Рік тому її вбили. Серед білого дня на неї вилили літр сірчаної кислоти. Три місяці вона пролежала у лікарні і там померла. Про Катерину Ганзюк сьогодні говорить весь світ, вимагає покарання винуватцям і називає символом безнаказаних нападів на громадських активістів.
Попередня українська влада робила гучні заголовки і обіцяла покарати винних. Більше того, уже колишній генпрокурор Юрій Луценко приходив з квітами до лікарні, де лежала активістка і говорив про важливість цієї справи. Втім, згодом він стане одним з головних ворогів активістів.
З приходом нової влади питання залишились все ті ж. І їх наполегливо задають при кожній можливості. Чи то під час футбольного матчу піднімуть величезний банер з питанням «Зе, коли за вбивство Гандзюк сядуть Мангер, Гордєєв і Рищук?», чи то пройде акція під будівлями правоохоронних органів, чи то на публічному заході прямо запитають про справу Гандзюк у представників ГПУ, СБУ, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і навіть президента.
Справа вбивства активістки сьогодні лежить на столі у слідчих Генеральної прокуратури та співробітників Служби безпеки України. До них її розслідувала Національна поліція.
Пів року тому Покровський районний суд Дніпропетровської області виніс вироки по справі вбивства активістки. Організатора Сергія Торбіна засудили до шести років і шести місяців в'язниці, Микиті Грабчук суд дав шість років в'язниці, Володимиру Васяновичу і В'ячеславу Вишневському — чотири роки, Віктору Горбунову — три роки.
За місяць до цього Генеральна прокуроратура змінила виконавцям та організатору обвинувачення, звинувативши їх в умисному нанесенні тяжких тілесних ушкоджень, що передбачає позбавлення волі від 7 до 10 років. Раніше їх підозрювали в умисному вбивстві, що загрожувало суворішим покаранням — позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним ув'язненням.
Батько Катерини Віктор Гандзюк назвав суд і його рішення «спектаклем з розподіленими ролями». Він був обурений, що п'ятеро обвинувачених за вбивство його доньки отримали занадто м'яке покарання.
Друзі активістки, які створили інціативу «Хто замовив Катю Гандзюк» також висловили протест через пом'якшені вироки виконавцям і вимагали сроки для замовників вбивства.
«Генеральна прокуратура України, яка здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, неодноразово повідомляла, що на підставі доказів, засудженим особам було змінено підозру за ч.2 ст.121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження, вчинене способом, що має характер особливого мучення, вчинене групою осіб, з метою залякування, вчинене на замовлення, що спричинило смерть потерпілого)», — пояснили вироки у прес-службі ГПУ і зазначили, що засуджені визнали свою провину і надали всі необхідні докази про вчинення злочину іншими співучасниками, зокрема і про замовника.
Втім, нещодавно ГПУ повідомила про оновлення групи прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво цієї справи і анонсувала результати розслідування.
Також керівник Головного слідчого управління СБУ Богдан Тиводар анонсував результати розслідування справи. Але він заявив, що кримінальне провадження щодо глави Херсонської міської ради і підозрюваного в замовленні вбивства Гандзюк Владислава Мангера зупинено. Він на сьогоднішній день єдиний підозрюваний у замовленні і йому теж змінили підозру на більш поблажливу.
Активісти, у свою чергу, посилаючись на свої джерела, заявляють про трьох замовників: екс-главу Херсонської обласної ради Андрія Гордеєва, його екс-заступника Євгена Рищука та главу Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Останній сьогодні сидить на лаві підсудних, по іншим двом правоохоронці не знайшли докази для оголошення підозр. Що й викликає акції протесту біля будівель Служби безпеки України та Генеральної прокуратури.
Крім того, існує ще один підозрюваний у організації вбивства Гандзюк — помічник народного депутата Миколи Паламарчука Ігор Павловський. Його називають посередником між виконавцями та замовниками. Сьогодні тривають судові процеси. Останнім часом Павловський не являється на них через стан здоров'я. Адвокат підозрюваного говорить, що той знаходиться у лікарні.
Втім, активісти заявляють, що його там немає, вони ходили перевіряти і не знайшли його. Крім того, саме активісти повідомили, що Павловський 28 липня їздив на матч Суперкубку України з футболи в Одесу, і стан здоров'я не завадив йому цього зробити.
Оновлена Генпрокуратура обіцяє результати. Вже цього тижня генпрокурор Руслан Рябошапка має зробити офіційну заяву по цій справі. А тим часом, сьогодні, 4 листопада в Україні та світі відбудуться акції в пам'ять про Гандзюк.