Перемогу у війні отримує той, в кого більш надихаюча картина майбутнього.

Здавалося, нація не сформувалася за 30 років Великої подорожі. Але як виявилося не вистачало лише останнього кроку – Великої війни. Національно визвольної війни. І нового свята – свята Перемоги.

Але і світ вже всередині викликів, що змінять його глобально. В такому експоненційному русі годі триматися за старі змісти.

Українець майбутнього визначається не за національністю чи громадянством, а за прагненням волі та інновацій (розвитку, пошуку, підприємництва).

У розтяжці «Збереження» — «Розвиток» ми 30 років обирали умовний «добробут» («має бути не гірше, ніж раніше — при СРСР, при Кучмі, при…"), "безпеку" («як би чого не вийшло"), "справедливість" («в нього — керівника держпідприємства чи сусіда — має бути не краще, ніж у мене"). Страх перед змінами роками змушував обирати керманичами "досвідчених господарників". Але все це в минулому.

Доведено вже більшістю країн, які пройшли модернізацію, що ключ до успіху — відкритий доступ, економічні свободи (так, і зниження податків). Тоді влада не "бронзовіє". Тоді підприємець створює робочі місця, прагне зростання бізнесу — отже, надходження в бюджет та зарплати зростають, і держава й самі громадяни мають можливість краще піклуватися про тих, хто цього потребує. І основа розвитку – людський капітал.

Національна економічна стратегія України вже поставила в центр всіх рішень розвиток людського капіталу та інновації. І тепер подальший шлях України — здивувати світ і самих себе спроможністю стрибнути в майбутнє, де держава є цифровою і сервісною. Де традиційні індустрії сплавлені з цифровими і креативними. Де громадянин прагне розвитку, бере відповідальність, цінує свободу свою й інших. А щастя і добробут — стають результатом розвитку.

Отже, Україна змогла зробити стрибок, назавжди розпрощавшись з УРСР.

 

Погляд з 2030 року

 

Після війни, у 2022 році, українці домовились про два рішення:

 

Україна і Українець

 

1. Україна – простір свободи і творення

2. Україна – Фронтір Цивілізації

3. Україна – світовий інноваційний, технологічний і логістичний Хаб

4. Країна розвинутого людського капіталу; світовий центр культури, освіти, науки

5. Країна нової економіки, випереджального економічного зростання і бізнес-можливостей

6. Країна сучасної Інфраструктури

 

Україна – країна економічно самостійних, освічених і критично мислячих громадян. Країна створює безпеку і рівність можливостей, дбає про тих, хто не може подбати про себе. Українці взяли на себе відповідальність за добробут, освіту і здоров'я сім'ї. Пріоритети країни: розвиток людського капіталу; наука, інновації і підприємництво; безпека і захист прав власності; права людини і свободи.

Українець прагне розвитку. Він сам бере відповідальність за добробут родини. Він має власність і використовує її на свій розсуд. Він накопичує пенсію, і тому в державі є працюючий фондовий ринок. Він думає про те, щоб самостійно або разом з партнерами зайнятися власною справою, або інвестує кошти в фонди чи в стартапи. Він дбає про освіту і здоров"я родини, а держава дбає про тих, хто не в змозі турбуватися про себе. Він кооперується в бізнесі, в ОСББ чи для відстоювання власних прав.

Українець подорожує країною і світом; навчається, набуває нових професій. Дивує світ винаходами. Не боїться діяти всупереч усталеним шаблонам і знаходить кращі рішення для складних проблем. Тому він залишається українцем, живучі в Сан-Франціско й Сінгапурі, Кракові чи Дар-ель-Саламі. Проте він прагне розвитку Україні, повертається до України, сплачує податки в Україні.

Після Перемоги Українці змогли в державі і суспільстві:

 

Заключення.

Напередодні агресії Україна – найбідніша країна Європи. Зжата пружина з великим нереалізованим потенціалом. У 2030 році Україна – Європейський інноваційний "тигр", найбільш привабливе місце для ведення бізнесу, інвестування, інновацій, реалізації власного таланту в Європі.

Що об'єднує і власників великого бізнесу, і проукраїнських політиків, і науковців, і підприємців, і аграріїв, і діячів культури, і робітників? Розуміння того, що ми – і кожний професіонал в своїй сфері, і в цілому суспільство і держава – можемо більше. І більше заробляти, і бути більш цікавими для світу, і мати краще життя. І ми доводили нашу спроможність багато разів за останні 30 років.

Що треба зробити, щоб країні нарешті вдалося реалізувати власний потенціал? Визнати, що основою розвитку має стати підприємництво, інновативність, захищена приватна власність.

Шлях України – забезпечити інноваційне економічне зростання. Для цього на першому етапі необхідно підготувати "плацдарм": забезпечити верховенство права і захист власності, підвищити рівень економічної грамотності громадян, модернізувати традиційні індустрії, покластися на розвиток цифрової економіки, забезпечити кращі умови для українського експорту, забезпечити енергетичну незалежність, дерегулювати економіку і забезпечити бізнесу рівні умови, створити умови для залучення в країну талантів з усього світу.

І з рештою ми отримаємо те, чого прагнемо – безпеку, визнання, інвестиції, доступ до ринків і технологій, залученість до світових мереж, спроможність спільно з розвиненим світом опиратися  глобальним викликам і головне – реалізації нашого потенціалу і підвищення добробуту.

Чи може Україна не намагатися наздогнати розвинений світ? Так, Україна може кинути виклик самій собі і світу і реалізувати власний потенціал креативної інновативної країни.