site.ua
член клубу

Я всіма руками за ЗНО, але вважаю, що в окремих випадках ми маємо робити виключення. І сьогоднішня ініціатива про вступ студентів з окупованих територій без здачі зовнішнього вважаю виправданим.

Перше - студенти з ОРДЛО та Криму повинні навчатись разом з іншими і в одних і тих же ВНЗ, які студенти з вільних територій. Ніяких "особливих і виокремлених для них вишів"
В іншому випадку - коли їм виділяються окремі навчальні заклади - ми створюємо гетто, мобілізуємо їх навколо собі подібних та гальмуємо будь-які спроби реукраїнізувати та ресоціалізувати в українську спільноту наших громадян з того боку. Фактично, в цьому випадку втрачається весь сенс залучення студентів з окупованих територій. Бо навчання - це не лише пижування студентів знанням. Це і внутрішньогрупове спілкування і неформальні зв'язки, які будуть визначати їхнє доросле життя і після закінчення навчання.

Друге - навчальна програма в окупації відрізняється - особливо з базових предметів ЗНО - української мови та історії України. Тому логічним є рішення, що вони не здають ЗНО, бо не перебувають у тих же умовах, що і решта студентів. Більше того, в минулі роки спостерігались неодноразові спроби блокувати КПВВ з боку російських проксі саме під час проходження сесій ЗНО. Цього року таке можливо не лише з боку НЗФ, але і з нашого боку - не через прагнення не допустити студентів з ОРДЛО чи з Криму - а через непрогнозованість епідемії коронавірусу - особливо на неконтрольованих Україною територіях.

Третє і найголовніше. Ми ведемо інформаційну війну з Російською Федерацією. Так ось я хочу нагадати, що ця війна має йти не лише на території, що контролює Україна. А й за "уми" тих, хто проживає на окупованих РФ територіях. І будь-які дискусії плану недопустимо збільшення студентів з ОРДЛО чи особливий порядок їх вступу - це гра на одні ворота. Гра за утримання свого електорату, а не за уми жителів окупованих територій.

І останнє - для того, щоб зняти негатив від цієї історії зовсім. Особливо - для батьків дітей, які будуть поступати на загальних засадах - необхідно чітко розділити дві категорії "пільговиків" і "бюджетників" і проводити фінансування цих категорій за окремими статтями. Щоб а) було чітке розуміння, що від зростання кількості пільгових місць не буде зменшення кількості бюджетних і б) не було й думки, що хтось з пільговиків забрав у чиєїсь "надрозумної" дитини бюджетне місце.

Дискусія з цього питання перетворилась у прямому сенсі в звинувачення у сепаратизмі та проросійськості студентів з окупованих територій. Але - не треба робити ворога з того, кого і так нав'язує нам як ворога (і паралельно і як сторону сторону перемовин) Російська Федерація - з жителів окупованих територій. Ми ведемо війну з РФ, а не з власним народом. І війна ця - точно не громадянська.

bogdan.petrenko
Богдан Петренко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації