Не припиняються обстріли й бомбові удари по території Сектору Гази з боку Ізраїля. В черговий раз зафіксовано використання фосфорних бомб, заборонених міжнародною конвенцією. Кількість загиблих перевищує 8 тисяч осіб, половина з яких діти, 18 тисяч поранених.

Збройні сили почали наземну операцію, але не скрізь і не всіма силами. Нетаньягу заявляв, що війна проти ХАМАСу буде довгою, з чого можна зробити висновок, що армія не поспішатиме й використовуватиме можливість діяти на виснаження, щоби зберегти життя солдатів.

Треба віддати належне, Нетаньягу — не Порошенко з його АТО за два тижні. Схід — діло тонке. Ніхто нікуди не поспішає. Не гонять солдатів, як кріпаків, на забій. Тому що за кожного загиблого військового потім спитають.

Проте, зростає незадоволення діями влади, яка не зуміла попередити атаку 7 жовтня і яка перетворила локальну антитерористичну операцію на масштабну війну, що має шанс перерости в повноцінну III Світову. Невідомою залишається доля понад 200 заручників і також невідомо, чи створено план їхнього звільнення.

Сектор Гази — одна з частин держави Палестина, визнаної ООН. Друга частина — Західний Берег Йордану. Там ситуація неспокійна й відбувається те, що відбувалося багато років, а саме політика апартеїду стосовно палестинців з метою поступово витіснити їх з регіону.

Після 7 жовтня на Західному Березі збільшилася частота актів насилля проти палестинців, включно з побиттями, вбивствами й захопленнями їхньої землі. Ізраїльські поселенці, озброєні битами, арматурою й вогнепальною зброєю, скоюють напади на фермерів, трощать чуже майно, палять автівки, руйнують дома. Військові й поліція не втручаються, спостерігаючи з відстані.

Цими днями навіть президент США Байден був змушений звернути увагу на те, що відбувається, сказавши, що його продовжують непокоїти напади поселенців-екстремістів на палестинців і що ці напади повинні припинитися, порівнявши їх з підливанням бензину у вогонь. Раніше, коли подібне відбувалось, ознак занепокоєння не спостерігалось, а тепер заднім числом виявляється, що занепокоєння все-таки було раніше і тому продовжується зараз. Молодець Байден, завжди вміє викрутитись.

Важко зрозуміти, на що розраховували й досі розраховують ізраїльтяни, створюючи поселення на окупованому Західному Березі всупереч рішенню ООН, яке вимагає негайно це припинити. Що вся світова спільнота закриє очі та перестане помічати? Визнання з боку ООН держави Палестина з визначеними кордонами легітимізує рух спротиву проти окупації, включно зі збройною боротьбою. З часом рух спротиву тільки зростатиме, й рано чи пізно близькосхідний котел вибухне знову, зі ще більшою силою.

Як рішення ООН стосовно Карабаху підштовхнуло Азербайджан до звільнення регіону воєнним шляхом, так буде і тут. Це лише питання часу. Азербайджану знадобилося 30 років для підготовки, палестинцям через нестачу організованості прийдеться дозрівати довше, можливо, ціле століття, але варто очікувати, що рано чи пізно деокупація відбудеться.

В котрий раз тисячі людей вийшли на демонстрації в різних містах Сполученого Королівства з вимогою припинення війни в Секторі Гази й на підтримку держави Палестина.

Президент Туреччини Ердоган виступив з промовою на багатолюдному мітингу в аеропорту Стамбула, з кількістю присутніх близько 2 мільйонів осіб. Ердоган назвав Ізраїль злочинним угрупованням і закликав «припинити божевілля».

Потужна демонстрація на підтримку Палестини відбулась в Нью-Йорку, цього разу до участі долучилися ортодоксальні євреї, які тримали в руках прапори Палестини.

Близько 15 тисяч демонстрантів з вимогою припинення війни в Секторі Гази вийшли цими днями на вулиці Сан-Франциско.

В штаті Нью-Джерсі рабин Фельдман (Yisroel Dovid Feldman) виступив перед великим зібранням з промовою, у якій зокрема заявив (пер. англ.):

«Єврейський народ, релігійні євреї повністю солідарні з палестинським народом. Ми збентежені тим, що робиться від нашого імені. Наша релігія неправильно використовується, а саме, для виправдання злочинів, які заборонені юдаїзмом. Усе це почалося не сьогодні, не вчора, а продовжується 75 років і більше».

Інший рабин, на ім'я Маніс Фрідман (Manis Friedman), записав відео, у якому піддав критиці таке обивательське поняття, як право на захист (пер. англ.):

«Що таке право на захист? Уявіть, у варшавському гетто вам говорять про право на захист. Світ чекає від нас гідної реакції. Те, що ми почули, не є реакцією обраного народу Божого. Це дитячий садок якийсь. Настав час показати світові справжню мудрість. Але усе те ж саме. Нічого нового, нічого оригінального».

 

*Матеріал підготовлено за повідомленнями агенцій новин ABC, CBS, Guardian News та інших.

**Додаткові Джерела

Промова рабина Фельдмана в штаті Нью-Джерсі. https://youtu.be/01_5ZrQMP0s?si=CUagBSzsgmHvdk3o

The Guardian: стаття про ситуацію на Західному Березі Йордану. https://amp.theguardian.com/world/2023/oct/24/the-west-bank-will-ignite-israels-operations-spark-anger-in-the-territory