Минулий тиждень минув в українській політиці під знаком дня народження Володимира Зеленського. Щоправда, назвати це свято повністю для нього радісним доволі складно.

Президент відчув всю пікантність ситуації, коли, з одного боку, представники «Слуги народу» йому подарували ухвалення законопроєкту «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», а з іншого – Олександр Дубінський дозволяв собі вступати в дискусію під час зборів фракції, бути «поганим хлопчиком» та ставити питання, на які у Володимира Олександровича, схоже, немає відповідей. Якщо повернутися до ухваленого закону, то він спроможний створити небезпечні прецеденти (мова зараз не про 5 анонсованих Юлією Тимошенко референдумів). Його небезпека – у культивуванні атмосфери охлократії на основі нормативного акту, якою можуть скористатися як українські, так і закордонні політичні гравці. Скористатися, ясна річ, не в інтересах України.

Щодо пана Дубінського, то його політична кар'єра виглядає далекою від завершення. Питання не лише у наявності у нього нерухомості та транспортних засобів, але і впливового покровителя, спроможного підштовхнути, допомогти ресурсами. Дубінський навіть після виключення з лав фракції «Слуги народу» залишається фактором впливу на її функціонування, адже кілька десятків прихильників його позиції в лавах найбільшого парламентського об'єднання залишилися. Як то кажуть, до пори, до часу.

Шлях Володимира Зеленського до американського телеглядача виявився переповненим відчуттям власної значущості. Складно інакше оцінити і поставлене заочно Джозефу Байдену запитання «Чому Україна досі не в НАТО?», і порівняння штурму Капітолію з подіями на Майдані, і низку інших пасажів українського президента. Вже звично у інтерв'ю Зеленського у негативному контексті звучало прізвище Порошенка, причому настільки часто, що є підстави говорити про психологічні проблеми шостого президента. Дехто вважає, що інтерв'ю Зеленського програмі Axios стало найбільшою подією для каналу НВО після демонстрації «Гри тронів», проте це не зовсім так.

Юрій Вітренко не зумів позбавитися статусу «виконуючий обов'язки» навіть з другої спроби – цього разу йому не дозволила набрати необхідну кількість голосів група парламентаріїв, яку пов'язують з Ігорем Коломойським. Показово, що про своє негативне ставлення до формального посилення позицій Вітренка заявив і спікер парламенту Дмитро Разумков, політична активність якого поступово стає все більш помітною.

Новий візуальний образ Юлії Тимошенко було презентовано саме у день народження Володимира Зеленського, після місяця парламентських канікул. Юлії Володимирівні Володимир Олександрович може завдячувати недоотриманими подарунками та привітаннями. Тимошенко не приховує, що налаштована на боротьбу за повернення у прем'єрське крісло, якому сприяють загальна імпотенція уряду Шмигаля та стан тарифів на житлово-комунальні послуги, які дозволяють вжити улюблене лідером «Батьківщини» слово «зубожіння».

Підкреслено оптимістичне інтерв'ю «Новому времени» дав Андрій Єрмак, який помітно загрався у демонстрацію образу віцепрезидента при Зеленському. На гострі питання шеф ОПУ дав максимально нейтральні відповіді. Втім, найкраще відповіді дає життя: відеоконференція політичних радників Нормандського формату минулого тижня пройшла практично без інформаційних повідомлень. Нема про що повідомляти загалу. Схоже, стагнація переговорів за участю Росії стає очевидною навіть для Банкової.

Кремль, на відміну від ОПУ, має кілька сценаріїв розвитку подій та активно запускає їх. Одним з них минулого тижня став форум «Рускій Донбас», який пройшов у окупованому Донецьку. Ватажки так званих ДНР та ЛНР представили там доктрину побудови «рускіх національних держав» на території Донецької та Луганської областей з перспективою створення Новоросії. Оберпропагандистка Кремля Маргарита Сімоньян публічно закликала «забрати Донбас додому», від чого у Москві змушені були відхрещуватися навіть Пєсков та Захарова.

Гібридна сесія ПАРЄ пройшла у Страсбурзі. Питання не лише у тому, що парламентарії з європейських держав могли як прибути на засідання особисто, так і голосувати віртуально, але і в тому, що свято путінферштеїнга у політичній столиці Старого Світу триває. Повноваження російської делегації, хоч і були оскаржені українською, проте були підтверджені рекордною кількістю голосів делегатів ПАРЄ. Українським парламентаріям цього разу нема чим похвалитися.

Десь на території ЄС перебуває полковник СБУ Дмитро Нескоромний, записи розмов якого виклали колишні колеги навздогін виголошенню підозри про замовлення вбивства керівника внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова. З них випливає, що колишній заступник голови СБУ щонайменше перебуває у тісному контакті з рідними в Росії Ситуація виглядає безпрецедентною та суттєво деморалізуючою українські спецслужби. Перенесення пресконференції Нескоромного у Брюсселі з 2 лютого на невизначений термін проблем винесення сміття з будівлі на Володимирській не вирішило.

Джозеф Байден та Владімір Путін поговорили телефоном. Зауважу, що в умовах пандемії вага телефонних розмов залишатиметься стабільно високою. Президент США не став відкладати у довгу шухляду спілкування з господарем Кремля, і, за твердженням Білого дому, не стримувався у висловленні претензій Росії. Про напружений характер розмови свідчать і суттєві розбіжності у повідомленнях про неї на сайтах Білого дому та Кремля. У РФ цей діалог, схоже, сприймають як сигнал про значущість Путіна, яку вирішили підтвердити рекордною кількістю затриманих учасників протестів у останній день січня.