Літній час — звідки воно взялося?
На сьогоднішній день точно не відомо, хто є автором ідеї про перехід на літній час і назад. Вперше про неї заговорили ще під час Французької революції, але втілили в життя лише в 20 столітті.
Тоді питання про енергозбереження стояло дуже гостро. Тому Бенджамін Франклін, один з батьків-засновників США, який все своє життя захоплювався наукою, опублікував своє есе під назвою «Економічний проект щодо зниження вартості світла» в одному з наукових журналів Парижа. У ньому він висунув ідею про доцільність переходу навесні на літній, а восени на зимовий час, хоча у багатьох навіть не було годин.
Якщо в селах люди вставали з світанком і відразу ж йшли працювати, то в промислових містах вранці люди спали, зате ввечері палили свічки і масляні лампи. Але як же можна було змусити людей вставати раніше? Пропонувалися навіть найжахливіші методи типу заборони нічного світла. Проте, ідея політика не відразу припала до смаку англійцям. Але в 1907 році вона була переглянута. Так було зроблено саме те, що раніше було запропоновано Франкліном. Причому не тільки в Англії, але і в інших європейських країнах.
Вперше стрілки годинника були переведені в 1916 році в Німеччині, і завдяки цьому вдалося трохи заощадити вугілля. Союзники країни взяли приклад німців і перевели годинник у себе.
Перехід на літній час в країнах СНД
Владі не вдалося досягти сталості в цьому питанні: стрілки то переводилися, то немає. Було встановлено також декретний час, яке додавало ще 1 годину до поясного часу.
І сьогодні в Росії немає сталості в цьому питанні. Країна в 2011 році перейшла на літній час в останній раз, але до сих пір не всі згодні з цим рішенням.
Літній час в Європі і в світі
В Європі ж поки є перехід на літній і зимовий час. Але в 2018 році Єврокомісія проводила опитування, в якому 84% респондентів висловилися за скасування цього закону. Європарламент підтримав пропозиції Єврокомісії, і в результаті перехід буде скасований з 2021 року.
Аргументи за і проти літнього часу
У світі існують мільйони противників і прихильників переходу на літній і зимовий час. У них є свої аргументи.
Зокрема, за цей закон є такі аргументи:
- економія електрики;
- економія нафти;
- зменшення числа ДТП;
- зниження навантаження на навколишнє середовище.