Волонтерство. Тези мого виступу на панельній дискусії.
🔹Слабка держава намагається посилитися шляхом використання і послаблення громадянського суспільства.
🔹Замість спільнодії задля потрапляння у «вузький коридор» win-win, «державники» планують використати волонтерські прагнення в політичному посиленні (передвиборча кампанія йде, навіть якщо ми цього не помічаємо).
🔹Відповідно маємо не допустити:
- рейтинги волонтерів. Для нас: «роби добро і кидай його у воду». Рейтинги — виключно для політичних цілей
- обʼєднання всіх під проводом офіціалізації в єдину систему/платформу волонтерів. В купі з посвідченнями волонтерів. Це знов таки для приборкання і послаблення.
- посилення регуляції і контролю волонтерської діяльності.
🔹Інституціоналізація волонтерства — свідчення про слабкість держави. Волонтерство завдяки швидкості і гнучкості підсвічує «дірки» в державному управлінні не задля власної інституціоналізації. А виключно задля того, щоб держава виправила і зробила непотрібним волонтерство в певній сфері.
🔹Бізнес оптимізує сплату податків саме тому що вміє краще використати ресурс для посилення країни, в обхід держави. Вихід — це ліберальні реформи, зокрема податкова, і реформа державних інституцій, перетворення їх на ефективні.
Зараз суспільство наймає державу і додатково також інші організації для реалізації власних інтересів. Отже держава не спроможна закрити наші потреби у забезпеченні прав і безпеки. Тому держава має не намагатися контролювати волонтерів, а виправляти власні «дірки».
🔹Правоохоронні органи мають сконцентруватися на собі і на ьосійській агентурі. Зараз багато випадків коли «правоохоронці» тиснуть на волонтерів задля отримання власної вигоди, відслідковують фінансові потоки і вимагають «власний інтерес».
А ось з продажем гуманітарки громадянське суспільство краще розбереться. Не треба СБУ «висіти» на волонтерах по отриманих вантажах. Бо так страждають чесні, а нечесні традиційно відкуповуються. Громадянське суспільство саме підсвітить де можливе зловживання. Інститут репутації треба напрацьовувати. Навіть в умовах тотального хейту.
Народилася через обмовку й метафора. Корупційні (замість «правоохоронні») органи. Вони приїздять щоб корумпувати, а не щоб захищати волонтерів.
🔹Для координації взаємин з владою потрібний інститут волонтерського омбудсмена.
🔹Так, в нас самих є розтяжки типу регуляція — дерегуляція волонтерської діяльності. Пропоную площадку «Голос громадянського суспільства» для знайдення консолідованої позиції. Бо як побачив на панелі, є різне тлумачення терміну «дерегуляція».
🔹Суспільство виснажене. Бізнес виснажений. А держава не стала суттєво ефективнішою.
Суспільство, волонтери дали 16 місяців державі щоб стати ефективнішою. Якщо вона не спромоглася вирішити питання з закупівлею дронів, турнікетів, автівок — про що це свідчить?
І чому ми радше віддамо гроші в «Повернись живим» ніж в (навколо) державний фонд?
І зрештою ще одне. Винесу це також і окремо.
🔹Давайте держава буде витрачати свій (наш!) обмежений ресурс на забезпечення наших героїв амуніцією, турнікетами, автівками, а ми самі додатково скинемося на музей Голодомору і фільми? Скільки скинемося, те й побудуємо, те й знімемо.