Цього тижня на Вас чекають не тільки безкоштовні телескопи в Головній астрономічний обсерваторії НАН України, але й презентація школи науки, лекції про музику і мозок, стрес, хромосоми, механізми пам'яті, сексуальність, фізіологічну кібернетику, теорію ігор та системи голосування, рослини в місті, Першу світову війну, демонстрації з палеонтології, про квітки та про морських тварин, конференція з раннього втручання та TEDx з вченими і Майклом Щуром тощо.

Плануйте уважно.

9 жовтня

Зустріч-презентація Школи науки DESK

Школа науки DESK запрошує школярів, їх батьків, викладачів та всіх бажаючих на відкриту зустріч-презентацію:)

Якщо ви хочете:
— взяти участь у справжніх наукових дослідах
— навчитись робити ін'єкції та інші маніпуляціії
— познайомитись і поспілкуватись з цікавими людьми — нашими викладачами та учнями
- отримати актуальну інформацію про курси і програми нашої Школи — приходьте!

Де: аудиторія 214, Інститут фізіології ім. О. Богомольця НАН України, вул. Богомольця, 4, Київ

Вартість: вільно

9 жовтня

Музика та мозок

Музика цікава річ. Вона допомагає підняти настрій, синхронізувати групу людей, зосередитись на роботі й навіть використовується в медичній практиці. Музика супроводжує людство вже багато тисячоліть, але яким чином наш мозок сприймає її нейробіологи почали вивчати лише в минулому столітті. Ви дізнаєтеся про Походження музики з точки зору еволюції. Що спільного між музикою та мовою? Чи існує в мозку центр музики? Чи слухають музику тварини? Чому музика викликає сильні емоції? Від чого залежать наші музичні вподобання? Чому нам хочеться танцювати, коли ми чуємо музику?

Де: Креативний простір «Часопис», вул. Льва Толстого, 3

Вартість: 200 грн

10 жовтня

Нейрофізіологія стресу

Переважна більшість із нас звикла вважати, що стрес – реакція організму на дію неприємного чи шкідливого фактора. І проявляється він у погіршенні психо-емоційного стану, виникненні різноманітних захворювань. Проте науковий погляд на стрес не такий однозначний і песимістичний. На лекції ми розглянемо такі питання: Основні поняття. Визначення стресу. Різновиди стресу. Моделі стресу (як вивчають/досліджують стрес). Актуальність: типові хвороби стресу. Стадії розвитку адаптації до стресу. Стереотипні зміни в організмі та механізми їх формування. Еустрес та дистрес: друг перетворюється у ворога. Вплив хронічного стресу на різні системи органів. Специфіка сучасних стресів: чим викликані, тривалість, наслідки. Ознаки стресу. Як створити ідеальну стресогенну ситуацію на роботі? Фактори розвитку стресу. Стрес-лімітуючі системи. Огляд шляхів активації стрес-лімітуючих систем. Стратегії попередження стрес-індукованих ушкоджень. Характеристики стресорної реакції: чутливість, реактивність, стійкість. Типи реагування на стресорну ситуацію. Індивідуальні (генетично зумовлені) відмінності в реагуванні на стрес. Гени стресостійкості?
Зв'язок індивідуального типу реагування на стрес з особистісними психофізіологічними характеристиками: типи особистості і стрес-реакція. Реакція на стрес у представників різної статі. Фізіологічно обгрунтовані антистресові заходи – від спорту до медитації.

Де: ПеремогаSpace, Shevchenko Blv 62, Kyiv, Ukraine

Вартість: 350 грн

10 жовтня

Подорож до Nuclear Landscapes

Перше зібрання малого розважально-наукового клубу в осінньому сезоні буде «ядерне». Вчена Ксенія Гулак розповість, що там нового з хромосомами в той момент, коли в них вже (чи ще) не мітоз.

Де: аудиторія 214, Інститут фізіології ім. О. Богомольця НАН України, вул. Богомольця, 4, Київ

Вартість: вільно

10 жовтня

Сексуальність: виховання, подавлення і природа

Чергова дискусія в рамках Масштабного проекту знань «Інтелектуальні дискусії». Сексуальність — це досі табуйована тема в нашому суспільстві чи можна спокійно на цю тему розмовляти та отримувати відповідні знання? Що знає про сексуальність людина, яка не працює професійно з цією тематикою? Що знає про сексуальність про фахівець? Абстрагування від сексуальності — це про дорослість? Як зрозуміти, де виховання, де подавлення, а де природа? Як зрозуміти людині, що є нормою і потребою? Чи шкодить здоров'ю утискання сексуальності? Сексуальність жіноча і чоловіча — це про те саме? Чи досліджується жіноча сексуальність і чоловіча сексуальність? Коли розпочинати сексуальне виховання? І чи потрібне таке виховання та знання? Чому часто люди поділяють себе на духовну, мислиннєву і тілесну частину? Чому саме тілесну часто заперечують у собі? Чому тема сексуальності зазвичай викликає у людини почуття сорому? Чому сексуальність не властива українському кіно? А якщо і з'являється, це викликає бурхливе обговорення? Чи є в українській літературі сексуальність?

Де: Буква, Б. Хмельницького, 3б, Київ

Вартість: вільно

10 жовтня

Вступ в фізіологічну кібернетику

Мета фізіології — пізнати механізми здоров'я та зв'язок порушень в них з появою захворювань людини. Основний метод фізіології — експерименти на тваринах. Успіхи фізіології незаперечні, коли мова йде про ізольовані органи або їх простих анатомічних системах. Але експериментальний метод не дозволяє відстежувати занадто багато життєвих змінних, тому у фізіологів і медиків ще немає загальної теорії функціонування організму. Близько 75 років тому з'явилася альтернатива — фізіологічна кібернетика. Вона спирається на кібернетичному моделюванні складних систем організму і їх дослідженні за допомогою комп'ютерних імітаційних експериментів. На цьому шляху є явні успіхи, але також було виявлено нові проблеми. Мова в доповіді піде про те, як будуються кібернетичні моделі, коли вони корисні, які проблеми, в тому числі і біологічні, вирішуються на сучасному етапі розвитку фізіологічної кібернетики. Доповідає д.б.н. зав. відділу Інституту Програмних Систем НАН України Григорян Рафік Давидович

Де: Київський будинок вчених, вул. Володимирська 45-а, Kyiv, Ukraine

Вартість: на умовах простору (абонемент 70 грн., що надає право відвідання усіх лекцій у Київському будинку вчених до кінця травня 2019 року, якщо інше не передбачено умовами конкретного заходу)

10 жовтня, Харків

Конференція з раннього втручання / ECI Conference 2018

Міжнародна конференція із раннього втручання (early childhood intervention) щороку відбувається в різних країнах Європи і цього разу місцем проведення обрали Харків, бо саме тут сформувалося активне середовище фахівців і батьків, які готові створювати справді дієву систему допомоги дітям. При своєчасному виявленні проблем та ранньому наданні послуг, у багатьох випадках можна уникнути інвалідності або звести її наслідки до мінімуму, навчити дитину з інвалідністю жити максимально повноцінним життям. Задача раннього втручання – допомогти всій родині, дати їй змогу жити гармонійним життям.

Де: Палац Студентів Національного Юридичного Університету

Вартість: та наче від 50 євро

11 жовтня

Електричні та генетичні механізми пам'яті

Ви зможете почути лекцію про найбільш інтригуючу здатність нашого організму — про пам'ять. Про механізми запам'ятовування нам розповість популяризатор науки, один із організаторів Днів Науки, молекулярний біолог — Олексій Болдирєв. Які електричні та генетичні механізми приховує в собі наш мозок? Чи тільки людина може похвалитися тим, що пам'ятає де заховала якийсь смаколик? Все це та багато іншого ми разом з Олексієм зможемо вирішити вже у цей четвер.

Де: Лунотека, проспект Глушкова, 4Г, Київ

Вартість: та наче вільно

11 жовтня

Системи голосування, вибори і маніпуляції. Погляд теорії ігор.Системи голосування, вибори і маніпуляції. Погляд теорії ігор.

Український інститут майбутнього запрошує на інтерактивну лекцію з елементами гри про те, як працює закон великих чисел. Ви переконаєтеся в тому, що прикладна математика — дуже важлива річ, яка часто змінює хід історії. Зрештою, саме цифри вирішуватимуть підсумок майбутніх виборів Президента. При зустрічі хоча б двох людей виникає проблема узгодження інтересів. Особливо важливою вона стає, коли кількість людей стає значною, а рішення, яке необхідне ухвалити — важливим. Одним зі способів знаходження таких рішень є голосування. По суті голосування акумулює велику кількість поглядів людей на проблему і (в ідеалі) вибирає одну альтернативу, яка має відображати думку усієї групи. На сьогодні існує велика кількість дуже різних систем визначення результату у спорті, телевізійних шоу, різноманітних конкурсах і, звичайно, політиці. Різні системи голосування мають різні властивості, але не існує єдиного ідеального механізму. Виявляється, що це не просто так, є причина (в тому числі за її розкриття Кеннет Арроу отримав нобелівську премію з економіки). Теорія ігор розглядає цю ситуацію з точки зору стратегій, які можуть використати учасники голосування для досягнення найкращого результату. Оскільки кожен гравець ухвалює рішення незалежно та самостійно (принаймі в ідеалі), то зміна правил гри можуть вплинути на поведінку виборців. Наприклад, поява у списку кандидата-спойлера, який відбирає голоси у лідера, може суттєво змінити результат. Це найпростіша можлива маніпуляція. На лекції-грі будуть розглянуті інші способи стратегічного впливу та різні парадокси, що можуть виникнути при голосуванні.

Де: Український інститут майбутнього, Гончара, 65, 6 поверх, Київ

Вартість: 200 грн

11 жовтня

Осінній лекторій Павлівського скверу

Відбудеться відкриття Осіннього лекторію Павлівського скверу! І почнемо ми з ботаніки. Інтерактивну лекцію «Рослини в місті: непрості взаємини людини та природи» проведе кандидат біологічних наук, науковий співробітник Національного науково-природничого музею та автор блогу «Довколаботаніка» Олексій Коваленко.

Де: вул. Винниченка, буд. 16, Київ

Вартість: вільно

11 жовтня, Харків

Пам'ять про Першу світову: уроки та висновки

Осмислення Першої світової війни триває упродовж тривалого часу. Дискусії навколо причин, характеру і результатів цього збройного конфлікту не вщухають з моменту його завершення і до цього часу. Але благородна справа докопатися до істини часто поступалися місцем прагненнями використати колективну пам'яті про Першу світову війну задля досягнення якихось політичних цілей. Комеморація, агітація і пропаганда не сприяли об'єктивному і неупередженому сприйняттю цього масштабного конфлікту в різних країнах світу. Метою лекції кандидата історичних наук Дмитра Миколенка є демонстрація основних тенденцій історіографії, пов'язаних із висвітленням Першої світової війни в Німеччині, Франції, Радянському союзі, Російській федерації і Україні, та характеристика історичної політики зазначених країн щодо кривавих подій 1914–1918 років.

Де: вул. Гіршмана 9/27, клуб «Шостий кут»

Вартість: вільно

12 жовтня

15x4 Kyiv 12.10.2018: про нескінченність, мову та Місяць

Це 4 науково-популярні лекції по 15 хвилин кожна.

1. 15 хвилин про нескінченність, Фур'є та звук. «Ми звикли думати, що нескінченна кількість чогось даватиме щось нескінченне. А якщо я скажу вам, що це не так... А до чого тут калькулятор, а тим паче звук? І що такого корсиного зробив цей Фур'є?»
2. 15 хвилиндавньоруську та давньоукраїнську. Розповідь про те, якою була давньоруська мова — загальний предок східнослов'янських мов. Як вона змінювалася на шляху перетворення в нинішню українську і як могла б виглядати сучасна мовна норма, якби зміни були трохи іншими. Ми зробимо вигляд, що деякі особливості давньоруської не втратилися, а збереглися до наших днів і подивимося, що з цього вийде.
3. 15 хвилин про те, як долетіти до Місяця. Повітря перестало бути для людини божественною стихією, авіація вирішила завдання пересування, знаходячи собі опору в самому повітрі. Але в міжпланетному просторі немає повітря. Значить, ніякої аероплан для подорожі на планети або на Місяць непридатний. Потрібно шукати інші способи ... Безсмертний Жюль Верн фантазував на цю тему: ми знаємо, що його «ядро» долетіло до Місяця в силу повідомленої йому при пострілі початкової швидкості. Може бути, через кілька тисячоліть виявиться можливими щось подібне, але поки поговоримо яким способом потенційні колоністи будуть добиратися до Місяця.
4. 15 хвилин про висадку людей на Місяці. Космічна одіссея Стенлі Кубрика дуже сильно нагадує зйомки місій Аполлон. З грудня 1972 роки люди так і не змогли ще раз побувати на Місяці. А ракета Сатурн-5 канула в лету. Чому це сталося і чи не фальсифікація вся місячна програма Аполон? Про це ви дізнаєтесь з лекції організатора Mars society Ukraine, наукового журналіста Філатова Андрія.

Де: Центр сімейного дозвілля Teleport360, Глушкова 1, 10 павільйон, Kyiv, Ukraine, 03680

Вартість: вільно

13 жовтня

Твоя перша палеонтологічна колекція

Цей захід — перший крок для юних дослідників викопних решток. Світ палеонтології — неймовірно захопливий, загадковий та гостросюжетний радо розставляє свої обійми. Ми дізнаємось як утворюються скам'янілості та змоделюємо цей процес самі. Для цього не потрібно чекати мільйони років, адже ми впораємось за 15 хвилин! Потримаємо в руках справжні викопні рештки та дізнаємось найцікавіші подробиці із життя трилобітів, амонітів, белемнітів, морських їжаків та динозаврів, звісно. На завершення, кожен дослідник вирушить у мандри природничим музеєм, щоб під час квесту зібрати свою першу палеонтологічну колекцію.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv, Ukraine, 01601

Вартість: 150 грн

13 жовтня

Лекція «Марс: історія планети»

Про 8 планет сонячної системи знають всі. А що саме ви знаєте про Марс? Чому перша асоціація з інопланетянами, навіть для тих, хто не цікавиться астрономією та науковою фантастикою — це марсіанці? Є бажання підживити мозок дивовижними фактами про Червону планету? То завітайте на нашу лекцію!

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv, Ukraine, 01601

Вартість: 20 грн

13 жовтня

Демонстрація «Загадки квіток та суцвіть»

У нас є сувора мета – дізнатися абсолютно всі деталі будови квіток та суцвіть. Що ми для цього будемо робити: зануримося в найпотаємніші куточки генеративних органів покритонасінних за допомогою бінокуляра, а далі глибше – у мікрокосмос зі збільшенням мікроскопа. Ми побачимо найбільшу квітку на нашій планеті, а слідом за цим познайомимося з ще більш гігантськими суцвіттями. Дослідимо їхню хімічну зброю – солодкі та жахливі запахи, якими вони заманюють до себе наївних комах. Проаналізуємо, чому сонях та ромашка – не прості квітки, з якого дива вона слідкують за сонцем та чому вони є математично довершеними. Ми будемо впевнено складати формули квіток, малювати їхні діаграми, зіграємо в унікальний детективно-квітковий квест. Що ми не будемо робити: сумувати та марно витрачати час.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv, Ukraine, 01601

Вартість: 150 грн

13 жовтня

Морські тварини та де їх шукати

Море ховає від нас безліч таємниць. Неймовірні створіння, в панцирах та без, з нічним та деним способом життя, супершвидкі та прикипілі до субстрату, з червоною, блакитною кров'ю чи навіть сірчаною кислотою в судинах — вони всі чекають на тебе. Ми дослідимо світ загадкових сторінь у звичному для нас форматі — інтерактивної демонстрації, міні-екскурсії та квесту. Нас чекає світ термінаторів-губок, медуз, морських зірок, морських їжаків, лангустів, ракоскорпіонів, молюсків, вампірів-міног, риб, птахів-підводників та навіть ссавців. Більшість програми поки що загадка – але точно будуть присутні захоплива розповідь, цікавість у Ваших очах та дух нових відкриттів.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv, Ukraine, 01601

Вартість: 150 грн

13 жовтня

TEDxKSE: Chain Reaction

Тема цьогорічної конференції — Chain Reaction. Економісти, дизайнери, діячі культури та науки розкажуть про мистецтво маленьких кроків у повсякденному житті. Зокрема, там буде вчена-математик Катерина Терлецька, антрополог Сергій Кошман і неперевершений Майкл Щур.

Де: Bel etage Київ, вул. Шота Руставелі, 16А

Вартість: від 2600 грн :)

13 жовтня

Осінній День астрономії в Головній астрономічній обсерваторії

Балачки про Всесвіт, екскурсія обсерваторією, лекції та перегляд навчального кіно про еволюцію зір. Плюс, за умов ясного неба — спостереження Місяця в телескоп.

Де: вул. Академіка Заболотного 27, Київ

Вартість: вільно

13 жовтня, Харків

Презентація книги «Очі сліпих»

Напередодні Міжнародного дня білої тростини, який нагадує нам, що поряд з нами знаходяться незрячі люди, відбудеться презентація книги «Очі сліпих», про унікальну незрячу людину — письменника, мандрівника, тифлопедагога Василя Єрошенка Його ім'я стоїть в японській літературі поруч з іменами прославлених письменників і діячів культури. Жителі Країни Вранішнього Сонця видали п'ять томів його творів, він користувався на Сході славою поета, драматурга, педагога, мандрівника. Володів двадцятьма мовами, в тому числі есперанто. І тільки у нас про нього не знають. Ім'я Василя Єрошенка ні про що не говорить більшості наших співвітчизників.

Де: Харківський ЛітМузей, Вулиця Багалія будинок, 6, Kharkov, Ukraine, 61002

Вартість: вільно

Насолоджуйтесь.


Переможемо.

P.S. Якщо тут немає Вашої науково-популярної події — можливо, я її не бачив. Можете надіслати мені її сюди і я її додам (звісно, якщо вона про науку, а її анонс — українською чи англійською).