Два слова про науку. Вірніше про її інтерплітацію в пост-модерному суспільстві.
Журнал Nature («Нейче", з англ. — "Природа"). Один з найпрестижніших наукових журналів світу, який був названий журналом сторіччя у 2009 році, журнал в якому публікуватись мають за велику честь усі вчені світу. Грубше — публікація в цьому журналі — це твоє світове визнання як вченого. Журнал публікував відкриття ренгенівських променів, розшифрування людського генома, перше клонування ссавця, відкриття озоновир дир, відкриття нейтрону, ділення атомного ядра і багато іншого.
Словом Моща!
В кінці року журнал опублікував список 10 людей, які внесли у 2019 році найбільший вклад у науку.
У цьому списку поруч з фізиками, неврознавцями, мікробіологами, імунологами та палеонтологами золотими літерами вкарбовано імя шведської дівчинки Грети Тунберг з її вкладом про те, що вона вивела науку про клімат на перший план.
Я зараз не про те, що я не можу знайти її наукових робіт по кліматології (підозрюю їх немає). Я навіть не про те, що це науковий журнал світового рівня.
Я про інше. Ми зараз живемо у світі, якого все менше цікавлять ваші дипломи з набутими знаннями. Ми живемо у світі, де будь-кого можна зробити мега популярним чи мега успішним, зробити великим політиком чи науковцем. От так от просто взяти, почистити, помити і зробити.
Ми живемо у світі де все стало бізнесом. Екологія — бізнес, війна — бізнес, наука — бізнес, Та що там говорити, ми продаємо людям звичайну воду, яка у всі віки була безкоштовною.
Світ у якому заперечується структурована парадигма -де все і всі мають мати своє місце.
Цей новий світ живе новими парадигмами, де поєднюється непоєднюване (еклектика), де всі істини та цінності відносні і взагалі неправильні "тому, що — не знаю чому", де немає авторитетів, думок. Де авторитет блогерші, яка розказує з якими думками вона сьогодні заходила в туалет — нерозмірно більший за авторитет Гегеля. Світ де панує гра та іронія.
Це світ постмодерну. Він є у всьому (раніше був лише у мистецтві), у політиці, медіа, науці.
Друзі ви живете в дивний час. Не важливо ким ви є чи ким ви були. Важливо що ви можете стати усім, і не важно що у вас 5 класів за плечима і досвід лузгання насіння. Вперед!
Якщо для вас форма важніша змісту, логіка викликає іронію, ви здатні поєднати те, що ніколи в житті не поєднюється і у вас є айфон з класною відеокамерою — у вас є шанс) Грета Тунберг ним скористалась. А тобі слабо? Повірте, я зараз навіть не жартую.
P.S. Не те, щоб я був противником постмодерну. Навпаки, я його сприймаю. Він дозволяє дивитись за грані речей. І це круто. Просто він також має свої косяки). Я просто ніколи не сприйму банан прикріплений скотчом до стіни — за мистецтво. Чи діяльність Грети Тунберг — за вклад у науку (не треба путати пост-модерн і пост-маразм)
А по Греті, може я і не правий. І хтось мене поправить. Адже хто там такий я і хто такий журнал Nature.