Українська влада провалила тест на протидію коронавірусу. Як владна машина в цілому, так і окремі персонажі виявилися нездатними діяти чітко і зрозуміло співгромадянам.

Володимир Зеленський спробував замкнути на себе публічну складову боротьби проти COVID-19. Нарада з олігархами, де учасників попросили стати кураторами від однієї до трьох областей, відеозвернення, що більше нагадують плацебо, адже масиви цифр, які звучать в них, не знайшли відображення в реальному житті. Президент зізнався «Українській правді», що навіть хотів заразитися коронавірусом, проте не досягнув успіху. Зараження COVID-19 Олени Зеленської частиною суспільства було сприйняте як піар-хід. Скандальної стала і зустріч главою держави найбільшого в світі літака «Мрія» з медичним вантажем, значна частина якого виявилася власністю комерційних структур. Численні наради в офісі президента не породили виразної стратегії . Імітація бурхливої діяльності, організована Банковою, не змогла зупинити падіння рейтингу Зеленського, і сьогодні йому не довіряють вже більше українців, ніж підтримують. Зусилля з побудови коронавірусної монархії, де глава держави відповідає абсолютно за все, зруйновані непрофесіоналізмом виконавців.

«Старшим по коронавірусу» в уряді став Арсен Аваков, і ця ситуація формально не змінилася після поліцейського шоу в Нових Санжарах і зміни прем'єра. Нагадаю, що саме міністр МВС не лише виступав в березні за масштабні карантинні заходи, але і ратував за додаткову емісію грошових знаків. Звичайно ж, виключно з шляхетною метою. Прем'єру Денису Шмигалю можна поспівчувати, хоча уряд не зумів забезпечити комплекс заходів для ефективної підтримки населення. Обіцянка створити в травні 500 тисяч нових робочих місць виявилася блефом. Міністри фінансів і охорони здоров'я першого призову в другому уряді Зеленського працювали менше місяця, а Максим Степанов у МОЗ швидко обріс різноманітними скандалами. Ані своєчасними виплатами медикам, ані ефективними поставками засобів індивідуального захисту новий міністр похвалитися не може.

Верховна Рада, як не дивно, стала одним з осередків поширення коронавірусу, адже в березні група парламентаріїв, які побували в Куршевелі, опинилися на лікарняних ліжках. Законодавці намагалися реагувати на коронавірусні виклики, але обмеженість фінансових ресурсів і зацикленість «Слуги народу» на одноосібному лідерстві Володимира Зеленського завадили прийняттю адекватних рішень. Кульмінацією стало переписування запропонованих фракцією «Європейської Солідарністю» норм закону про страхування медичного персоналу, який протидіє COVID-19. Натомість українські парламентарії замінили генерального прокурора, що, безумовно, увійде в історію боротьби з коронавірусом в Європі.

Цікаво звернути увагу на зусилля парламентських опозиціонерів у справі протистояння коронавірусу. Петро Порошенко зосередився на закупівлі засобів захисту для медиків і медичного обладнання, раз по раз фактично підміняючи державну машину в цих питаннях. Правда, це не зменшило, а швидше збільшило увагу до нього з боку правоохоронців. Юлія Тимошенко обмежилася гнівними випадами на адресу влади і натяками про готовність ефективно боротися з коронавірусом на посаді прем'єра. Святослав Вакарчук і зовсім вирішив піти з політики. Вчергове. Що стосується фракції «ОПЗЖ», то її представники охоче транслюють російські фейки про коронавірус.

Основний тягар протидії COVID-19 лягла на плечі місцевої влади. Лідерський потенціал в цьому питанні проявив Віталій Кличко, але столичному градоначальнику, схоже, не вдається повністю відхреститися від політичного «СЛУЖіння». Інші міські голови та обласні ради діють з огляду на власні обмежені фінансові можливості. Стан економіки України не сприяє ефективній протидії коронавірусу, а адаптивний карантин, на який країна перейшла в кінці травня, навряд чи може бути замінений більш масштабними обмеженнями. З низки причин – як управлінських, так і психологічних. Тому в океані коронавірусної інфекції Україна нагадує корабель з недосвідченим капітаном і не фаховою командою, який переживає серйозні проблеми з управлінням і навігацією.