Зара я Вам покажу чудєсную картіну про те, як українські депутати в поривє піклування про український зубожілий знедолений народ здатні ігнорувати думку експертного фахового товариства з надважливих для країни питань.
Що сталося? Ви гадаєте, вони прийняли закон, що нарешті вирішив питання видобутку бурштину? Розмитнення авто на іноземній реєстрації? Казіно, що на кожній зупинці?
Ні. Вони заборонили пальмову олію. В першому читанні.
Чекайте, міфи про пальмову олію відкладіть на потім. Думку експертів я теж надам.
Але спочатку зацініть красу гри.
Акт перший. Лобіювання закону.
Виповза на сцену Ляшко і розповіда, що пальмова олія дуже дешева і вбиває молочну галузь України, селяни вирізають молочних корів, а корова — єдина годувальниця на селі. Також він каже, що чайна ложка пальмової олії протягом двох тижнів призводить до появи раку 4-го ступеню. Через місяць людину виносять на кладовище. Не вірите? Нате.
Там він ще пояснює, що Швейцарія вийшла з Євросоюзу, щоб врятувати корів, і тому вона найбагатша країна в світі.
Акт другий. Закон.
№3871 — Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів — подали його Ляшко, Галасюк, Вовк та Мосійчук. Думаю, що Ви теж помітили серед них знаних фахівців із захисту вітчизняних зубожілих виробників.
Що в Законі?
Пропонується внести ряд змін до ряду Законів, з частиною яких я згоден. Наприклад, «У виробництві традиційних молочних продуктів забороняється
використовувати жири та білки немолочного походження, в тому числі
пальмову олію, а також будь-які стабілізатори і консерванти» — абсолютно здорова і притомна ідея. В молоці має бути молоко. В твердому сирі — сир. І т.п.
Також вони пропонують штрафувати тих, хто цей Закон порушить. Наче молодці.
Але, ще вони пропонують... повністю заборонити використання пальмової олії.
І отут починається цікаве.
Акт третій. Що кажуть експерти.
Ось дослівна редакція одного з пунктів пропонованого проекту Закону:
ІІІ. Внести до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, N 19, ст. 98 ) такі зміни:
- частину другу статті 27 доповнити пунктом 7 наступного змісту:
«7) використання пальмової олії».
Яким же було моє здивування, коли я не знайшов Закону, в який пропонується внести зміни, але знайшов схожий «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» . Однак і там я не знайшов, куди вставляється пункт 7 в 27 статтю. Вирішив розібратися і почитав Висновок Головного науково-експертного управління.
І отут мені стало страшно за Україну:
«...Головне управління, підтримуючи ідею щодо заборони використання пальмової олії в окремих харчових продуктах, у яких вона не повинна міститись взагалі (наприклад, молочних), не підтримує встановлення повної заборони на її використання у виробництві усіх без виключення харчових продуктах, а також встановлення адміністративної відповідальності за виробництво, введення в обіг або реалізацію „харчових продуктів з вмістом пальмової олії“, як пропонується у проекті, оскільки пальмова олія використовується, наприклад, для виробництва вафель та деяких інших кондитерських товарів, на ньому готуються деякі харчові напівфабрикати. У зв'язку з цим пропозиція про повну заборону використання пальмової олії при виробництві харчових продукції, на думку упраління, потребує додаткового фахового обгрунтування.
...У проекті пропонується внесення змін до статті 27 Закону України „Про безпечність та якість харчових продуктів“, який відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів“ від 22 липня 2014 року, втратив свою чинність та діє у новій редакції під назвою „Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів“. Звертаємо увагу на те, що у цьому Законі вимоги до виробництва харчових продуктів встановлені у статті 32, до якої і слід вносити відповідні зміни.»
Тобто, автори законопроекту такі невігласи, що не розібралися в тому, куди які правки вносити, хоча навіть я — звичайний громадянин з гуглом під рукою — побачив, що щось тут не те.
Плюс вони просто проігнорили висновок експертів щодо доцільності заборони.
Акт четвертий. Що кажуть науковці.
Тримайте чудову статтю про пальмову олію, міфи та правду, коментарі фахівців-дослідників, з посиланнями на літературу, графіки, таблиці тощо.
Що головне?
«Війна проти „тропічних олій“ в США почалась у 1980-ті, коли їх хотіли
посунути із ринку і замістити соєвою олією та похідними транс-жирами. Що
їм і вдалось.» (у Вас не виникає аналогій з сьогоденням?)
«Пальмова олія за складом близька
до свиного сала: в ній понад половина жирів утворені насиченими жирними
кислотами, і майже 40% — мононенасичені жирні кислоти і 10% —
поліненасичені жири. Транс-жирів нема. Нема холестерину.»
Далі там розповідається, що нефракціонована пальмова олія — взагалі безпечна, фракціонована — дійсно має проблеми, розповідається про причини раку, хворобу серця, відсутність кореляції, температуру плавлення і твердість, про парадокс, коли українці споживають соняшникову олію, але хворіють на серце.
Більше того, «Наразі активно досліджують антиоксидантні та протипухлинні властивості пальмової олії (так звані нутріцептики — продукти, що можуть лікувати). З огляду
на високий вміст каротиноїдів та актиоксидантів, її називають однією із
найкращих олій для приготування їжі (мають на увазі
нерафіновану). Олеїнова фракція (рідка) має корисні ефекти, і наразі
активно досліджують її вплив на серцево-судинну систему. „
Тобто, поки науковці не бачать загрози в нефракціонованій олії, наголошують на потрібності досліджень, чітко розмежовують погане і хороше, автори законопроекту — брешуть, і забороняють усе.
Акт п'ятий. Голосування.
За цей закон проголосувало в першому читанні 233 депутати. Це рівно двісті тридцять три свідчення ігнорування експертної думки та виявлення бажання самостійно приймати рішення в державі. Це якщо виключити питання корупції та лобіювання чиїхось інтересів :) Але хто ж те доведе, еге ж?
Колись я бавився у гру, де одна спільнота громадян була умовними «депутатами», а інша — «профільним міністерством». Треба було прийняти важливе для країни рішення. Варіанти було два: прийняти його самостійно (без врахування думки експертів з міністерства), чи таки дослухатися до неї. Правильна відповідь: дослухатися.
Це, звісно, не гарантія існування Держави, де рішення приймаються чесно і прозоро, бо експерти можуть бути «куплені» чи «дурні», але це необхідна передумова: за будь-яких обставин депутати мали б покластися на думку фахівців.
В реальності Ви щойно побачили, що ми маємо.
Зауважу ще одне. У депутатів постійно муляє на хвилі популізму заборонити також Генетично-модифіковані організми. Вони забувають, що ГМО — це не тільки яблука без черв'яків, це ще й інсулін для діабетиків та інноваційні методи лікування хвороб. І в світі стане першим той, хто в цій царині досягне успіху. Але де депутатам про таке думати?
Я не знаю, які висновки треба робити з усього вищевикладеного. Що автори законопроекту обійшли у своєму розумовому розвитку пітекантропа — я сумніваюся. Що депутати, які за законопроект голосували, були відповідальними — теж.
Одне безперечно. Це перше читання. Тому експертна фахова спільнота має поховати своїми листами гніву голів фракцій із зауваженнями до законопроекту.
Бо якщо депутати почнуть вирішувати за науковців, чому бути, а чому ні, то вони наприймають, що через брак електроенергії в країні АЕС треба розігнати до 2-х проектних потужностей. Через брак снарядів на фронті — використовувати каміння. Через брак розумних людей в країні — заборонити їм виїзд.
Хм... мені здається, що з мене вийшов би чудовий депутат.
Але переможемо.
P.S. І я пропоную вкотре замислитись над тим, що саме наприймають ці депутати та як брехатимуть з екранів телевізорів в прагненні лобіювати дивні закони, якщо в державі не лишиться людей, які розпізнають маячню. Хана такій країні. Хана.
Апдт. А ось чудове пояснення про ініціативи Ляшка від Макла Щура.