Нижче наводжу свій переклад статті Уоррена П. Штробеля і Майкла Р. Гордона "Biden Administration Altered Rules for Sharing Intelligence With Ukraine", яка була опублікована 8 березня 2022 року в "The Wall Street Journal" https://www.wsj.com/articles/biden-administration-altered-rules-for-sharing-intelligence-with-ukraine-11646744400
Адміністрація Байдена змінила правила обміну розвідданими з Україною
Після того, як законодавці висловили стурбованість з приводу того, скільки інформації надається Києву, Білий дім змінив свої вказівки Пентагону та шпигунським агентствам.
Білий дім минулого тижня змінив чинні вказівки для Пентагону та американських шпигунських агентств щодо надання розвідувальних даних українському уряду, щоб прибрати будь-які бюрократичні перешкоди для обміну інформацією, — сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена.
Ці зміни сталися після скарг як законодавців-демократів, так і республіканців на те, що адміністрація президента Байдена не ділиться даними про цілі в режимі реального часу, які дозволили б українським військовим завдавати удару у відповідь по російських бронетанкових формуваннях, які бомбардують і намагаються оточити їх великі міста. «Ми адаптуємося, як того вимагають обставини, і ми продовжимо забезпечувати гнучкість операторам для обміну розвідданими в міру розвитку конфлікту», — сказав представник розвідки США про зміни, відмовившись надати додаткові деталі.
США надають розвідувальну бойову інформацію Україні, щоб допомогти київському уряду захистити себе від вторгнення Росії, при цьому намагаються уникати прямого втягування в сам конфлікт, — заявили інші американські чиновники.
Обмін розвідданими з Україною, яка не є членом Організації Північноатлантичного договору, є частиною ширшої політики Байдена щодо підтримки Києва, яка включає мільярди військової допомоги, дипломатичну підтримку та приєднання союзників США до жорстких санкцій проти Росії.
Вона розширює довоєнну ініціативу щодо надання більшої кількості розвідданих, ніж Вашингтон раніше надавав союзникам у Європі та громадськості, щоб привернути увагу до військових рухів Кремля.
У дні, що передували вторгненню, адміністрація Байдена неодноразово попереджала, що атака неминуча, хоча не надавала деталей того, чому, на її думку, Росія готується напасти. На думку американського чиновника, однією з причин того, що США були настільки впевнені в плані Москви щодо вторгнення, були розвіддані, які показали, що російські військові почали заправляти свої ракети, що є ознакою того, що вони ось-ось будуть запущені. Однак не вдалося визначити, чи була ця конкретна деталь надана українцям.
Американські чиновники заявили, що секретна інформація, яка зараз поширюється через безпечні комунікаційні портали, включає детальні тактичні дані про пересування російських військ, які покликані допомогти Україні сформулювати військову відповідь. Вони відмовилися бути більш конкретними, посилаючись на засекречений характер обміну.
Один з американських чиновників сказав, що дані розвідки спочатку повинні бути очищені, щоб видалити підказки про те, як вони були зібрані, що призводить до затримок в обміні ними з українцями.
Конгресмен Адам Сміт (демократ з Вашингтону), голова комітету Палати представників з питань збройних сил, заявив минулого тижня, що Пентагон не ділиться інформацією про «цілі в режимі реального часу» з українцями, тому що це зробить США учасником війни. «Таким чином, Пентагон дійсно намагається пройти по цій дуже тонкій лінії», — сказав він в ефірі програми MSNBC «Ранковий Джо». «Ми надсилаємо їм розвіддані. Але у нас є юристи, які затягують процес на дуже багатьох етапах. А ми не повинні дозволяти, щоб технічні деталі заважали нам допомагати українцям дати відсіч», — сказав сенатор Бен Зассе (республіканець, штат Небраска), член комітету Сенату з розвідки, в інтерв'ю Національному громадському радіо.
Американські чиновники, обізнані з цим питанням, оскаржили ці висновки. Вони сказали, що однією з головних перешкод для обміну секретними матеріалами з урядом президента України Володимира Зеленського є побоювання з приводу російських «кротів» в службі безпеки України. «Ми надаємо розвіддані українцям якомога швидше», — заявив в недавньому телевізійному інтерв'ю сенатор Марк Уорнер (демократ, штат Вірджинія), голова комітету Сенату з розвідки. «Ми також повинні усвідомити, що, на жаль, багато українських служб були нашпиговані росіянами протягом багатьох років, тому ми повинні захищати наші джерела і методи.»
Ці побоювання щодо контррозвідки, за словами чиновників, можуть означати затримки в передачі нещодавно отриманих розвідданих в Україну, поки її очистять, щоб російські оперативники не дізналися подробиці американських методів збору розвідданих.
Відсутність засобів для збору розвідданих над Україною є ще одним обмежувальним фактором. США, наскільки відомо, не здійснюють польоти безпілотників і літаків спостереження в повітряному просторі України. Крім того, Україна, принаймні до недавнього часу, не була традиційною «гарячою точкою», де послідовно проходили навчання супутники-шпигуни та інші платформи збору, — зазначив інший американський чиновник.
Конгресмен Том Малиновський (демократ, штат Нью Джерсі), член комітету з закордонних справ Палати представників, сказав, що він розглянув питання обміну розвідданими, і «вважає, що немає ніяких істотних обмежень на обмін розвідданими». «Наприклад, я особисто вважаю, що було б дуже корисно надавати розвіддані про місця розташування російської артилерії», — сказав він, не уточнивши, чи відбувається це чи ні.
Виступаючи у вівторок на слуханнях у Палаті представників щодо глобальних загроз, керівники розвідувальних служб надали загальну картину свого бачення розгортання війни в Україні.
Директорка Національної розвідки Авріл Хейнс заявила, що Росія стикається з серйозними військовими недоліками у вторгненні в Україну, включаючи моральний дух і логістичні проблеми. Москві буде важко контролювати територію і встановлювати прокремлівський режим в умовах наполегливого і значного українського партизанського руху, додала вона.
Пані Хейнс та інші керівники розвідувальних служб повідомили комітету з розвідки Палати представників, що президент Росії Володимир Путін сподівався захопити українську столицю Київ протягом двох днів блискавичним ударом, який би унеможливив спроби Заходу допомогти країні.
Цього не сталося. «Просування його збройних сил було значною мірою неефективним», — сказав директор ЦРУ Вільям Бернс голові комітету з розвідки Палати представників конгресмену Адаму Шиффу (демократ, штат Каліфорнія).
Пані Хейнс і пан Бернс сказали комітету, що Путін, швидше за все, подвоїть свої зусилля з підпорядкування України та розгрому її збройних сил, попри жертви серед цивільного населення. Це будуть «потворні найближчі кілька тижнів», — сказав пан Бернс.