І сьогодні, і три тисячі років тому логістика вирішувала успіх суспільства. Дороги, побудовані у різних частинах Римської імперії, забезпечували ефективне переміщення товарів, військ та інформації. Це сприяло «зв'язуванню» віддалених територій та забезпечувало розвиток торгівлі, грошового та культурного обміну. Експоненціяльний характер розвитку людства протягом останнього сторіччя призвів до того, що сьогодні технології дозволяють інформації та грошам переміщуватися за долі секунди. Тож у цьому блозі розкажу, як пришвидшення фіскальних процесів сьогодні визначить наше майбутнє
Що нам вдалося та чому це важливо
2023-й став для економіки Україні роком випробовувань. Ворог очікував, що Україна зламається під натиском ракет, що логістика не витримає ударів по вузлах та портах, що український підприємець не стане боротися, та піде на дно. Натомість українські підприємці весь рік будували, відбудовували, відновлювали, шукали рішення та успішно знаходили їх.
Одним з ключових досягнень, якими Україна може пишатися, стала реформа фіскалізації. Держава у воєнний час зробила те, чого інші не можуть в мирний. Процес, який ще кілька років тому бачили Дамокловим мечем бізнесу, успішно втілюється, підприємці фіскалізуються, а клієнти отримують якісний сервіс. Чому ж це вдалося саме зараз?
Реформа фіскалізації не могла б відбутися без інноваційних рішень. Щоб підприємці почали встановлювати РРО треба було зробити обладнання зручним, безпечним, дешевим та автономним. В умовах війни у бізнесу більше немає зайвих кілька десятків тисяч гривень на касовий апарат? — Не проблема, підприємець встановлює дешеві або навіть безкоштовні ПРРО. Немає зайвих грошей на папір для чеків? — І тут є вихід, з ПРРО можна зберігати чеки в електроному вигляді. Немає грошей на сканер? — Камера смартфона чудово справляється з цією функцією.
Миттєві операції, можливість тримати все під рукою, зберігання даних на серверах замість фізичних носіїв та надійне шифрування — це і є якісний розвиток, який ми отримали, на жаль, через обставини в яких опинились. Проте важливо пам'ятати, що зараз бізнес не просто стає прозорим. Всі надбання останнього року — це інвестиція в майбутнє, за яку нам дякуватимуть нові покоління українців.
Революція чи еволюція?
Ще у 19 сторіччі німецький філософ Ернст Гекель на прикладі еволюції живих істот висунув гіпотезу про постійне пришвидшення розвитку людства. Протягом 20 сторіччя математики прогнозували, що цей розвиток матиме експоненціяльний характер, тобто простими словами, за цією гіпотезою прогрес завжди має вигляд «руху з прискоренням».
Проте подібну думку поділяють далеко не всі. Є теорія, що розвиток людства з часом уповільнюється, а потім знову підштовхується технологічними проривами. До прикладу, таким проривом і розглядають вже згадані перші якісні дороги римлян. Товари, гроші та повідомлення після їх появи стали доставлятись швидше, суспільство отримало нові перспективи, а Римська імперія разом з цим посилилася і у військовому плані, адже логістика грала надважливу роль і для війська.
Сучасним яскравим прикладом технологічного прориву є створення двигуна внутрішнього згоряння. Поява автомобілів та розвиток автомобільних доріг у 20-му столітті також призвели до революції в логістиці. Це прискорило переміщення товарів та людей, скоротило час доставки та знизило логістичні витрати. Компанії змогли розширити свої ринки та охоплення, покращити ефективність поставок та задовольнити зростаючий попит.
Історичні приклади показують, що розвиток логістики дозволяє компаніям ефективно управляти ресурсами, розширювати ринки та підвищувати конкурентоспроможність, тобто, якісно впливає на економіку. Але ще більше можливостей людство отримало після появи комп'ютерів та розвитку інтернету, адже ці винаходи фактично започаткували логістику інформації.
Винайдення транзистора — стало новою науково-технічною революцією, піку якої ми ще не досягли. Для людства поява комп'ютера стала такою ж важливою подією, як винайдення Шумерського письма та створення першого друкарського верстата.
Чи стане експонента прогресу нашим трампліном і як високо ми можемо злетіти?
Поява ПРРО в сучасній Україні це одночасно і нове слово в фіскалізації, і логічне продовження розвитку фіскальних відносин. Як ми пам'ятаємо, перше фіскальне обладнання з'явилося ще коли електрика існувала лише у лабораторіях винахідників. Але як тільки електродвигуни пішли у виробництво, механічний касовий апарат також перетворився з механічного на електромеханічний.
Фіскальне обладнання не просто йшло у ногу з прогресом, воно визначало прогрес. Перші електроні касові апарати було винайдено ще до появи транзисторів, вони працювали на лампах. Коли ж настала «ера кремнію» і комп'ютери з процесорами стали достатньо-компактними ми вже побачили на столах касирів звичні апарати РРО.
Інтернет ставав доступнішим, у кожного з'явився смартфон, планшет чи ноутбук, настала глобальна ера програмних рішень. Так РРО також почало еволюціонувати у ногу з часом, перетворюючись із фізичного пристрою на програмний продукт.
Але повертаючись до питання абзацу вище: чим є ПРРО — еволюцією фіскального обладнання, чи революцією? Правильна відповідь — і тим і іншим. Еволюція перетворила розрахункове обладнання на програму. Водночас програмне РРО стало революційним рішенням стосовно існуючих, безнадійно застарілих апаратних рішень.
Але чого ж нам очікувати від фіскалізації? Для нас — це набір можливостей. Це й можливість збільшити обіг товарів та грошової маси, створити здоровий і чесний бізнес-клімат. Можливість не залежати від «заліза», наявності струму в розетці та книг обліку. Можливість спростити величезний пласт бюрократії, контактів з податковою, листувань з ДФС. Це можливість розвивати власну справу, планувати, та втілювати плани.
На питання «чому ж це важливе рішення не було втілено ще раніше», слід згадати Давоський форум. Однією з ключових загроз, яку визначили експерти форуму цього року, стала кібербезпека. Експерти стурбовані, що активне впровадження передових технологій призведе до помилок, витоків та вразливостей в коді. Тож впровадження ПРРО в Україні може й не відбувалося швидко, але воно стало успішним саме тому, що було своєчасним.