Повернення українців з полону додому. Важливе та довгоочікуване. Після нормадської зустрічі трьохстороння контактна група домовилась про обмін полоненими між Києвом та ОРДЛО. Українська сторона говорить, що списки ще «дошліфовуються» і остаточна формула обміну полоненими стане відома 28 грудня.
«І це величезне щастя, тому що ми зможемо нарешті забрати з незаконного утримання під вартою тих наших хлопців, яких не змогли забрати у грудні 2017 року, тих хлопців, які протягом чотирьох років після Іловайська, Дебальцева перебували в полоні і які протягом чотирьох років не мали можливості навіть поспілкуватися зі своїми сім'ями», – сказала представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі Валерія Лутковська.
Прогнозується, що новий обмін у форматі «всіх ідентифікованих на всіх ідентифікованих» може відбутись до 31 грудня 2019 року. Українська сторона постійно наголошує на необхідності встановити як можна більше наших людей. Коли у бойовиків інша проблема – небажання ув'язнених повертатись в «ДНР» та «ЛНР». Через це навіть відкладались переговори в ТКГ.
Наразі відомо про 227 ув'язнених в ОРДЛО українців. Серед них військовополонений Богдан Пантюшенко, якого взяли у полон під час боїв біля Донецького аеропорту в 2015 році; військові Сергій Глондар і Олександр Коріньков, які потрапили у засаду після подій у Дебальцеве; військові Кім Дуванов, Роман Онищук. Також у «ДНР» «приговорили» до 20 років тюрьми українського військового Сергія Іванчука.
Серед політв'язнів – журналісти та блогери. Зокрема, журналіст Станіслав Асєєв, який писав для проекту «Радіо Донбас.Реаліі»; автор колонки для «Радіо Свободи» Олег Галазюк. Бойовики утримують і школярів, таких як Денис Хмеленко та Ярослав Миронов, і пенсіонера Віталія Атаманчука, і підприємців Валерія Матюшенка, Олену Сорокіну, Романа Сагайдак.
У свою чергу українська сторона може віддати екс-беркутівців, які розстрілювали, вбивали та катували людей під час подій на Майдані у 2013-2014 роки. Не зважаючи на те, що в Генпрокуратурі цю інформацію спростовують, суди звільняють з-під варти колишніх співробітників «Беркуту».
Суди звільнили з-під арешту екс-командира харківської роти «Беркута» Віктора Шаповалова, звинуваченого в штурмі Євромайдану, екс-голову Служби безпеки України у Києві та області Олександра Щеголєва, снайпера, колишнього бійця спецназу «Омега» Внутрішніх військ Дмитро Хмелю, екс-беркутівців Олександра Марченка та Сергія Тамтуру.
Втім, суд поки лишає під вартою силовиків Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна.
Також у Харкові проходять акції проти можливого обміну обвинувачених у теракті біля Палацу спорту у 2015 році. «Злочинці та терористи мають бути покарані тут. Це громадяни України і вони мають бути покарані українським судом. Навіщо ми віддаємо своїх громадян Росії?», — заявляють учасники акції.
Тут може бути багато запитань. І за яку ціну повернуться наші додому – невідомо. Але головне – повернення тих, які 5 років утримуються у підвалах та тюрьмах бойовиків. Тих, хто опинився в полоні після Іловайська і Дебальцеве.