Кабінет міністрів погорів на лобізмі. До того ж, цей лобізм спрямований на підтримку компанії, що визнана спонсором війни.
18 березня уряд подав до парламенту законопроект, який вкрай полегшить продажі систем IQOS та стіків HEETS до них.
Чиновники пропонують запровадити податкову преференцію для систем нагрівання тютюну (ТВЕН) у розмірі 20%, порівнюючи з сигаретами та сигарилами. Уряд пропонує до 2028 року досягнути акцизної ставки 90 євро на 1000 шт для сигарет та сигарил, а для ТВЕН — лише 72 євро на 1000 шт.
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43855
«Така позиція відображає інтереси тютюнової компанії Philip Morris International, яка контролює 80% ринку сигарет для нагрівання (ТВЕН) в Україні (які використовуються разом з пристроями IQOS) та визнана НАЗК міжнародним спонсором війни проти України», — зазначають спеціалісти ГО «Життя», що вже багато років тісно співпрацюють з ЄС.
Схоже, ми маємо справу з доволі брудним лобізмом, яким через Кабінет міністрів займається Міністерство фінансів (саме чиновники міністерство розробили законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби»).
ЧОМУ ЦЕ ЛОБІЗМ, ДО ТОГО Ж БРУДНИЙ?
По-перше, останній меморандум з МВФ доручає знайти додаткові джерела доходів до бюджету, а зовсім не відкривати нові дірки. Міністерство фінансів є одним з підписантів документу, і найближчим часом воно збирається запровадити пакет додаткових податків, аби збільшити підтримку ЗСУ. Дивно, що в один і той самий час Мінфін пропонує обкласти податком автівки громадян, але водночас знижує податки для великої тютюнової компанії.
По-друге, світовим трендом є зменшення залежності населення від тютюнових виробів. Найкращі світові практики показали, що найнадійніше зробити це, збільшуючи акцизи. Системи IQOS — це саме тютюнові вироби, які містять в собі нікотин. Знизити акциз означає знизити ціну, аби вони краще та більше продавалися. Також це означає збільшити прибутки виробника — компанії Philip Morris. У цьому рівнянні щось дуже хибне.
По-третє, найголовніша брудна річ, про яку йдеться у заяві ГО «Життя», — Кабмін пропонує допомогти Спонсору війни. Головний отримувач пільг, тютюнова компанія Philip Morris — внесена НАЗК до списку Спонсорів війни. Виробник систем IQOS, а також сигарет Marlboro, Parliament, Bond, Chesterfield, L&M, Next, VEEV, VEEBA — продовжує працювати у росії та платити мільярдні податки. Хоча обіцяв вийти з рф ще у березні 2022 року.
Не зважаючи на це, в Україні компанія хоче отримати податкові пільги. Як на мене, цей випадок має привернути увагу НАБУ, ДБР та БЕБ, які мають суворо переслідувати подібні кейси. Надто вони нагадують класичну корупцію, із нанесенням величезних збитків бюджету.
За розрахунками фахівців ГО «Життя», ухвалення податкової преференції для ТВЕН, ініційованої Міністерством фінансів України, призведе до недоотримання в Держбюджет України 15 мільярдів гривень за 2025-2028 роки. А до 2030 року втрати України складуть щонайменше 25,4 млрд грн. «Всупереч інтересам України ці кошти з кишень громадян йтимуть на користь тютюнових компаній, включно з міжнародними спонсорами війни», — пишуть спеціалісти ГО «Життя».
ЯК ВИГЛЯДАЄ ЛОБІЗМ НА КОРИСТЬ PHILIP MORRIS
Я не буду розмірковувати, чи правильно було Philip Morris залишатися в росії. Це рішення власників компанії, воно відбиває їхні життєві цінності.
Але я впевнений в іншому: якщо компанія працює в росії, то вона не має права на податкові пільги в Україні. Бізнес може хотіти будь-чого, а лінія поведінки держслужбовців України має бути чіткою.
Ну і звісно, що курцям України варто щоразу нагадувати, що IQOS"и та сигарети продаються у росії, та з них фінансується війна. Принаймні, цей факт має призвести до репутаційних втрат Philip Morris.
Додам від себе, що Philip Morris вже зараз має дві великі преференції, які навряд чи мають бути в спонсора війни.
Перша преференція — це частка у бізнесі з оптового продажу сигарет. Philip Morris колись володів часткою у монополісті з оптового продажу сигарет в Україні — компанії "Тедіс" (за часів Януковича відомий як "Мегаполіс"). За інформацією, що гуляла у ЗМІ, PMI та їхній конкурент Japan Tobacco Inc (JTI) отримали десь по 20% у капіталі монополіста. Можливо, ці частки зберігаються і зараз. Я жодного разу не чув, що компанія втратила цю частку.
Цікаво, що обидві компанії внесені НАЗК до Списку спонсорів війни. Проте, вони напевно досі отримують частину прибутку від продажу сигарет громадянам України.
Друга преференція — це пільги зі сплати акцизного податку. Мова йде про так звану адвалорну складову акцизу.
Якщо стисло, левову частку ціни сигарет складає акциз — своєрідний податок на хибну звичку паління. Насправді, акциз на тютюн не один — їх три. Перша частка називається "специфічний акциз", і це стандартна сума з пачки сигарет. Зараз це 37,62 грн з пачки — одна і та сама ставка що для дешевих, що для дорогих сигарет. Друга частка — "адвалорний акциз", який зараз сплачується як 12% від вартості пачки. 12% для більш дешевих сигарет виходить у меншу суму, для більш дорогих — у більшу. Ну і врешті третій — це так зване "Мінімальне акцизне податкове зобов'язання". Якщо сума "специфічний + адвалорний" менша за 50,33 грн — то її "дотягують" до мінімально можливої 50,33 грн. Якщо вище — то про неї забувають, і сплачують стільки, скільки віходить.
Я навів не зовсім науковий підхід, але він наочно пояснює механізм. Ось два приклади:
Перший приклад. Дешеві сигарети "Прима Люкс Blue":
Ціна пачки (20 сигарет) = 77 грн
у тому числі:
- специфічний акциз = 37,62 грн
- адвалорний акциз = 12% від 77 грн = 9,24 грн
Разом специфічний + адвалорний = 46,86 грн
Це менше за 50,33 грн, тому підсумковий акциз "підтягують"
Підсумковий акциз, який має сплатити компанія = 50,33 грн.
Другий приклад. Дорогі сигарети "Parliament Carat Purple".
Ціна пачки (20 сигарет) = 115 грн
у тому числі:
- специфічний акциз = 37,62 грн
- адвалорний акциз = 12% від 115 грн = 13,8 грн
Разом специфічний + адвалорний = 51,42 грн
Це більше за 50,33 грн, тому підсумковий акциз залишають як є
Підсумковий акциз, який має сплатити компанія = 51,42 грн.
Як ви можете наочно побачити, законодавство прописане на користь дорогих сигарет (їх називають "преміальні"). Покупець обирає, сплатити 77 грн за дешеві та не такі, на його думку, якісні/смачні сигарети — чи купити більш якісні/смачні/стильні за 115 грн. А якщо врахувати, що і 77 грн, і 115 грн — вже доволі висока ціна для бюджету українця, то виходить цікаве явище. Якщо покупець не може платити дорого, він може або припинити палити, або перейти на саморобні сигарети. Натомість покупці, що платити здатні — обирають "преміальні" бренди.
До чого тут Philip Morris? Власне, він (разом із JTI та BAT) є виробником дорогих тютюнових виробів. Ще за часів Януковича, коли РМІ отримала долю в "Мегаполісі" (зараз "Тедіс") — вона отримала податкову пільгу. Адвалорну складову акцизу на тютюнові вироби знизили з 25% до 12%. Такою вона залишається і зараз. Кожна спроба підвищити адвалорну ставку зустрічала потужний кулуарний супротив тютюнових компаній.
Виходить, що виробники дорогих марок сигарет останні 11 років зберігали для себе преференції. Чи йдеться тут про корупцію? А ви як вважаєте?
У переважній більшості країн ЄС адвалорні ставки значно вищі і подекуди сягають 50%. Іншими словами, заможний курець, який палить дорогі "преміальні" марки, — сплачує набагато більше, курець дешевих "соціальних" сортів. У цьому секрет, чому сигарети у Європі такі дорогі, і чому Європа дедалі більше є вільною від тютюну.
Навіть на росії адвалорна ставка акцизу складає 16%.
Скільки ж коштувала бюджету така "благодійність" чиновників? За деякими розрахунками, недоотриманий акциз з тютюнових виробів перевищив 100 мільярдів гривень — шалена сума навіть за поточним курсом.
Якби адвалорна ставка складала 25%, акциз з пачки сигарет "Parliament Carat Purple" складав би не 51,42 грн, а 66,37 грн. Додаткові надходження до бюджету — 29%, або 14,95 грн. З тисячі пачок — вже майже $400. Навіть якщо частина курців кине палити — будуть додаткові збори до бюджету, помножені на збережене здоров'я людей. Win-win для бюджету та українців, але чистий програш для Philip Morris. Гадаю, це відповідь, чому підвищення адвалорної ставки акцизу на тютюнові вироби щоразу блокується.
Я не знаю, хто з державних службовців за цим стоїть, але тут напевно щось нечисте.
------------
ЯК PHILIP MORRIS ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ У рОСІЇ
Починалося усе гарно. 24 березня 2022 року Philip Morris international (PMI) заявила, що звертає виробництво у росії, знімає з продажу свої сигаретні бренди та скасовує інвестиції. Про це розповів гендиректор компанії Яцек Ольчак.
https://www.rbc.ua/rus/news/philip-morris-international-vyhodit-rossiyskogo-1648131509.html
Але вже за рік той самий пан Ольчак заявив геть протилежне — що PMI не може продати бізнес за розумну ціну. Акціонери компанії з цим не погоджуються, а він лише виконує волю акціонерів, тож Philip Morris international напевно залишиться у росії.
https://www.ft.com/content/656714b0-2e93-467b-92d6-a2d834bc0e2b
Щодо акціонерів — то здебільшого кілька інституційних інвесторів з США. Серед них: Vanguard Group Inc, Capital World Investors, Blackrock Inc, State Street Corporation, Morgan Stanley, Geode Capital Management LLC, Price (T.Rowe) Associates Inc, JP Morgan Chase & Company. Вони навіть мають виправдання своєму рішенню. У акції PMI вкладені гроші американських та британських пенсіонерів, тож неможна цими грошима ризикувати (це не зовсім так).
Власне, події останнього року вказують, що PMI вже нікуди не йде. У 2022 році Philip Morris зайняв третє місце за річним обертом з усіх іноземних компаній, що залилишись працювати в рф. Продажі у 2022 році склали 392,9 млрд рублів (у 2021 — 359,53 млрд руб), із відповідною сплатою податків.
https://www.kommersant.ru/doc/6251460
Фінансових результатів 2023 року ще немає, але є кілька даних. По-перше, річні продажі компанії зросли до 399,9 млрд рублів.
https://www.forbes.ru/biznes/497010-50-krupnejsih-inostrannyh-kompanij-v-rossii-2023-rejting-forbes
По-друге, за маркетинговими даними, росія є червертим за розміром ринком збуту для Philip Morris international у світі, після Індонезії, Турції та Японії. Компанія тримає 31,8% ринку рф. Продажі традиційних сигарет у 2023 році у штуках за 2023 рік впали, і то є світовим трендом. Натомість продажі умовних IQOS — зросли.
https://philipmorrisinternational.gcs-web.com/static-files/33e7f95e-90d2-4883-91d8-df2446d176d0
Чи загалом компанія почувається гарно? Так, безумовно. За даними з іншої звітності, IQOS business в усьому світі дає компанії "чудові результати" у Європі, Японії та на ринках, що розвиваються.
https://philipmorrisinternational.gcs-web.com/static-files/c55082d8-45a3-4246-bf9f-06eb4bbef1be
Чи фінансує РМІ країну-агресора? Ось кілька фактів. У росії Philip Morris International має дві компанії: фабрику АТ "Филип Моррис Ижора" в Ленінградській області та філію "Филип Моррис Ижора Кубань" у Краснодарі. Також він володіє організацією "Филип Моррис Сейлз енд Маркетинг" з філіями приблизно в 100 містах росії. У них разом працюють близько 3200 осіб. Сукупний обсяг інвестицій у росію перевищив $2 млрд.
https://www.forbes.ru/profile/300815-fmsmphilip-morris-international
За період війни в Україні (з 2017 року) Philip Morris інвестувала в локалізацію виробництва тютюнових стіків для IQOS на території фабрики в Ленінградській області понад 14 млрд рублів, а загальний обсяг інвестицій у фабрику, яку було відкрито в Ленінградській області перевищує $1,1 млрд.
За оцінками НАЗК, яке внесло РМІ до списку міжнародних спонсорів війни, у 2022 році податок на прибуток до бюджету рф склав еквівалент $136 млн. За підсумками 2023 року, ця сума може бути навіть більша. Philip Morris скаржиться, що росія скасувала угоди про уникнення подвійного оподаткування, тож доведеться платити більше.
https://philipmorrisinternational.gcs-web.com/static-files/55b985ce-064c-4ada-b357-57849b954b44
------------
МЛЯВА ПОЗИЦІЯ КАБМІНУ ТА ВЕРХОВНОЇ РАДИ
Вчергове зауважу, що пропозиція Кабміну надати компанії Philip Morris податкові преференції — віддає відвертою корупцією.
Але це не єдина тривожна тенденція.
Кабмін хоче ліквідувати реєстр спонсорів війни. Це перелік компаній, які працюють у росії, платять податки до бюджету рф, і у такий спосіб спонсорують війну.
Компаній, які водночас працюють в Україні та росії, чимало. Класичні приклади — це роздрібні мережі, банки та виробники солодощів. Але мало хто каже про тютюнові компанії, зокрема про Philip Morris.
Від початку великого вторгнення, іноземні компанії в росії розділилися на дві великі групи. Перші обрали шлях виходу з росії, навіть ціною мільярдних збитків. Нажаль, станом на кінець 2022 року свою обіцянку виконали лише 9%. Більшість вирішили зберегти бізнес, і натомість скористувалися послугами дипломатів, аби ті натиснули на Україну.
Дивно, але в них вийшло: Кабмін збирається прибрати з публічного інформаційного поля назви компаній, яким така "публічність" стає на заваді бізнесу. Моральну дилему вирішили за рахунок України.
США, Китай, Франція, Швейцарія, Німеччина та Японія — ось країни, компанії з яких входять до топ-10 у цьому рейтингу. Чи маємо ми дивуватися, що дипломати цих країн тиснуть на Кабінет міністрів України, аби ми припинили псувати цим компаніям репутацію?
Серед таких компаній є Philip Morris, акції якої обертаються на фондовій біржі Нью-Йорку (NYSE), найбільш шанованій біржі світу. Вона може бути серед тих, хто сором'язливо приховає той факт, що фінансує війну в Україні.
Як на мене, якщо тютюнові компанії не хочуть йти з росії — це їхня справа. Але напевно, що вони не мають користуватися податковими пільгами в Україні, яку рф обстрілює щодня за гроші, які отримала в якості податків від спонсорів війни.