Ситуація з нардепом Юрченком — один із «чорних лебедів», які можуть вплинути результати партії «Слуга народу», особливо у Києві.
Нагадаю, що минулого року «Слуги» взяли всі тринадцять округів у столиці. Висуванець від СН Олександр Юрченко, наприклад, на моєму 211 окрузі отримав 34,73% голосів. Хоча, що цікаво, цей показник був меншим за 36,46%, здобутих партією Зеленського загалом у Києві. Вже цього року, опираючись на вересневе соцопитування Групи Рейтинг, популярність політсили президента впала майже у три з половиною рази за рік (10,7%). Це при тому, що рівень довіри особисто до Зеленського за цим же заміром — знайомі 34%.
Очевидно, що мажоритарщики є опорою для розгортання місцевої кампанії (ресурс + VIP агітація), підтримкою кандидатів до міської ради та врешті кандидата на посаду міського голови.
А тепер, виходить, що відбувається не лише дезорганізація роботи у найбільшому — Голосіївському районі міста Києва. Корупційна тінь від нинішнього резонансу безпосередньо падає на Зеленського, завдяки рейтингу якого Юрченко і потрапив до Верховної Ради. І за умови якісної політтехнологічної роботи опонентів може зробити непереливки як «Слугам..» загалом, так і їхній висуваниці Ірині Верещук. Цьому підіграє і позиція Генерального прокурора пані Венедіктової, виголошена на сьогоднішньому засіданні парламенту.
Думаю, що «шматочок цього великого пирога» під антикорупційним соусом спробує «дегустувати» партія «УДАР» для подальшого росту електоральної підтримки киян і вирівнювання з особистими показниками Кличка. На заваді цьому може стати хіба що приналежність до місцевої влади. А отже і тема корумпованості чиновників тут може частково віддзеркалити.
Пальчевський, бордів якого в Києві поменшало, цілком може використати антикорупційний кейс на свою користь у ніші «інші нові». Як констатує Рух «Чесно», «згідно з нещодавніми соцопитуваннями (Центр Разумкова, „Рейтинг“), у київському мерському рейтингу Пальчевський посідає другу позицію після чинного міського голови Віталія Кличка». І тому він буде використовувати будь-який привід для закріплення своїх позицій.
Тим самим займеться і Притула з партією «Голос», яка сьогодні у парламенті форсує тему боротьби з корупцією. Зважаючи на участь НАБУ у справі Юрченка тут, як то кажуть, «всі зірки зійшлись» для нарощування рейтингів сили в столиці за рахунок перетоків від тієї ж Європейської Солідарності. Але наскільки це буде вдало — покаже робота безпосередньо фракції у Верховній Раді. Участь Притули тут хіба що медійна та віртуал.
Скандал з Юрченком показує — нас очікує вкрай непрогнозовані півтора місяці із тонами компромату і бруду. Але кожен такий випадок демонструє, що в Україні таки непередбачуваність і демократія. Приємно це усвідомлювати в Міжнародний день демократії. Але усвідомлення — це одна справа, а ефективні запобіжники для боротьби з корупцією — зовсім інша.