Адміністрація президента США Джо Байдена набагато більше стурбована корупцією в Україні, ніж визнає публічно, повідомляє Politico в понеділок, 2 жовтня, з посиланням на конфіденційний документ.

Новини України ! Підписуйся на популярний телеграм канал https://t.me/pulsukrainee/

У «делікатній, але несекретній» версії стратегії перелічено заходи, яких США вживають, щоб допомогти Києву викорінити посадові злочини і провести інші реформи в низці сфер. У документі сказано, що Україна не може відкладати зусилля по боротьбі з корупцією і що корупція може призвести до того, що західні союзники «відмовляться» від підтримки України.

У конфіденційній версії документа зазначається, що «сприйняття корупції на найвищому рівні може підірвати довіру української громадськості та іноземних лідерів до уряду воєнного часу». Представник Держдепартаменту не сказав, чи отримала Україна довшу версію документа, і не коментував існування секретної версії.


Загальнодоступну версію стратегії з менш гострими формулюваннями опублікували на сайті Держдепартаменту США близько місяця тому. Конфіденційна ж, за інформацією Politico, приблизно втричі довша і містить більше подробиць про цілі Вашингтона, зокрема приватизацію банків, допомогу більшій кількості шкіл у викладанні англійської та заохочення переходу армії на протоколи НАТО.

Як пише Politico, Білий дім хоче припинення корупції в Україні «не в останню чергу тому, що на кону долари США». Помічники президента США «протягом місяців обмежувалися короткими згадками про корупцію», бажаючи продемонструвати солідарність з Україною і не давати приводу для критики невеликій кількості законодавців-республіканців, які виступають проти допомоги Україні.

Наразі, за інформацією видання, американські офіційні особи «дедалі частіше порушують це питання як публічно, так і приватно» — наприклад, на початку вересня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван зустрічався з представниками українських антикорупційних інституцій.

Американський чиновник на умовах анонімності підтвердив Politico, що адміністрація Байдена веде з українською владою переговори про те, що майбутня економічна допомога може залежати від «реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією і перетворення України на більш привабливе місце для приватних інвестицій». Для військової допомоги такі умови не розглядаються, уточнив чиновник.

Представник МЗС України не відповів на прохання журналістів про коментар. Водночас, як пише Politico, президент України Володимир Зеленський нещодавно звільнив кількох високопосадовців Міністерства оборони «під час боротьби зі ймовірним хабарництвом», що може бути сигналом США і Європі «про те, що він дослухається», вважає видання.

Інтегрована стратегія для країни — документ Держдепартаменту, у розробці якого також беруть участь інші американські відомства, зокрема Пентагон. Він містить списки цілей, терміни їх виконання і ключові етапи, досягнення яких хотіли б бачити в США. Такі стратегії Держдеп розробляє для багатьох країн раз на кілька років, повідомляє Politico.