Декілька днів тому найкращий в історії баскетболіст Майкл Джордан відповів на питання щодо своїх головних «наступників» — Кобе Брайанта та ЛеБрона Джеймса. Вибираючи, хто з них кращий, Джордан зупинився на Кобе, пояснючи свою думку тим, що у Брайанта 5 чемпіонських перснів, в той час як Джеймс вигравав чемпіонат Національної баскетбольної асоціації (НБА) «лише» тричі. І почався шторм!..

Слід сказати, що в Штатах полеміка відносно того, хто найкращий в історії (G.O.A.T. — Greatest Of All Time) або просто найкращий серед декількох гравців — дуже поширена не тільки серед фанатів і в соцмережах, але й на телебаченні. Спортивні телеведучі, журналісти, експерти та зірки спорту минулого можуть годинами обговорювати, хто кращий — Том Брейді чи Джо Монтана (НФЛ), Сідні Кросбі чи Маріо Лем`є (НХЛ), ЛеБрон Джеймс чи Кобе Брайант (НБА). Нещодавно один з ведучих чи не найпопулярнішої у США спортивної передачі "First Take" на каналі ESPN Макс Келлерман заявив, що наш Василь Ломаченко зараз найкращий боксер серед усіх вагових категорій. Цих тем у них насправді тисячі. І майже немає у нас.

При цьому часто не важливо, що порівнювані спортсмени не грали в один і той же час, що представляють різні історичні епохи. Аргументація (не рідко дуже критична навіть до зірок) знаходиться на всі випадки життя.

Втім, все це стосується не лише спорту. Американське ТВ з таким же ентузіазмом може порівнювати президентів, міліардерів, зірок шоу-бізнесу та номінантів на Пулітцерівську премію.

Все це створює досить якісний рівень ТВ-дебатів. А завдяки таким «тролям», як, наприклад, Стівен Ей Сміт та Скіп Бейлесс (колишні напарники по все тому ж "First Take", український аналог — Віктор Леоненко), «розпалюючих» глядачів своїми часто безглуздими і провокуючими аргументами, вдається підсипати в шоу перцю і вивести його на рівень «хайпового» ТВ-продукту навіть у часи домінуваня інтернету.


Але повернемося до Джордана, а згодом і до того, чому все це так важливо для України (і це буде зовсім не про спорт).

Зрозуміло, що вибір 54-річної легенди баскетболу викликав у медіа США справжню бурю. Уявіть, що Андрій Шевченко зараз би назвав кращого з пари Коноплянка-Ярмоленко. Або Олександр Усик визначився з тим, хто сильніший з братів Кличків. Новина із заголовком «Кравчук і Кучма розказали, хто кращий президент — Ющенко чи Порошенко» набрала б сотні тисяч переглядів. Особливого значення додавало те, що Джордан дуже рідко дає інтерв`ю, його немає в соцмережах, на відміну від інших зірок минулого він не світиться на ТВ. Ну і звичайно — його статус найкращого баскетболіста (а можливо навіть спортсмена) в історії.

ЛеБрон Джеймс, який вже близько 7 років є обличчям НБА і її найкращим гравцем, для багатьох саме той, хто перевершить (або вже перевершив) самого Джордана. Кобе Брайант вже закінчив кар`єру і саме він був домінуючим баскетболістом світу до ЛеБрона. Для тих, хто не цікавиться НБА, варто просто переглянути наступні цифри.

Майкл Джордан: 6-разовий чемпіон (6 з 6 перемог у фіналах), 5 разів найкращий гравець НБА, 6 разів найкращий гравець Фіналу.

Кобе Брайант: 5-разовий чемпіон (5 із 7 перемог у финалах), 1 раз найкращий гравець НБА, 2 рази найкращий гравець Фіналу.

ЛеБрон Джеймс: 3-разовий чемпіон (3 з 8 перемог у фіналах), 4 рази найкращий гравець НБА, 3 рази найкращий гравець Фіналу.

У Кобе перевага над ЛеБроном лише у кількості перемог в чемпіонаті.

«Лебронофіли» дорікають йому при цьому за те, що із своїх 5 чемпіонств 3 Кобе здобув не як головна зірка команди, а як «друга скрипка» у видатного центрового Шакіла О`Ніла. В той час як ЛеБрон завжди був «альфою і омегою» всіх своїх команд. Також за те, що Брайант був его-маньяком, в той час як ЛеБрон набагато різнобічніший і робить своїх партнерів кращими.

Натомість «Кобефіли» вказують на відсутність інстинкту убивці і ментальну слабкість ЛеБрона (5 програних (2 ганебно) фіналів з 8, невиразна гра в кінцівках матчів, коли «все на кону»). На те, що ЛеБрон, на відміну від Кобе, бігав по командам, об`єднувався з іншими суперзірками. На постійне ниття Джеймса через слабкий, на його погляд, рівень одноклубників.

І все ж Джордан вибрав Кобе. Чому? Серед багатьох коментарів «за» і «проти» вибору Майкла я не побачив, на мій погляд, важливого.

Джордан вже колись ставив Брайанта вище, але тоді у ЛеБрона було менше чемпіонств і виходів до Фіналу. Зараз же він визначився з тим, хто кращий, відповідаючи... дитині. Щороку Майкл проводить тренувальний табір, куди з`їзджається купа дітлахів з усіх Штатів. Вони мають змогу доторкнутися до легенди, зіграти з нею і навіть задати питання. Саме на одне з таких питань Джордан сказав: «П`ять більше, чим три. Кобе кращий».


Тим, хто бачив гру Майкла, відомо, що для нього головною завжди була перемога, він був справжній убивця від перемоги. Але чому так важливо, що це була відповідь на питання дитини?

Задайте собі зараз питання: чим є перемога в першу чергу саме для американців? Вона є тим самим знаменитим «Сlose The Deal» — «Завершити угоду».

Харві Спектр з дуже популярного в Україні серіалу Suits (Форс-мажори) — найкращий Closer у місті. Друга після Біблії настільна книга в США — «Хрещений батько» з тим самим: «Нічого особистого. Це лише бізнес». Більшість з цих 100500 біографій про успішних людей насправді говорять про одне — Сlose The Deal! І таких прикладів можна навести безліч.

У знаменитому мотиваційному спічі фільму "Glengarry Glen Ross" Алек Болдуін кричить: "Always Be Closing!"


Американці, як і їхні «батьки» британці, успішні у торгівлі, політиці, науці, технологіях, спорті, шоу-бізі саме тому, що вміють йти на компроміс, знаходити ту саму стратегію win-win, залучати до процесу сторонніх (привіт вам, програмісти, науковці та обвальщики м`яса з України), кооперуватися, досягати за будь-яких обставин бажаного, ДОВОДИТИ ДІЛО ДО КІНЦЯ. І саме про це говорить найкращий з представників здійснення американської мрії Майкл Джордан дітям. В цьому його головний меседж. Ти можеш бути класним баскетболістом, неперевершеним партнером, на тебе завжди можна буде покластися. Але поки ти не навчишся Сlose The Deal, найкращим тобі не стати. А бути найкращими в світі — одна з головних «скрєп» США.

Це одна з головних причин, чому его-маньяка Кобе цінують і люблять в Америці більше, ніж ЛеБрона, який програв 5 фіналів з 8. Хоча розуміють, що як баскетболіст ЛеБрон насправді сильніший. Просто Кобе closer, а ЛеБрон — ні.

І ось тут ми переходимо до головного. До України.

У 1917 році Україна здобула шанс на незалежність. Всі пересварилися і нічого не було доведено до кінця. Перший Майдан зробив свою справу і розійшовся — нічого не було доведено до кінця. Необхідна була війна з РФ, щоб країна прокинулася, але дивлячись зараз на рейтинги політиків, розумієш: ми знову у кроці від того, що головне не буде доведене до кінця. Динамо (як це бувало 100 разів до того з українськими клубами і збірною) було у 5 хвилинах від наступного раунду Ліги чемпіонів — нічого не було доведено до кінця. Always Be Closing? Ні, завжди знайдуться «обставини» або «хотели удлинить игру».

Наш внутрішній анархізм та нездатність Сlose The Deal відносно косяків наших політиків призводять до курячої пам`яті, коли ми не пам`ятаємо, що відбувалось і говорилось позавчора. Щоб потім голосувати за них знову. Відсутність в Україні механізмів для якісних дебатів призводить до невиразного «експертного» бубоніння базікаючих голів на ТВ.

Ми не можемо навіть завершити угоди з очевидним. НАБУ заарештувало Насірова — крик на весь світ, що неправильно заарештували. В студію «псевдоукраїнського» каналу NewsOne запрошують відвертого ворога, а потім починається полеміка не про те, що цей канал потрібно давно закривати, а про професійні якості Миколи Вересня. Медреформа, земельна реформа, недоторканність... Щось робиться — безперечно! Але чому необхідно було чекати цілих 3 роки із закриттям ВК, ОК і Яндекса? Сучасне українське вікно Овертона — це стара пошарпана совкова фрамуга, на яку натягнута сучасна москітна сітка. Наче й кисень заходить, назовні можна подивитися... Але розмір та ржаві цвяхи, що з неї стирчать, роблять краєвид не надто захоплюючим.

Головне ж — те, що ми показуємо дітям. Особистий приклад. Моя дочка побачила, що проводиться конкурс текстів для дітей. Вона написала оповідання, потім ми його перегнали у Word. У мене буд тиждень (тиждень!), щоб відіслати файл на сайт, де це все відбувалося. І я цього не зробив, хоча вона мені декілька разів нагадувала. Never Be Closing.

Одне з ключових слів американського спорту — Clutch. Буквально воно перекладається, як «кігті», «лещата», «зчеплення», «хватка», «схопити». В спорті йде мова про "Clutch-time" — останні хвилини гри, коли шанси команд приблизно рівні, а тиск і напруга максимальні. Саме в ці декілька хвилин вирішується доля матчу і кожен з гравців/тренерів має показати свій максимум, викласти всі свої козирі на стіл. Часом треба відстояти і зберегти перевагу, часом наздогнати, але завжди це найкращий прояв людини. Власне, тут ми бачимо, хто є хто.

Україна як держава наближається до свого клатчу, нас чекає чергове випробовування на вміння Сlose The Deal. Для цього потрібно чимало годин тренувань. Найкращим з яких є, безперечно, навчитися завершувати угоди з нашими дітьми. Якщо почнемо саме зараз, то в майбутньому, впевнений, нам не доведеться вкотре битися головою об стіну після голу в наші ворота на 89-й хвилині.