуміють важливість перемоги України в цій війні. Таким чином, адміністрація Байдена має хороші можливості мобілізувати двопартійну підтримку нового Закону про ленд-ліз, так само як це зробив президент Франклін Рузвельт у 1941 році, попри ізоляціоністську опозицію. Це може навіть стати точкою згуртування для Вашингтона після багатьох років внутрішньої поляризації.

Для того, щоб такий план був успішним, чиновники у Вашингтоні та європейських столицях не повинні бути паралізовані відчуттям поразки, коли вони слухають пророків, що передрікають падіння Києва, смерть Зеленського та застосування Путіним в Україні жорстоких заходів, які він використовував для знищення Грозного під час чеченських воєн та Алеппо під час громадянської війни в Сирії. Війна непередбачувана; нічого в цій боротьбі не визначено. Розмови про неминучу поразку України можуть стати самореалізованим пророцтвом. Вашингтон і його союзники не повинні ухилятися від дій, які допоможуть зараз, на користь кроків, які можуть бути корисними тільки після того, як Україна вже впаде. Захід все ще може вплинути на результат цієї війни; західні лідери повинні усвідомити можливості, якими вони володіють.

Ще одним бар'єром для нового договору ленд-лізу може стати часте завищення ризиків, пов'язаних з постачанням зброї в Україну. У протистоянні російській агресії протягом останніх двох десятиліть західні політики, як правило, занижували короткострокові ризики на користь довгострокової стабільності. Такий підхід безпосередньо сприяв катастрофі, яка зараз розгортається в Україні. Правда в тому, що зараз немає безризикових варіантів, і чим довше Захід чекає, тим гіршими будуть варіанти. Прийняття ризиків ескалації зараз дозволить запобігти необхідності протистояти більшим ризикам у майбутньому.

Путін загрозливо використовує ядерний арсенал Росії як попередження Сполученим Штатам та їхнім союзникам триматися якомога далі від війни. Але припинення цього конфлікту якомога швидше через спрямування величезних ресурсів в Україну радше виключає конфронтацію між НАТО і Росією, ніж прискорює ядерну війну. Це не означає, що Захід повинен бути безрозсудним. Але важливо мати на увазі, що канали розв'язання конфлікту, стимулювання військових установ з обох сторін і широке прийняття ідеї про те, що ядерну війну не можна виграти та ніколи не можна вести, зменшать ймовірність сценарію судного дня.

НЕ ВСЕ ВТРАЧЕНО

Наявні зобов'язання західних демократій щодо забезпечення України протитанковою зброєю, переносними системами протиповітряної оборони, стрілецькою зброєю, бронежилетами та боєприпасами є необхідними, але недостатніми для задоволення воєнних потреб. Мало того, хоча адміністрація Байдена офіційно попросила Конгрес виділити 10 мільярдів доларів на підтримку України, лише частина цієї суми буде спрямована на збільшення летальної допомоги, і залишається неясним, чи включатиме ця допомога ті можливості, яких відчайдушно потребує Україна. Реагувати на події на місцях нескінченними пластирами — це нестійка стратегія, і допомога, яка надходить лише в останній момент, прийде занадто пізно. Новий Закон про ленд-ліз допоможе розв'язати це питання, кодифікувавши довгострокову програму допомоги такого роду, яка була болісно відсутня протягом всієї восьмирічної війни Путіна проти України.

Війна в Україні перетворюється на затяжну боротьбу, тому що російські військові не змогли швидко досягти своїх цілей. Українці чинять опір у боях, через громадянську непокору і протести. Моральний дух буде вирішальним фактором. Попри величезні руйнування і страждання в Україні, втечу понад мільйона біженців з країни та мерзенні військові злочини російських військових, українці твердо вірять, що вони переможуть. На відміну від цього, російська економіка розвалюється без жодних перспектив для відновлення, а моральний дух серед російських військових залишається низьким. Ще, можливо, занадто рано для оптимізму, але є підстави для надії. І хоча надія — це не стратегія, безнадія — це точно поразка.

Олександр Віндман, підполковник армії США у відставці та колишній директор з європейських питань в Раді національної безпеки, є старшим науковим співробітником Інституту передових міжнародних досліджень Джона Хопкінса та автором книги "Here, Right Matters: An American Story".