Авторитетне видання The Washington Post опублікувало матеріал про маневри російських військ біля українських кордонів. В статті йдеться про те, що це накопичення військ агресора та їх маневри не схожі на навчання. Також зазначається, що з «весняних навчань» (як їх тоді назвав Кремль) так і не повернулися з-під українського кордону в свої постійні місця дислокації 1-ша гвардійська танкова армія та 41-ша загальновійськова армія, які б мали вже бути у Москві та у Новосибірську відповідно. Більше того, під час тих «навчань» російська армія створила необхідну для подальшої агресії інфраструктуру. На підтвердження опублікованим у статті фактам в мережі також є повно фото та відеоматеріалів руху дорогами та залізничними коліями російської бронетехніки.

І все це відбувається на фоні справжньої істерики в пропагандистських російських ЗМІ про недопущення розширення НАТО на Схід, нібито збільшення військової присутності НАТО на території України та про «провокації з українського боку». Додайте до цього різко змінену риторику їх вождя про те, що він не дозволить бути використаними проти Росії «історично приналежним Росії територіям».

З огляду на наведене вище, вкрай дивною виглядає заява речника Міноборони, що ніякого накопичення військ агресора на кордоні немає, а все це є «елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій та планові переміщення військ після завершення навчань».

Мабуть, це вже якась хвороблива тактика офісу на Банковій  пояснювати очевидні речі якоюсь власною конспірологією. The Washington Post пише про накопичення на кордоні російських військ? Це, на їх думку, «елемент спеціальних інформаційно-психологічних дій» Росії. CNN проводить розслідування про «вагнергейт»? Це, на їх думку, синхронна робота з російським ФСБ. Українські журналісти та політична опозиція заявляє про зрив на найвищому рівні спецоперації щодо затримання «вагнерівців»? Це, на їх думку, російські темники і тези. Pandora Papers публікує міжнародне розслідування, викриває мережу офшорів Зеленського, Баканова та Шефіра, оприлюднює інформацію про отримані «Кварталом 95» на їх офшорні рахунки 40 мільйонів доларів, виведених Коломойським з ПриватБанку? Це все, на їх думку, зробили на замовлення Петра Порошенка.

Дивно якось виходить, що оці всі CNNThe Washington PostPandora Papers, українські журналісти та українська опозиція – це все або сліпі учасники російських «інформаційно-психологічних дій», або прямі «агенти Кремля». А от тільки на Банковій у нас сидять справжні патріоти і державники-Голобородьки.

Але такій послідовній сліпоті вищого керівництва держави щодо можливого широкомасштабного вторгнення російських військ є насправді просте пояснення – в голові Зеленського вже давно немає війни, про що він неодноразово і говорив. Немає обстрілів, немає загиблих українських захисників, немає гібридної (військової, економічної, інформаційної та культурної) агресії щодо України. І мої слова легко підтвердити, просто переглянувши офіційний сайт Офісу президента та його сторінки в соцмережах. А якщо війни нема, то нема і ворога. А тоді чому б не закуповувати російську електроенергію через Білорусь та не дозволити різним Кіркоровим виступати в Україні? Більше того, навіщо тоді виконувати державне оборонне замовлення, виконувати ракетну програму, переглядати фінансове забезпечення наших захисників чи інвестувати кошти у нові військові розробки? Війни ж немає!

А от що буде, якщо визнати, що російська агресія триває? Доведеться тоді ж якось публічно діяти і в міжнародній політиці, і відповідно готувати оборону держави на всіх рівнях. Не басейн в Золотоноші відкривати, а збирати РНБО та ухвалювати важкі рішення, які точно «дражнитимуть Путіна». А як після того з ним домовлятися про особисту зустріч та «заглядати йому в очі»? Він же образиться!

Найгірше в цій ситуації те, що в такій сліпій позиції Банкова намагається переконати і весь український народ. Тому і вибудовує інформаційну політику, в якій «нема війни», але є «мільярд дерев», «новий університет», «величезні та височенні прапори», «офіс першої леді», басейни та гарні концерти. Тому і підкладають речнику Міноборони такий текст.

Але проблема ж у тому, що від того, що страус сховав голову в пісок – хижак нікуди не зникає. Так і в нашому випадку. Бо російське чергове бряцання зброєю на кордоні – це чергова перевірка нашої позиції та готовності, а також перевірка наших міжнародних партнерів. Чи буде українська відповідь адекватною на таку провокацію? Чи дасть Зеленський відповідні накази та доручення? Чи збере РНБО? Що робитиме Міністр оборони? Чи виділить Верховна Рада необхідні кошти на ЗСУ? Чи підніме МЗС питання розширення санкцій проти Росії на міжнародному рівні? Як відреагують на це США, НАТО та ЄС? Саме від відповідей на ці питання і залежать подальші дії терористичного Кремля, бо Путін розуміє виключно мову сили, а не гарно складених дипломатичних папірців. І якщо українська відповідь буде дієвою та відповідною загрозам, тоді він в черговий раз спіймає облизня, заявивши потім, що це були знову «просто навчання». Якщо ж ні, то тиснутиме та просуватиметься у своїх вимогах далі.

У будь-якому випадку я переконаний, що за більше ніж 7 років російсько-української війни в державі є вже достатньо навчених і високовмотивованих військових, які спроможні дати гідну відсіч агресору, незалежно від того чи одягне Зеленський в цій ситуації маску державника, чи продовжуватиме сидіти з заплющеними очима.

І якщо вже в цьому матеріалі я зачепив питання російської гібридної агресії, то зазначу ще один її прояв. А саме в питанні пандемії та вакцинації.

Очевидно, що найорганізованішим рухом, який заперечує пандемію коронавірусу та необхідність масової вакцинації є структури РПЦУ (яка продовжує, всупереч закону називати себе УПЦ). Саме з цього середовища «лівої руки ФСБ» народжуються найпоширюваніші міфи про «8-ген», «чіпування», «сатанистів» Білла Гейтса і Сороса, «блокування зв'язку з Богом» та тому подібна антинаукова маячня. Саме вони публічно не виконують вимоги обмежувальних заходів, більше того – проводять масові заходи навіть в центрі Києва, активно агітуючи народ не робити щеплення. І, можливо, я б повірив у щирість (хоч і антинауковість) переконань керівництва РПЦУ, якби не один принциповий момент: в Росії РПЦ подібною пропагандою не займається. Більше того, сам Кирило Гундяєв публічно зробив щеплення.

Аналогічний організований антивакцинаторський рух має яскраве політичне забарвлення – це проросійське ОПЗЖ, їх спікери на телеканалах та інформаційних помийках Медведчука. І, знову ж таки, чомусь їх московське керівництво займає геть протилежну позицію щодо росіян, активно впроваджуючи вакцинацію.

Як так виходить, що керівник РПЦ публічно вакцинується, а його підлеглі в Україні активно агітують проти вакцин? Чому російське політичне керівництво примушує росіян вакцинуватись, а їх підлеглі в Україні агітують активно боротись з обов'язковою вакцинацією? Де логіка в їхніх діях?

І на це питання насправді легко відповісти, розуміючи всю суть російської гібридної агресії. Бо чим більше смертей і хаосу буде в Україні, чим більше буде громадянське протистояння, чим роз'єднанішими будуть самі українці, чим серйознішими будуть наслідки чергових локдаунів та чим слабшою буде наша економіка, тим легше і дешевше Україна опиниться в хижих лапах Москви.