Google News або не все так добре в інформаційному плані


Ілюстрація REUTERS


Ми, як держава, продовжуємо системно провалювати напрямки інформаційної та політичної безпеки.” (InformNapalm.org).

Ми всі говоримо про інформаційну безпеку, але вона складається з багатьох частинок, на які ми не завжди звертаємо увагу і вважаємо будь-який вплив держави на ці частинки порушенням свободи слова.

“Ситуация с блокадой российских соцсетей со всей остротой дала нам почувствовать, что система ценностей во время войны и в мирное время очень и очень отличается”(Эдуард Рубин).

А що буде, якщо ми почнемо регулювати агрегатори новин, наприклад, Гугл Новини (Google News)? Регулювання таких сервісів в світі існує, правда нам потрібне не таке регулювання:

1) Новий закон в Іспанії, який лобіювала іспанська асоціація видавців AEDE, вимагає, щоб новинні агрегатори платили новинарям за право використовувати фрагменти розповідей про новини. (Гугл закрив версію Новин для Іспанії)

2) З 1 січня 2017 року сюжетах і в топі сервісу «Яндекс.Новини» в Росії залишаться тільки сайти, зареєстровані як ЗМІ, а також ті, які мають право на поширення контенту офіційних ЗМІ. Про це одному з російських ресурсів повідомили в «Яндексі», зазначивши, що зміни викликані прийнятим влітку 2016 року законом про обмеження новинних агрегаторів, який вступає в силу на початку 2017 року. (Нам таке рішення також не підходить.)


Давайте для початку розглянемо проблему. Ось скріншот з сайту за 26.03.2017.

Як багато різних цікавих сайтів правда??? Це ж не російська частина ресурсу, а українська просто на російській мові(є дві мовні версії Гугл Новин для України) і такі пропозиції: рентв, рамблерру, рашатудей, вєстіру, ріановості, рускаявєсна, звєзда, і якась юніонньюзру. Запитання: що вони тут роблять??? Ми ще про якусь інформаційну безпеку говоримо?

Ви скажете: та не заходь на ті сайти..., в тебе ж там все в секції Рекомендовано..., користуйся тільки українськомовною версією...

Я на це відповім, але спочатку нагадаю, новинний агрегатор - це ресурс, що займається збором і структуруванням новин, як правило - в автоматичному режимі. Агрегатори ЗМІ, створювані спеціально для великих пошукових систем або інформаційних сайтів - найважливіші гравці процесу інформаційного обміну в сучасному інтернеті: через широке охоплення аудиторії новини, що опинилися в стрічках популярних агрегаторів, моментально набирають велику кількість переглядів, яку можна порівняти з кількістю переглядів телеканалів чи інших ЗМІ.

А ми дивуємось, чому пропаганда так легко розповсюджується в інтернеті.

До речі, існує поділ агрегаторів новин. Це важливо. Як правило, агрегатори ЗМІ працюють в автоматичному режимі. Такий агрегатор ЗМІ має систему, завдяки якій він підключається до інформаційних стрічок різних інформагентств, електронних видань та інших ЗМІ і за допомогою прописаних алгоритмів відбирає найважливіші новини на його розсуд. На відміну від автоматичних агрегаторів ЗМІ, неавтоматичні мають команду редакторів, які відбирають і публікують новини вручну на свій власний розсуд.


Повернемось до тези, що це тільки секція Рекомендовано. А ось і ні, подивіться наступні скріншоти.

Культура

Секції Наука і техніка та Бізнес

Хтось скаже: але може не всі російські новинні ресурси несуть пропаганду. Можливо, зараз не всі. А можливо ви неуважно дивитись. Адже навіть не шкідливі на перший погляд російські інтернет ЗМІ насправді пропонують на своєму сайті пропагандистські публікації. Розглянемо наступні скріншоти з анонімного перегляду Гугл Новин (пошук по тексту з новини іншого російського сайту, який тепер Гугл Новини вже не показує)

Ну якийсь сайт з інформацією про зірок, ну подумаєш. Але якщо на тому сайті трошки полазити, то зразу попадаєте на пропаганду:

З цим інформаційним впливом потрібно боротись, питання як? Необдумані кроки негативно вплинуть на імідж країни і заважатимуть роботі відомим виданням. Що я маю на увазі? Припустимо, що ми обмежили в агрегаторах новин на українській версії тільки сайти з українськими доменами (бо пропагандистський сайт може бути зареєстрований не тільки на російському домені), то автоматично виключаться з агрегаторів такі потужні новинні ресурси як BBC чи ті ресурси, які розміщені на org, наприклад, StopFake.org. Тому простий трюк з заборонами тут не спрацює, а чекати, поки новинні агрегатори самі розберуться з пропагандистськими ресурсами, мабуть, не розумно.

anri.kovalchuk
Anri Kovalchuk

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації