Люди — біологічні істоти й мають багато спільного з тваринами. За науковою класифікацією, вид Homo Sapiens належить до приматів разом з шимпанзе, горилами, орангутангами. Приматологія — розділ зоології, який досліджує приматів і схожу поведінку мавп і людей.
У тваринному світі панує право сили й інстинкти, для тварин не існує моралі. Шимпанзе хапають усе, до чого здатні дістатися й унести, у них це природний рефлекс. Тварини, як люди, створюють сім'ї, розмножуються, захищають своїх дитинчат і територію при появі чужинців, діяти так їх змушують природні інстинкти.
На Ютубі є кумедне відео, як в кримському парку Тайган дорослий самець шимпанзе вихопив у когось з відвідувачів з рук зонтик, затягнув собі у вольєр, бавився ним, прийнявши за цікаву іграшку, і не збирався повертати. Директору зоопарка Зубкову прийшлося втрутитися і протягом цілої години вмовляти волохатого підопічного віддати поцуплену річ. Нарешті це вдалося, переконливе слово подіяло навіть на безсловесну істоту, і зонтик повернувся до власника.
Спостереження за тваринами проливають світ на моделі людської поведінки. Близькими до мавп були первісні люди до виникнення цивілізації, коли звірині інстинкти переважали над інтелектом і не існувало писаних законів. Знахідки скелетів з ознаками насильницької смерті вказують на те, що вбивства могли траплятися нерідко. Середня тривалість життя була низькою.
Хижак полює на жертву, сильний принижує і гнобить слабого, шахраї крадуть, хабарники беруть хабарі, брехуни обманюють. Це закони природи в дії. Нічого дивного, таким чином побудований біологічний світ. Події політичного життя нагадують природознавчий телесеріал про жителів джунглів.
Кожна тварина дбає про своє потомство. Закони зоології мають місце і тут. Шахрай намагається забезпечити безбідне життя не тільки собі, а й своїм дітям. Корупціонер піклується не тільки про своє потомство, а й родичів та друзів, призначаючи на хлібні місця й використовуючи державу як природне середовище, ресурсами якого можна користатися у своїх інтересах.
Допоки корупція процвітає, вона росте, розвивається, множиться, як колонія бактерій, захоплюючи простір, який дає ще більше ресурсів. На периферії неминуче з'являються нові осередки подібно до того, як поруч з колонією бактерій виникають нові колонії. Таким чином можна передбачити появу нових напівфеодальних, корумпованих квазідержав, утворених на тих же засадах, які дають можливість красти у великих масштабах без докорів сумління.
Корупція зникне лише тоді, коли зникне головна умова для існування корупційного середовища — безконтрольний доступ до ресурсів, фінансових, людських та інших
В корумпованій державі закони пишуться під конкретних виконавців, які служать своїм інтересам. Чим більш зарегульовано все законами, наказами, постановами, дозволами, інструкціями, тим більше можливостей для хабарників, які мають природне бажання смачно їсти, солодко спати й гарно жити. Бажання то природне, але не зовсім відповідає духовній сутності людини.
Водночас християнство вчить, що людина має духовну природу, окрім тілесної. Коли люди поводяться як тварини, то паплюжать такою поведінкою образ Божий, за яким їх створено, в результаті провокують Господній гнів і прокладають собі дорогу в Пекло.